One more thing znělo na pozvánce k nejspíše poslední letošní tiskové konferenci Applu. Americký gigant se při kratší prezentaci zaměřil především na nový hardware a jeden jediný čip. Apple Silicon M1 je prvním opravdovým čipem pro notebooky od Applu. Jedná se o 8jádrový procesor s integrovanou grafikou a RAM pamětí.

M1 SoC - univerzální efektivní čip

M1 láká na lepší efektivitu i výkon než dříve používané Intel čipy. Nabídne 4 výkonná a 4 úsporná jádra.

Operační systém tato jádra automaticky přidělí běžícím aplikacím. Díky tomu klesne spotřeba. M1 dále obsahuje neural engine, 8 až 16 GB DRAM a až 8 GPU jader.

Celý čip je vyráběn 5nm výrobní technologií a podporuje například rychlé probuzení, jenž lze přirovnat k odemknutí iPhonu. Za zmínku stojí rovněž podpora PCIe gen 4, Thunderboltu s USB 4 a zvýšené zabezpečení. Na druhou stranu zařízení s čipy M1 nebudou nejspíše podporovat připojení externí grafické karty přes Thunderbolt.

Apple se také rozpovídal o výkonu v porovnání s konkurencí. Jejich grafy ovšem nezmiňují žádný konkrétní model, se kterým se porovnává.

Nové Macy

Čip M1 se dostane do 3 nových Maců. Jejich design si žádnou změnou neprošel a liší se tak pouze vnitřnostmi. M1 se využije v novém Macbooku Air a chlazen bude čistě pasivně. Žádný větrák tedy nečekejte. Posunul se výkon v porovnání s předchozí Intel verzí i doba používání na baterii. Apple slibuje až 18 hodin na baterku za od 29 990 Kč.

Macbook Pro nabídne celých 20 hodin na baterii a větráčkem chlazený M1 čip. Výkon by tím pádem měl být ještě větší. Tento 13palcový Macbook obsahuje Touchbar a ve všech variantách pouze 2 thunderbolt porty. Cena startuje na 38 990 Kč.

Na pomezí, co se výkonu týče, pak nalezneme nový Mac Mini. Jeho M1 procesor je rovněž chlazení větráčkem. Jeho hlavní předností byla například snadná rozšiřitelnost pomocí RAM. S novým M1 čipem tato výhoda padá a Apple proto snižuje cenovku. Ta začíná na 21 990 Kč.

Nové Macy lze předobjednat již dnes a k zákazníkům se dostanou od 20. listopadu.