Zelený tým představuje svůj high-end na poli bezdrátových headsetů. Razer uvedl na trh v relativně nedávné době řadu sluchátek s mikrofonem nesoucích pojmenování Nari, která čítá hned tři různé modely. Základem je verze Essential, kterou následuje klasický model bez přízviska, a na pomyslném vrcholu potom hrdě stojí nejvyšší model – Razer Nari Ultimate. A právě na něj se dnes podíváme.

Zvuk, který se vás dotkne

V prvé řadě je třeba říct, že sluchátka jsou bezdrátové a jejich hlavním lákadlem je speciální přizpůsobení pro zvukově-haptické vjemy. V této oblasti se Razer spojil se společností LofeIt a na svých stránkách připodobňuje význam technologie například k vibrační odezvě gamepadu.

Razer Nari Ultimate

V reálu jde vlastně o speciální vibrace, které s různou intenzitou umocňují velmi nízko položené zvuky. Tuto technologii Razer nazývá HyperSense a její využití je alespoň z mého pohledu prospěšné pouze ve hrách. Ale nepředbíhejme.

Konstrukce

Headset není přehnaně extravagantní a kromě malého podsvíceného loga po stranách náušníků a diody značící (ne)aktivitu mikrofonu je zahalený do černošedého hávu. Nicméně i přesto jej jen tak nepřehlédnete. Rozměry jsou poměrně značné. Na druhou stranu ale musím pochválit velmi pohodlné náušníky. Netlačí ani po delší době používání a přestože srovnávání v zimních měsících není úplně relevantní, prozatím mám pocit, že se v nich i uši potí opravdu minimálně.

Razer Nari Ultimate

Hlavový most příjemně vypolstrovaný měkkým materiálem a vnější konstrukce je hliníková. Velkou výhradu mám ale k ukotvení měničů do plastového těla. Kulatý rám, do kterého jsou zavěšeny, je vyroben z tenkého plastu. Tato část sluchátek je pravidelně namáhána a jsem přesvědčený, že po dlouhodobějším používání může při troše smůly dojít k poškození. Headset není levný a čekal bych, že toto bude vyřešeno malinko bytelnějším způsobem.

Mikrofon je vysunovací, aktivovat či deaktivovat jej můžete tlačítkem přímo na headsetu a kromě něj v náušnících najdete také microUSB konektor na dobíjení baterie, vstupní 3,5“ jack, regulátor hlasitosti, regulátor vyvážení hlasitosti hry a chatu a také samozřejmě vypínací tlačítko pro samotný headset. Je zde ukrytý i USB vysílač, prostřednictvím kterého sluchátka připojíte k vašemu zařízení.

Razer Nari Ultimate

Zvuk

Po zapojení USB kabelu můžete doinstalovat softwarový ovladač a ovládací panel Razeru, který se rozhodně bude hodit. Důležité je podívat se, zda operační systém v nastavení zvuku správně přidělil přehrávání systémových zvuků hlavním reproduktorům, a naopak komunikaci ponechal druhému „virtuálnímu“ zařízení. Nari Ultimate se totiž tváří jako dvojice sluchátek.

Už v základu je zvuk solidní, nicméně pokud si budete chtít na zkušenou pustit rockovou vypalovačku, určitě doporučuju vypnout zmíněný HyperSense. Jeho použití ale jinak rozhodně odsuzovat nechci - ba naopak. Ve hrách je naopak naprosto skvělým doplňkem, často vám pomůže s určením směru zvuku a celý zážitek se stává o trochu realističtějším – hlavně pokud si zrovna užíváte nějakou atmosférickou řežbu a kolem hlavy vám sviští kulky a země se třese pod výbuchy. Zkrátka zvuk opravdu cítíte a hra tak dostává nový rozměr. Za to si Razer zaslouží velkou pochvalu.Razer Nari Ultimate

Obecně mi trochu přijde, že se basové spektrum trochu prolíná se středy a tyto frekvence nejsou úplně čisté, nicméně s tím dokáže pomoct integrovaný ekvalizér v softwarovém ovladači. Ve výsledku se tak některé mouchy dají odstranit a troufám si tvrdit, že i na poslech hudby sluchátka poslouží dostatečně kvalitně. Vzhledem k jejich ceně je to koneckonců žádoucí a téměř nutnost. Silnou stránkou je potom dojem z hraní her.

Krátce se zmíním ještě k prostorovému zvuku THX Spatial Audio. Ano – tato vychytávka má simulovat 360° prostorový zvuk, nicméně osobně mi ani v tomto provedení nesedla. Prostorový zvuk je zkrátka kompenzován značným zkreslením. Jistě – možná jej oceníte v některých kompetitivních hrách, ale pokud není nutností, dle mého názoru se jeho používání moc nevyplatí. Jde na úkor jinak slušné reprodukce.

Razer Nari Ultimate

Mikrofon

Chválit už ale nemůžu mikrofon. Byť můžete v ovladači upravovat jeho senzitivitu, hlasitost a další drobnosti, ve výsledku je záznam zkreslený. Pro zajímavost jsem si vyzkoušel srovnání nahrávky svého hlasu z headsetu SteelSeries Arctis 3 a rozdíl byl diametrální (a bohužel v neprospěch Nari). Vlastně jsem trochu začal litovat, že jsem i Arctis 3 mikrofon někdy dříve hanil, pokud teď beru v potaz i cenové srovnání. Záznam zvuku skutečně není silnou stránkou Razer Nari Ultimate, ale na Discordu se i přesto domluvíte bez problémů.

Razer Nari Ultimate

Software

Nástroj pro ovládání od Razeru je přehledný, nabídne širokou škálu nastavení podsvícení, úpravy zvuku a zapínání jednotlivých technologií sluchátek. Kromě toho můžete využívat i dalších addonů. Neměl jsem tolik prostoru pro jejich vyzkoušení, ale třeba propojení podsvícení s audio výstupem počítače tak, aby vám sluchátka blikala do rytmu funguje bezproblémově. Jistě – jde o nadbytečné doplňky, ale možná objevíte i addon, který využijete rádi.

Shrnutí

Ač jsem zrovna u produktů Razeru velmi obezřetný, musím říct, že mě Nari Ultimate příjemně překvapil. Ano, pravděpodobně byste podobnou kvalitu reprodukce vytáhli i z levnějších headsetů, nicméně bezdrátový provoz, příjemně neutrální design a softwarové vychytávky včetně haptických vjemů dávají dohromady opravdu slušnou přidanou hodnotu – především tedy ve hrách.

Razer Nari Ultimate

Dosah bezdrátového signálu je slušný - v menším bytě jsem se v podstatě nesetkal se ztrátou signálu. Headset ho indikoval jen když jsem zrovna procházel v zákrytu několika zdí. Výdrž baterie výrobce udává až přes 20 hodin při vypnutém HyperSense a 8 hodin, pokud jej budete využívat. Při kombinovaném použití jsem se dostal asi na necelých 9 hodin. Zamrzí nepříliš pevná konstrukce usazení měničů do těla sluchátek a jak už jsem zmínil dříve – i v tomto případě vnímám prostorový zvuk jako neefektivní doplněk.

Razer Nari Ultimate se prodávají na Czc.cz v době psaní recenze za 5.199 Kč. K diskuzi je sice její poměr k použitým materiálům konstrukce, ale na druhou stranu ji vnímám jako opodstatněnou s ohledem na doplňkové funkce, které už byly výše zmíněny. Pořád jde o další z bezdrátových headsetů, jejichž ceny se stále drží ve vyšších sférách.

  • HyperSense ve hrách
  • Propracovaný software
  • Celkově relativně slušný zvuk, ale musíte si vyhrát s ekvalizérem
  • Bez přehnaných designových prvků
  • Plastová konstrukce
  • Mikrofon
  • Vyšší cena

Razer Nari Ultimate