Tak jo, teď si střihnu jen takovou odlehčenou recenzi jedné indie hříčky jménem Drink More Glurp. Jde o „sportovní“ hru se záměrně špatnou fyzikou ovládání, protože principem je vyhrát a zasmát se u toho. Kdo hledá virtuální zábavu na večírek, tak to může zkusit.

Já to hrál sám. Nikdo se do toho se mnou nechtěl pustit. Takové mám to kamarády. Prý radši budou hrát nějaké Cušimy a Horizony. Každopádně pokud máte lepší kamarády a například pořádáte večírek, kde je vás dvacet, tak pozitivní zprávou je, že si zasoutěžíte všichni. A přitom vypijete více… no glurpu (ať už je to cokoliv).

Ano až dvacet hráčů se může vystřídat u joysticku nebo klávesnice. Vyšlo to totiž na Switch, PC i Mac. Ideálně to vidím na Nintendo, které ale samozřejmě nemám, takže jsem si zkusil PC verzi s Xboxovým gamepadem. Pro jednoho hráče tu je totiž mód plný výzev, který funguje s online výsledky dalších hráčů. Ty se snažíte překonat, ale zároveň egoisticky překonáváte sami sebe.

Na začátku jsem napsal, že ovládání má záměrně špatnou fyziku. Jako, slovo „špatná“ je asi zle zvolené, vývojáři to nazývají „hloupá fyzika“. No dobře, dá se to tak říct, je to prostě takové: „No, ty vole, divné.“ Tohle jsou přesně má slova, když jsem zkusil jakoukoliv disciplínu. Těch jsou tady desítky, a každá je svým způsobem jiná. Jde o takové olympijské hry se šílenými disciplínami. Budete běhat, skákat, střílet lasery, létat, plavat, jezdit na kolečkových bruslích a padat. Vše s „hloupou“ fyzikou pohybu, jen proto, abyste překonali rekordní čas nebo vzdálenost.

Abyste se odlišili od ostatních hráčů, můžete si svou postavičku barevně upravit a přidat jí nějaký ten kus oblečení navíc. Nabídka je poměrně bohatá, takže si na tuhle zvláštní olympiádu můžete nasadit třeba čarodějnický klobouk, rytířskou helmu nebo obyčejnou čepici. Každý chce být přeci originál.

Jak jsem psal, je to nezávislá hra, navíc vytvořená v Unity. Grafika vypadá jak stvořená v aplikaci Malování a zvuk vám připomene hry z osmdesátek nebo devadesátek, pokud s nimi máte zkušenosti. Celé to působí strašně jednoduše.

Jenže k tomu, abyste se s partou přátel s dvojkou v krvi zabavili u virtuální hry, to bohatě stačí. Bavit vás to bude i s nulou v krvi, přeci jen si vzpomeňte, kolik hovadin v prohlížeči jste hráli na školních počítačích v hodinách informatiky. Nebo jaké nesmysly hráváme na mobilech. Hlavní je, že se u toho odreagujeme a zabavíme. Tenhle účel Drink More Glurp plní. Samotné vás to možná bude taky bavit. Mě teda osobně to zas tak nechytlo, abych chtěl překonávat online žebříčky.

A proč to teda nedostalo desítku, když jsem to nijak nezhejtoval? Tak třeba cena. Ta je sice směšných cca 200 Kč, ale za stejné prachy nebo dokonce levněji se dají sehnat i propracovanější párty hry jako That’s You nebo Knowledge is Power na Playstation 4. No a taky jde spíš o titul, který sice zapnete a propaříte u něj s přáteli celý večer, ale na dalším večírku už sáhnete po něčem jiném.

Verdikt

Jo, zasmáli jsme se, zakroutili hlavou nad fyzikou pohybu a poměřili ega, ale stačilo. Hra ideální na house párty, když máte chuť na nějakou tu virtuální kulturní vložku, popřípadě s menšími dětmi se taky zasmějete. Samotní si u toho odpočinete, teda pokud se nenaštvete u hloupého ovládání. Nicméně ve finále se Drink More Glurp stane jen šedým názvem v knihovně.

Drink More Glurp vyšlo 6. srpna 2020 na PC, MacOS a Nintendo Switch. Cena hry je v době recenze 8,99€ (cca 230 Kč). Čeština zde není.

Vývojář: CATASTROPHIC_OVERLOAD / Vydavatel: The Yogscast