V květnu tomu letos bylo pět let od vydání třetího Zaklínače. Hra od polského studia CD Projekt Red sklidila ohromný úspěch a dodnes si mezi sebou najde vášnivé příznivce. Popularitu jí přidala i seriálová verze, která se na obrazovkách objevila na přelomu loňského roku.

Svět Zaklínače nemají hráči v oblibě jenom kvůli epickému příběhu. Ne nadarmo se říká, že ďábel je v detailech a právě těm studio věnovalo obrovskou pozornost. Mnohé z nich unikly leckterému hráči, jak na tom jste vy?

Záchvat svědomí

Při hledání zbroje školy Vlka někteří hráči narazili na problém. Poblíž věže u Kar Morhen sice našli truhly, které na úkol navazovaly, bohužel zrovna ta potřebná nešla otevřít. A jestliže nemohli otevřít truhlu, nemohli se ani dostat dovnitř a složit kompletní zbroj. Náhradou toho mohli poblíž místa najít kostru s omluvným dopisem a mečem. Tento dopis a zbraň s poetickým názvem Záchvat svědomí jsou jakousi satisfakcí od studia:

„… všichni děláme chyby, mýlit se je lidské. Důležité je vak se ze svých chyb poučit. Když se něco porouchá, musí se to opravit. A pokud naše chyba někomu ublíží, je třeba postiženou stranu odškodnit za narušené nervy a ztracený čas. Tímto se tedy omlouváme a prosíme o odpuštění. Zlo není náš úmysl! C. de P. R.“

Hřbitov legend

V datadisku  O víně a krvi se na území Toussaint nachází hřbitov, kde se o proslulé osobnosti doslova zakopává. Antoine de Faint-Exuperty známý jako Velký princ je jasnou referencí spisovatele Antoine de Saint-Exupéryho, autora Malého prince. Martin Pšibylovič, skladatel a autor písně „skákal pes přes oves“ ve skutečnosti odkazuje na Marcina Przybyłowicze, který vytvořil soundtrack ke hře. A to není zdaleka vše. Leží zde například milenci Roberto a Justýna Malinovští, kteří se milovali až za hrob nebo Boris-Pugnác-Moruš-Fetiš s příčinou smrti: divoce honil.

Obraz vývojářů

V tomto případě se jedná opět o datadisk O víně a krvi. Na vrcholku hory Gorgon v Toussaint mohou hráči narazit na speciální obraz celého vývojářského týmu, kteří se na tvorbě titulu podíleli. Skvělý způsob jak se se hrou rozloučit. Na toto místo se lze dostat pouze s využitím módů.

Leův hrob

Jižně od pevnosti Kaer Morhen mohou na nedalekém kopci hráči Leův hrob. Mladý začínající Zaklínač, který ještě nepodstoupil všemi zkouškami a mutací, zemřel při obraně pevnosti v prvním díle. Jeho smrt Geralta silně zasáhla, protože mezi sebou měli velmi silné pouto. Poté, co na místo dorazí, praví: „Leův hrob… Nesmyslná smrt, které se bylo možné vyhnout.“

Tetování je nastálo  

Ve druhém díle Zaklínače mohli hráči narazit na vedlejší úkol jménem Kocovina a opít se s partou temerských vojáků. Druhý den ráno se probudili bez věcí, zato s novým tetováním. Jestliže si pak naimportovali uložené pozice do Zaklínače 3, pyšnil se Geralt tetováním i v tomto díle. Tetování je zkrátka na stálo, i to špatné.