Letošní CES odstartoval Intel, který jako první z velkých společností představil nové produkty. Tisková konference Intelu odhalila několik řad nových procesorů. Bohužel šlo spíše o obecné uvedení a nedočkali jsme se například představení celé řady modelů s konkrétními specifikacemi.

Desktopové procesory

Architektura

Většinu hráčů bude samozřejmě zajímat nástupce populární desáté řady desktopových procesorů. Rocket Lake přinese 14nm výrobní proces a hlavně až 19% navýšení instrukcí za operaci - IPC. Jde o ukazatel výkonu na jedno jádro. Jinými slovy by nové procesory v porovnání s minulou generací měly zvládnout až o 19 % operací více při stejné frekvenci.

Zlepší se také integrovaná grafika a strojové učení.

Specifikace procesorů

Vrcholem nadcházející generace desktopových procesorů bude Intel Core i9-11900K. Půjde o 8jádrový čip s 16 vlákny. Více jader v mainstream čipech Rocket Lake procesorů nečekejte. Jde o snížení o 2 jádra a nová řada tak spíše navazuje na 9. generaci.

Frekvence se zastavila na 5,3 Ghz u boostu jednoho jádra a 4,8Ghz na všech jádrech. Procesor má stanovené TDP 125 W.

S novou generací přichází oficiální podpora pro PCIe 4.0. Na procesor bude přímo napojeno 20 linek. Předpokládá se využití 16 linek pro grafiku a 4 pro NVMe PCIe SSD.

Procesor je zpětně kompatibilní se základními deskami osazenými čipsetem série 400, nicméně můžete ho umístit i do úplně nových základovek s čipsetem řady 500.

Výkon

Intel samozřejmě porovnal výkon procesorů s konkurencí. Vybral si k tomu právě Core i9-11900K a AMD Ryzen 9 5900X, jenž má o 4 jádra a 8 vláken více. Ryzen je ale na druhou stranu úspornější o 20 W.

Z porovnání vychází vítězně Intel, ale velmi těsně. Tomuto grafu bohužel chybí kontext. Nevíme, zda Intel nenacení novou Core i9 výše. Rovněž neznáme nezávislé testy výkonu a ani výsledky z ostatních her. Procesory 11. generace od Intelu navíc vyjdou až v březnu, o několik měsíců později než v případě velmi podobně výkonných čipů od AMD.

Ve výsledku Intel srovnal krok. Trvalo to ovšem řadu měsíců a dá se předpokládat, že trend je již nastolen. AMD vydá nové procesory, Intel je vyrovná po pár měsících a obě firmy se takto budou přetahovat. Hráči mají opět důvod se rozhodnout dle svých potřeb. Snížení počtu jader ale vymaže Intel z diskuze při využití procesorů pro náročnou práci.

Notebookové procesory

Herní procesory pro menší notebooky

Intel se na tiskové konferenci dále zaměřil na přenosná zařízení. Do přenosných výkonných zařízení se dostane řada Tiger Lake H35 s TDP do 35 W.

Přehledná grafika ukazuje, že jde o procesory určené pro dražší a menší výkonné notebooky určené na hraní Nejčastěji půjde o 14 a 15palcové modely s malou tloušťkou do 18 mm.

Celkem 3 nově představené čipy spojuje kromě spotřeby také množství výpočetních jader. Ve všech případech jde o 4jádrové procesory s maximální frekvencí až 5Ghz.

Notebookové procesory 11. generace jsou napřed oproti desktopovým díky modernější 10nm výrobní technologii.

Výkon

Samozřejmě opět došlo na porovnání výkonu s AMD čipy. Bohužel pro Intel jde o srovnání s generací Ryzenu, jenž bude v řádu pár hodin nahrazena novou. AMD totiž uvede nástupce porovnávaných čipů na své tiskové konferenci již dnes.

Výhled do budoucna

Desktopové čipy

Alder Lake bude pro Intel představovat velký skok. Půjde o první desktopové čipy s 10nm výrobní technologií. Zároveň se využije kombinace velkých a malých jader specializovaných na výkon a úsporu. Spekuluje se také o PCIe 5.0 a podpoře DDR5.

Výkonné notebookové čipy

Modrý tým sice představil Tiger Lake H35 čipy, jenže jde spíše o středně výkonné modely v portfoliu. Těch nejlepších se dočkáme později a nabídnou stejný počet jader jako desktopové verze a podobný výkon.