Organizátor CS:GO turnajů BLAST uzavřel partnerství s plánovaným saudskoarabským městem Neom, což se setkalo s velmi drsnou kritikou ze strany komunity, a to kvůli vazbám města na korunního prince Saudské Arábie.

Co je to ale vlastně Neom? Je to plánované město v severozápadní Saudské Arábii, které má sloužit jako takové arabské Silicon Valley - centrum moderních technologií, smart city, výzkumná centra a v neposlední řadě také turistické destinace. Jenže háček tkví v jeho zakladateli, Muhammadu Bin Salmanovi Al Saudovi, korunnímu princi Saudské Arábie.

Ten byl zapleten do vraždy novináře Džamála Khašoggiho v roce 2018, což je informace, kterou na sobě nezávisle potvrdily CIA a Úřad generálního tajemníka OSN. Korunní princ přijal za jeho vraždu odpovědnost, údajně v ní ale neměl žádný osobní podíl. A to není jediná vražda, která v případu vadí.

Město je stavěno na půdě, kterou obývá asi 20 tisíc členů kmene Huwaitat, proti čemuž protestovali mnozí, včetně právníka a člena tohoto kmene, Abdula Rahima al-Huwaitiho. Ten byl ale zavražděn a z této vraždy jsou podezříváni právě budovatelé "města budoucnosti". 

V neposlední řadě je problémová politika země vůči členům LGBT komunity, kteří čelí značnému útlaku. Není tak divu, že se komunita postavila i za své členy, hráče a komentátory, kteří se k LGBT komunitě hlásí.

V čem dohoda spočívá? Neom se fakticky stane centrem esportu pro arabský region a díky pomoci BLASTu vznikne v Neomu esport akademie. BLAST také vloží do rotace mapu věnovanou právě Neomu. Spolu chtějí "tvořit budoucnost esportu". Na oplátku si můžeme jen domyslet sumu, kterou za takovou šlechetnou službu BLAST obdrží.

Dle reakcí komunity na Twitteru by hráči raději viděli budoucnost esportu v rukou někoho jiného, než právě korunního prince Saudské Arábie. Pod Twitterovým příspěvkem BLASTu se objevilo mnoho kritiků, mezi něž spadá například dlouholetý fotograf esport turnajů Robert Paul, či Balázs "Draulon" Lengyel, jeden z vedoucích týmu BIG.

"Hrozné. Takové zklamání, když budu jemný," neodpustil si kritiku fotograf Paul.

Pouhá dvě slova stačilo Draulonovi k tomu, aby vyjádřil své zklamání: "Ale ne."

BLAST na kritiku prozatím neodpověděl.