Společnost Framework se nedávno pochlubila novým notebookem, který by měl přinést do zajetých kolejí přenosných počítačů svěží vzduch. Jejich Framework Laptop je totiž modulární, a kromě rozsáhlých možností konfigurace lze jeho klíčové komponenty vyměnit doma během pár minut.

Kompaktní 13,5palcový notebook na první pohled zapadá mezi přenosné ultrabooky. Vyznačuje se displejem s poměrem stran 3:2 a rozlišením 2256x1504 pixelů. Je tedy zaměřen na produktivitu. Výrobce vyzdvihuje například hliníkové tělo a Full HD webkameru schopnou nahrávat v 60 snímcích za vteřinu.

Interní specifikace zahrnují 11. generaci Intel procesorů, Wi-Fi 6E, až 64 GB RAM a 4 TB NVMe Gen 4 SSD. Šlo by tak o opravdu prémiový model.

Hlavní odlišností je ale modularita. Zvolit si lze například moduly se specifickými porty. Dle svých potřeb můžete sáhnout po modulu s USB-C, USB-A, HDMI, čtečkou paměťových karet nebo například zvukovým AMP modulem.

Ze základní desky lze vyměnit Wi-Fi kartu i všechny paměťové moduly včetně RAM a SSD. Tato možnost není zcela neobvyklá. Framework navíc umožňuje vyměnit i celou základní desku s procesorem. Slibuje přitom do budoucna výrobu nových. Třešničkou na dortu je pak podpora modulů od jiných výrobců.

Otázkou je, zda si tento koncept najde zákazníky. Vše stojí a padá na výrobě modulů. Zatím neznáme ani cenu. Do prodeje by se notebook měl dostat letos v létě.

V minulosti nabízel částečně modulární konstrukci například Alienware u modelu m51. Grafická karta i procesor šly vyměnit. Vše ale nakonec ztroskotalo na podpoře nových dílů. Jak se totiž ukázalo, do notebooku šlo osadit jen jinou grafiku ze stejné série. Přechod například z mobilní RTX 2080 a 3080 nebyl možný.

Model od společnosti Framework není určený pro hráče a výměna celé základní desky jistě nebude lákavá pro nenáročné uživatele. Mezi potenciální zájemce tak mohou patřit IT profesionálové. Ti si ale jistě dokáží nakonfigurovat notebook podle bohaté nabídky od konkurence.