AMD uvedlo na CESu historický první grafickou kartu vyvíjenou 7nm výrobním procesem. High-endový model nesoucí název Radeon 7, jakožto zástupce druhé generace řady Vega by měl na trh přijít jako odpověď na aktuální modely Nvidie, které byly uvedeny v loňském roce. Karta je vybavena 60 výpočetními jednotkami s frekvencí až 1,8 GHz, 16 GB HBM2 paměti s propustností 1TB/s a tříventilátorovým chladičem. AMD představilo grafy, na kterých prezentuje nárůst výkonu oproti Radeon EX Vega 64, a to jak v profesionálním nasazení (programech Blender, DaVinci Resolve 15, Adobe Premiere a OpenCL), tak i ve hrách.

AMD Radeon 7

Co se týče herního výkonu, rudý tým slibuje, že se karta vyrovná RTX 2080 a v některých případech ji i mírně překoná, nicméně tato čísla je samozřejmě potřeba brát s mírnou rezervou. Nadcházející Devil May Cry 5 byl na sestavě s novým čipem na pódiu předveden v plném nasazení a 4K rozlišení se snímkovou frekvencí držící se nad 100 FPS.

Radeon 7 vs RTX 2070

Při prezentaci se na pódiu objevil i David Polfeldt za Ubisoft, který sálu ukázal záběry z nového The Division 2 – samozřejmě s využitím nové karty Radeon 7. Bohužel ale bez snímkové frekvence. Hru bude AMD poskytovat zdarma v balíčku s touto kartou, ale také s vybranými procesory Ryzen druhé generace. Kromě toho ke kartě dostanete také Devil May Cry 5 a Resident Evil 2.

Radeon 7

Radeon 7 bude uveden do prodeje už 7. února a startovací cenovka referenčních modelů činí 699 dolarů. Pro představu – základní cena Nvidia GeForce RTX 2080 byla při uvedení stanovena rovněž na 699 dolarů a founders edice na 799 dolarů. Otázkou je, jak atraktivní karta pro hráče bude, pokud konkurenční řešení dostupné za víceméně stejnou cenu nabídne navíc například právě podporu Ray Tracingu. Zanechme ale spekulací a počkejme si na konkrétní testy.