Server streamscharts.com zveřejnil statistiky sledovanosti Twitch kanálů za březen. Můžeme se zde dočíst o popularitě profesionálního Counter-Striku, který má obří sledovanost, vzestupu Ludwiga mezi nejsledovanější streamery, ale i alarmujícím prvenství Amouranth mezi streamerkami.

Nejvíce odsledovaných hodin si připsala Amouranth, která těsně předběhla Pokimane. Na druhou stranu byla kontroverzní streamerka online téměř 300 hodin. Jinými slovy za březen prakticky 10 hodin denně.

V jejím případě však nejde o nic těžkého. Amouranth totiž často streamuje i to, jak spí.

Komunity na Twitchi celou tuto situaci řeší z jednoduchého důvodu. Platforma určená zejména pro herní a IRL streamy je velmi efektivně využívána k propagaci obsahu pro dospělé. Stačí se podívat na první dva odkazy pod streamem.

Podobných streamerek je samozřejmě celá řada a Amouranth vybočuje jenom svým dosahem, který je aktuálně rekordní. Je vůbec nutné tuto skutečnost řešit? Největší osobnosti a kanály na Twitchi odrážejí určitý stav této komunity.

V minulosti patřily mezi nejpopulárnější hry na Twitchi Fortinte, League of Legends, Among Us, Valorant a řada dalších. Dnes je největší streamerkou podle metrik sledovanosti dívka, která se koupe v bazénku, aby mohla být podle pravidel platformy v plavkách.

Situace si nedávno všiml i největší český streamer Agraelus.

Jeho poznámka se zakládá na pravdě a nejde jenom o Amouranth. Pravidla Twitche hovoří následovně:

V zájmu zdravé komunity a podpory obsahu, který je vhodný pro široké publikum, je sexuálně sugestivní obsah na Twitchi zakázán.  Hodnocení sexuální sugestivnosti chování nebo aktivity je nezávislé na oblečení uživatele a namísto toho se zakládá na celkovém zasazení a kontextu. Tato zásada platí také pro vložená média, rozšířenou realitu, kreativní vysílání a obsah kanálu – jako jsou bannery, profilové obrázky, emotikony a panely – které se zaměřují na provokativní obrázky či video.

K poslednímu bodu Agraelova příspěvku lze dohledat toto pravidlo:

Zakázané je zobrazování teroristické nebo extremistické propagandy a odkazování na ni, včetně názorných obrázků nebo videí zachycujících teroristické či extremistické násilí, a to včetně zveřejnění takového obsahu za účelem jeho odsouzení.

Dalo by se říct, že na Twitchi již nějakou dobu platí dvojí metr. Amouranth za svůj provokativní obsah dostala za poslední 3 roky celkem 3 bany o celkové délce 5 dní.

Bohužel nyní situace razantně eskaluje a pokud Amouranth může tvořit takový obsah a být nejsledovanější dívkou na platformě, budou následovat a růst i další. Samozřejmě nikdo nikoho nenutí tyto kanály sledovat. V určité míře to ale vypovídá o stavu Twitche. Platforma vlastněná Amazonem již dlouhodobě čelí jedné kontroverzi za druhou a nový emote a funkce chatu tento problém nespraví.

Amouranth si i nadále bude moci vydělávat velmi slušné peníze nejen na Twitchi, ale i na dalších platformách, přičemž právě veřejně dostupné streamy jí slouží jako obří reklama.