Pondělní tisková zpráva Finanční správy přinesla informace o chybějících milionech korun v Moravskoslezském kraji. Podle oficiálního sdělení jde o nezaplacené daně Youtuberů, informuje ČTK.

„Rozdíl mezi zjištěnými příjmy a údaji tvrzenými daňovými subjekty v přiznáních k dani z příjmů fyzických či právnických osob, případně k dani z přidané hodnoty těchto subjektů, činil jen v dosud ukončených případech řešených Finančním úřadem pro Moravskoslezský kraj v souhrnu desítky milionů korun, které nebyly odvedeny do veřejných rozpočtů,“ sdělil zástupce generálního ředitele Finanční správy Jan Ronovský.

Kontrola byla zaměřena na subjekty tvořící a publikující videa a živé přenosy na internetových platformách. Sem spadají například streameři, youtubeři i influenceři na sociálních sítích TikTok nebo Instagram, kteří vytvářejí videoobsah.

Celkově jde o desítky milionů korun, které nebyly zdaněny například z příjmů z prodejů produktů s logem nebo ze sponzorských darů. Prodej merche nebo donaty jsou přitom velkou částí příjmů streamerů a youtuberů.

Finanční správa vyzvala tyto subjekty k dodání dodatečného daňového přiznání za zisky, které dosud nevykázali. V prvním pololetí příštího roku se uskuteční další kontrola v tomto segmentu, která se zaměří na širší spektrum internetových platforem.

Forbes v červenci vydal TOP 10 nejvýdělečnějších ycoutuberů a streamerů v Česku. Mezi ně patří například FIZIstyle, Tary, Agraelus, MenT, Xnapy nebo Anna Šulcová. Zda se finanční nesrovnalosti týkají právě této desítky není známo.