Horká novinka zhmotněná v těle headsetu AW510H od Alienware doputovala do naší redakce a doplňuje tak sérii recenzí k produktům herní divize DELLu. Příště se ještě můžete těšit i na herní mechanickou klávesnici, ale nepředbíhejme.

Herní headset Alienware

Tentokrát přišla tedy řada na audio. Herní headsety od převážně gamingově orientovaných výrobců často jen s obtížemi zvládají kvalitou konkurovat klasickým výrobcům, kteří se již léta pohybují v tomto segmentu. Nicméně neházejme předem flintu do žita a pojďme si raději headset od základu představit.

Velký headset s velkými ambicemi

Sluchátka Alienware 7.1 AW510H rozhodně nepatří k nejmenším – rozměry činí 20,2 x 21,7 x 10,4 cm a váha rovných 370 gramů. Designově se mi ale opravdu líbí i přes větší provedení, a to i v námi testovaném světlém provedení Lunar Light. Příznivci tmavších odstínů sáhnou možná spíše po černo-šedé variantě dark side of the moon.

Sluchátka s mikrofonem Alienware AW510H

Hlavový most je opravdu bohatě vypolstrován a má příjemný vnější materiál - nevadil mi ani po použivání v řádech delších hodin. Plastové části jsou pevné a velikost sluchátek se mění díky zajímavému mechanismu posouvání obou náušníků, ve kterých se ukrývají 50mm měniče, dle libosti v kolejnici hlavového mostu.

Náušníky jsou taktéž velmi pohodlné, ale musím přiznat, že mi sluchátka přišla spíš užší. Na druhou stranu tlak nebyl extrémně výrazný, takže to nevnímám jako typickou nevýhodu, ale pokud máte trochu větší hlavu, možná nebude nošení tohoto headsetu po několika hodinách používání úplně komfortní. Na druhou stranu je ale také potřeba zmínit, že sluchátka velmi dobře těsní zvuk z okolí, což bude vyhovovat všem, kteří si chtějí od vnějšího světa chvíli odpočinout. Na levé straně nechybí mikrofon, který má zasouvací konstrukci a jednoduše se schová do těla sluchátek.

Alienware sluchátka pro hráče

Technické parametry sluchátek a mikrofonu

Co se technických parametrů týče, headset je zvládá přehrávat nadstandardní frekvenční spektrum 20 Hz – 40 kHz. Impedance činí 32 ohmů a akustický tlak 107 db. Mikrofon snímá rozsah 100 Hz – 10 kHz, je certifikovaný na použití s Discordem při telekomunikačním standardu TIA-920. Připojení je možné jak přes 3,5" jack, tak i přes klasické USB, díky kterému pak dostanete možnost headset dále konfigurovat přes software Alienware Command Centre. To hlavní je ale samozřejmě výsledný dojem z poslechu audia.

Alienware AW510H

Dojmy z používání

Headset jsem otestoval bohatě při běžné komunikaci, hraní i sledování filmu či poslechu hudby. Obecně hodnotím zvuk spíše jako nadprůměrný. Zklamalo mě jen trochu ploší spektrum mezi středy a basy, což poslechu ubírá na puncu vyvážených frekvencí. Jistě – jde primárně o stylovku pro hráče. Své základní povinnosti si sluchátka splní a mikrofon je mírně nadprůměrný a pro běžnou komunikaci bude samozřejmě více než dostatečný. Navíc poměrně dobře potlačuje šum a ruchy z okolí díky jednosměrové charakteristice.

Bílý headset herní Alienware

Nesmím zapomenout ještě virtuální 7.1 zvuk. U tohoto headsetu ho do provozu uvedete prostřednictvím digitálního audio převodníku (DAC), který je součástí USB připojovacího kabelu. Díky tomu tak headset získá násobně vyšší užitnou hodnotu, neboť se pak můžete pustit do jeho správy prostřednictvím aplikace Alienware Command Center. V aplikaci najdete mimo jiné profily pro herní módy, nicméně osobně nejsem velikým příznivcem virtuálního prostorového zvuku a podobné vychytávky vnímám spíše jako druhořadé.

Shrnutí

Alienware AW510H je opravdu designově velmi zdařilý kousek, který díky netradičnímu pojetí jistě padne leckomu do oka. Zvukové vlastnosti hodnotím spíš nadprůměrně a myslím si, že si headset rozhodně pozornost zaslouží. Vadit by vám spíš mohlo jen užší provedení (pokud máte větší hlavu) a zmíněné ne zcela dobře vyvážené spektrum mezi basy a středy. V současné době při psaní recenze stojí tato sluchátka s mikrofonem na CZC.cz 1.999 Kč, což je adekvátní cena a můžeme tak říci, že tento model bude soupeřit s četnou konkurencí v mainstreamu.

Alienware AW510H sluchátka drátová