Milovníci eSportu

V sobotu 28. 10. proběhlo v Praze finále Trust League, kde se proti sobě již po několikáté utkaly týmy, které se průběžně kvalifikovaly. Krom uskupení Cheeki Breeki, které jsem původně přišel podpořit, se do finále probojovaly týmy eSuba, Tongue Tornado a Perníček Lovers.

Turnaj byl veřejnosti přístupný a krom těchto pětičlenných sestav zde bylo přibližně dalších 20 osob, které přišly podpořit své kamarády a známé.

V pražských Holešovicích se místo konání proměnilo v bojiště 5v5 Bo5 X tierů a krátce po 11 hodině vypukla první bitva mezi Perníčky a Tongue Tornado. V průběhu turnaje i mezi jednotlivými bitvami bylo dostatek času na prohození pár slov se samotnými hráči nebo dalšími lidmi z doprovodů. No, buďme upřímní, který fanoušek esportu by toho nevyužil? Atmosféra byla velmi přátelská, parádní a opravdu úžasná.

Krom zajímavých taktik jsme mohli vidět několik failů, nebo naopak skvělých momentů a pro většinu z týmů to byla velká zkušenost pro další postup a pro další turnaje. Mohli jsme vidět neprobité rány, které projít měly nebo mohly, viděli jsme decap v poslední sekundě v podání Tongue Tornado hned v první bitvě dne, převrácené Strv 103B v podání Perníčků, následně převráceného Bat.Chat 25 v podání Cheeki Breeki a nebo i zoufalství trolících kanonů v eSubě.

Každý tým se zkrátka nějakým způsobem s něčím potýkal a přes všechny možné zdary i nezdary byl výsledek poměrně jednoznačný.

V domácím prostředí ukázala eSuba, že jejich post leaderů na české scéně je opodstatněný, a propluli celým dnem jako suverénní vítězové nejen dne, ale celé ligy. Druhé místo zůstalo v Tongue Tornado, třetí místo si vybojovala sestava Cheeki Breeki a čtvrtá pozice zůstala v rukou Perníčků.


„Myslím si, že je zbytečný se toho nějak extra bát.“

I takto reagoval komentátor a jedna z předních postav české WoT scény, Marty_vole, v závěru včerejší Trust League na jednu z otázek, které jsem si pro něj nachystal.

Celý turnaj byl streamován a komentován Mártym a Evíkem.

Velice si vážím rozhovoru, který mi Marty na konci celého dne poskytl, a nyní ho mohu sdílet i s vámi:

Rozhovor:

„Ahoj Marty, povídej, jak bys celkově shrnul průběh dnešního dne a vůbec celkově letošní sezonu Trust League?"
„Ahoj. Já bych to shrnul v podstatě asi tak: bylo to dlouhý. Musím říct, že celá sezona, liga, byla možná delší než by měla být a možná i to byl důvod, proč jsme tady neviděli tolik týmů, protože týmy nechtěly hrát tolik turnajů proto, aby se dostaly sem do finále, což dle mého byla možná trochu škoda. Na druhou stranu nejsem v pozici, abych něco extra hodnotil, já se nepodílel na organizaci, já pouze komentoval.
Každopádně musím říct, že ačkoliv jsem byl k esportu takový odtažitý nebo jsem k tomu měl spíš takový rezervovaný vztah, dostal jsem se ke komentování malinko náhodou, a od doby, co komentuju, i třeba tuhle Trust ligu nebo třeba Grunex cupy a podobně, tak musím říci, že někdy jsou ty zápasy velmi zajímavý a zajímavější než by mnohdy člověk čekal a pro diváka určitě na oko líbivý.
No a shrnutí finále? Pohotová atmosféra, že jo, byls tady celou dobu, takže sám víš. Všichni se tady baví se všema. Já už se se všema znám, protože už jsme na třeba pátým turnaji spolu a všichni jsou hrozně v pohodě, rád si  pokecám. Super, odsýpalo to dobře, žádný extra velký technický problémy nebyly, myslím, že komentář se nám povedl, … Takže za mě super."
„Já upřímně jsem byl tedy na prvním takovém turnaji, musím jen potvrdit, že atmosféra byla opravdu parádní přesto, že jsem se přímo nezúčastnil. Jakou formou bys tedy zkusil navnadit lidi, aby se do této formy esportu pustili? Co bys jim chtěl vzkázat?“
„Myslím si, že je zbytečný se nějak extra bát. Samozřejmě máme tady 2 nejlepší týmy, E-suba a kluky z bývalé Gunrunners, co jsme tady viděli, ale všechny ty ostatní místa tam nejsou. Nechci nikoho urazit nebo tak, ale na ty třetí čtvrté příčky má šanci se dostat relativně každý, kdo má trošku individuálního skillu a hlavně umí a chce hrát týmově. Stačí si zahrát jeden dva turnaje někde s nějakou partou a najednou zjistí, že to jde, že to vlastně není až tak složitý, ale chce to praxi.
Trošku problém je samozřejmě v tom, že WarGaming stopl jakékoliv dotace goldů, s čímž nikdo z nás tady nic neudělá.“
„Jasně, takže se z toho vlastně tak trochu stává spíše hra pro nadšence a ostatní nemají motivaci.“
„Určitě.“
„Ještě jsi zmínil Grunex. Jaký styl hraní, 3v3, 5v5, 7v7, je po dle tebe nejlepší, takový nejideálnější, který má nějakou budoucnost?“
 „Tak 3v3 je úplně zbytečný, podle mě formát, který k ničemu nevede. Je škoda, že vůbec někdo investoval svůj čas do toho, aby zorganizoval 3v3. 5v5 je v pohodě, ale ideál je 7v7. Byly snad nějaké řeči o tom, že by se mělo hrát i 15v15, ale to nevím. 7v7 je ideál. Bohužel, co jsem se bavil s Natkou z Grunexu, která dřív organizovala, nejsou goldy a goldy byly vždy největší motivace pro hráče. Takový důvod, proč turnaje hrát. A pokud bude turnaj s peněžníma odměnama, které budou pro první místo nebo 2, tak se ví, že to prostě vyžerou ti nejlepší.
Samozřejmě, pokud budou nějaké další turnaje, tak by určitě bylo fajn, aby se účastnilo co nejvíce lidí, protože čím víc týmů, tím víc zábavy, tím více soutěživosti, tím lepší streamy na komentování.
Ale bohužel nevím, jestli ještě nějaký turnaje budou, protože není o co hrát.“
„Ještě závěrem nějaký takový největší highlight z dnešního dne? Ty jsi to možná už třeba zmínil na streamu, ale co bys z dneška asi tak nejvíce vyšvihl?“
„Ten negativní highlight je samozřejmě chudák Kosmo, kterýmu se nepovedly 2 hry po sobě.“
„Jo, to převrácené Strv a následně rychlý outplay s 907…“
„Jojo, to bylo opravdu smutný a pak určitě tam byly asi 2 nebo 3 bitvy. Hned na začátku úplně v první bitvě co jsme dnes komentovali, byl decap na poslední vteřinu. A potom bitva, kde šlo asi o 3-4 vteřiny na konci na Ghost townu.
A pak ještě obecně bitvy eSuby proti klukům z tornáda byly hodně dobrý.“

Bude eSuba pokračovat vítěznou štaci?

Zatímco většina týmů po včerejší akci dnes bude asi odpočívat, eSuba tolik prostoru mít nebude – čeká ji dnes od 17hod zápas proti DiNG. Vítěz tohoto souboje pojede do Katowic. Povede se jim je porazit? Zápas bude možné sledovat na https://www.twitch.tv/wgl_en


Za poskytnutí informací, fotek a napsání textu patří poděkování mému kamarádu, autoru Vladimíru "Wlada92" Opolskému. 

Poděkování též patří Mártymu, který byl ochoten pro Vláďu poskytnout rozhovor.