Psal se 3. prosinec roku 1994 a v Japonsku právě vycházela nová konzole od Sony. Dostala název Playstation a okamžitě se stala hitem. Do Evropy se konzole dostala o rok později, do Česka dokonce až v červnu roku 1996.

Playstation 1 se prodával až do 31. března 2006 a má na kontě 102,49 milionů prodaných kusů. Řadí se tak mezi nejvíce prodávané konzole vůbec. První místo přitom drží jeho nástupce Playstation 2 se 155 miliony prodaných kusů.

V roce 2000 se konzole dočkala aktualizace označované jako PS One, která přinesla zejména menší fyzické rozměry. Mezi zajímavé příslušenství této aktualizované verze patří například originální displej s repráčky, který šel přidělat na přímo na konzoli.

Originální ovladač ještě nenesl jméno Dualshock, nýbrž byl označován jako PlayStation Controller. Zajímavostí je, že verze pro Evropu a Severní Ameriku byla o 10 % větší než originální japonská. Dlaně v těchto regionech byly v průměru větší.

Růst popularity 3D her si volal po lepším ovládání. Přišel tak Dual Analog Controller představený na Playstation Expo v roce 1996. Na trh se dostal v dubnu 1997 a šlo o předchůdce DualShocku představeného v listopadu 1997.

PS Controller Dual Analog DualShock

Mezi další příslušenství patřily paměťové karty, kterých měl správný hráč hned několik. Sehnat jste mohli i rozbočku na 4 ovladače a paměťové karty nebo dokonce myš.

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na hry. Zde si každý najde srdcovku. Za nás je to rozhodně série Tekken, Crash Bandicoot, Spyro, Final Fantasy VII nebo Metal Gear Solid.

Jak vzpomínáte na Playstation vy?