Minulý týden firma Western Digital v Praze uvedla svoji novou vlajkovou loď v oblasti SSD disků. My jsme u toho samozřejmě nemohli chybět a jako příjemný bonus jsme si právě zde zmiňovanou novinku WD Black SN750 mohli odnést do redakce na testování. Konkrétně u tohoto modelu máte na výběr ze čtyř verzí - 250GB, 500GB, 1TB, 2TB. U všech těchto zmíněných variant se liší i rychlosti zápisu a čtení s tím, že výkonově pak nejlépe vychází právě 1TB verze na kterou se v dnešní recenzi podíváme. 

Černá magie

I tak se dá popsat až neuvěřitelně rychlé dotažení společnosti Western Digital v oblasti SSD disků na svou konkurenci. Protože pokud bychom se vrátili v čase o asi 3 roky, rozhodně bychom neřadili firmu WD mezi absolutní špičku. Toto je však již minulostí a s klidným srdcem můžu říct, že společně se Samsungem se Wester Digital řadí mezi dva současné nejlepší výrobce na poli SSD disků. WD Black konečně také dostal své označení - SN 750 a už nebudete muset vyhledávat pomocí kombinace mnoha písmen a číslic.

Specifikace

Pojďme si ale představit, co vlastně toto SSD vůbec nabízí. Náš testovaný model máme, jak už jsem zmiňoval, v 1TB verzi, která je zároveň i ta nejvýkonnější, co se rychlosti čtení i zápisu týče. Výrobce uvádí rychlost čtení až 3470 MB/s, rychlost zápisu je logicky o něco menší, ale i přesto se jedná o úctyhodných 3000 MB/s. Samotné SSD pak pracuje na rozhární M.2 s PCIe třetí generace, podpora NVMe je pak naprostou samozřejmostí. Velká výhoda tohoto rozhraní je pak, že oproti klasické ještě stále běžně používané SATA3, která podporuje rychlost až 600MB/s, PCIe 3 generace podporuje rychlost až 8 Gb/s. Životnost disku je pak udávána na 600 TBW (Terabytes written), což však v tuto chvíli nemůžeme potvrdit a ani vyvrátit.

Velikosti samotného SSD disku odpovídají nastavenému standardu, kdy na výšku je uváděna hodnota 2,38mm, široký je 22 mm a na délku má 80mm. S hmotností necelých 8 gramů pak ani nepoznáte, že vůbec něco držíte v ruce.

Rychlost

Jelikož se momentálně dá považovat za přímého konkurenta našeho testovacího modelu SSD od Samsungu - EVO 970, rozhodli jsme se vypůjčit si výsledky ze stránky Tweaktown, kde EVO 970 testovali. Díky tomu budeme moci porovnat vzájemné rychlosti a zároveň zjistit, jak si WD vede oproti konkurenci. Prvně se podíváme na rychlosti v programu CrystalDiskMark a následně AS SSD Benchmark. Zajímat nás budou především hodnoty sekvenčního čtení a zápisu velkých souborů. V tomto ohledu si vedlo SN750 poměrně dobře, kdy se nám sice nepodařilo dosáhnout maximální udávané hodnoty pro čtení - 3470 MB/s, ale s číslem 3368 MB/s, jsme stále nad míru spokojeni. U rychlosti zápisu SSD dostálo svým hodnotám a v měření dosáhlo taktéž velmi pěkného výsledku 3019 MB/s. Co se jeho konkurenta týče, hodnoty naměřené ve stejném programu stránkou Tweaktown se při čtení pohybovaly na hranici 2900 MB/s a při zápisu pak u hodnoty 2450 MB/s.

AS SSD Benchmark pak vykázal celkově nižší hodnoty, níže se o nich můžete přesvědčit sami, avšak tomto programu byla hodnoty obou SSD disků velmi podobné. Z tohoto benchamrku bych ale vypíchl dobu odezvy, kterou má WD oproti Samsungu (alespoň co se čtení týče) výrazně lepší. 

Hodnocení

Nové WD Black SN750 je rozhodně dobrou volbou a ačkoliv se cenovka za 1TB verzi blíží hranici sedmi tisícům korun, tak se stále pohybuje ve stejné cenové relaci, jako EVO 970. A pokud se pak podíváme na naměřené hodnoty a srovnáme je s hodnotami z EVA, musíme říct, že si WD Black SN750 proti konkurenci nevedl vůbec špatně. Western Digital Black SN750 je dostupný na CZC zatím ve třech variantách, 250GB za 2 108 Kč, 500GB za 3 317 Kč a konečně poslední a i testovaná 1TB verze za 6 645 Kč.