RGB podsvícení periferií a hardwaru už dávno přestalo být odlišujícím prvkem a dnes se o něm v podstatě bavíme jako o mainstreamu. Není tak divu, že se barevné světelné prvky dostávají i tam, kde by je uživatel možná vůbec nečekal.

T FORCE SSD Delta

Samostatnou kapitolou takových produktů jsou RGB SSD disky. Toužíte-li po krabičce plné dat ve 2,5“ formátu s klasickým SATA rozhraním, kterou si rozsvítíte po boku ostatních komponent, TEAMGROUP má přesně pro vás připravenou sérii disků T-FORCE DELTA.

Trojice rozzářených

Celkem do této řady patří tři modely – DELTA, DELTA R a DELTA S. Hlavní rozdíl mezi nimi spočítá právě ve způsobu připojení a ovládání RGB prvků. Model „S“ využívá 12V RGB Header – tedy klasický 4pin +12V, G, R, B a nabídne tedy postupné zobrazování efektů v jednotlivých barvách. Varianta „R“ se připojuje do USB Headeru přímo na základní desce, což využijí především majitelé starších PC sestav.

T FORCE SSD Delta

My se budeme věnovat modelu bez dalšího označení, který používá připojení přes 5V adresovatelný header – tedy digitálně ovládané pokročilejší podsvícení. Výběru tedy rozhodně věnujte čas a ujistěte se, zda vaše deska disponuje pouze běžným analogovým RGB konektorem, nebo zda budete moci využít adresovatelné podsvícení ARGB.

T FORCE SSD Delta

Specifikace

Teď už ale ke klíčovým vlastnostem. Disk využívá SATA 3.0 rozhraní a dosahovat by měl na sekvenční rychlost čtení 560 MB/s a 510 MB/s. Dostupné jsou modely s kapacitami 250 GB, 500 GB a 1 TB s využitím 3D NAND paměťových čipů. Udávaná střední doba poruchy je 1.000.000 hodin provozu.

Rozměry 69,85 x 100 x 9,5 mm ničím nepřekvapí. Podsvícený je štít horní strany s designovými prvky a logem T-FORCE. K dispozici je černá i bílá varianta. Na těle disku najdete microUSB konektor, který se stará právě o ovládání a napájení diod. T-FORCE DELTA si rozumí s většinou softwarových řešení hlavních výrobců – Asus Aura Sync, Gygabyte RGB fusion, MSI Mystic Light, AsRock Polychrome, TT RGB Plus a Razer Chroma. Barevné efekty jsou opravdu pestré.

T FORCE SSD Delta

Výkon a měření

A jak si disk vede v praxi? Při našem testování dostál svým specifikacím. Níže si můžete prohlédnout výsledky testu rychlosti.

Test Rychlosti RGB Delta SSD

T-Force specifikace

Sekvenční rychlosti jsou v pořádku a odpovídají deklarovaným specifikacím. Na druhou stranu se nám ale už tolik nelíbí další čísla, která značí docela výrazné propady výkonu při náročnějším čtení i zápisu menších souborů. Navíc se několik testů výrazně lišilo a rychlosti byly opravdu volatilní.

Srovnání rychlosti SSDVýše uvedený graf porovnává dnes běžně dostupné disky, z nichž první čtyři disponují NVMe rozhraním. Nejbližším konkurentem je tedy WD Blue se SATA rozhraním. Ten vyšel ze souboje jako vítěz - zejména s ohledem na hodnoty náhodného čtení souborů.

Shrnutí

SSD disk T-FORCE DELTA z dílný výrobce TEAM GROUP je atraktivním produktem pro všechny příznivce výrazného designu PC sestav a spousty RGB světel. Nepochybujeme, že se mezi hráči jistě spousta příznivců blýskavých barevných efektů najde a právě pro ně je tento disk určen. I přes výrazný design je totiž poměrně dobře cenově dostupný. V době psaní recenze si jej můžete v 250GB variantě koupit za 1.699 Kč.

T FORCE SSD Delta

Otázkou potom je, jak moc vám na podsvícení záleží. Pokud ne, asi se můžete s klidem porozhlédnout i jinde. Třeba zmíněný WD Blue v 2,5" provedení totiž seženete za stejnou cenu s dvojnásobnou kapacitou. Každopádně v tomhle případě se bavíme spíše o otázce stylu. Pokud po RGB zatoužíte, není důvod se domnívat, že by vás měla Delta nějak výrazně zklamat.

  • Stylové světelné efekty
  • Tři různé varianty pro různou kompatibilitu se základními deskami
  • Adresovatelné RGB
  • Poměrně slušná cenová dostupnost vzhledem k charakteru SSD disku
  • Design překonává výkon
  • Volatilita rychlostí čtení i zápisu, především 4KiB Q1T1
  • Konkurence vzhledem k výkonu