Tak jsme se konečně dočkali odhalení překvapivého čipu pro notebooky, který kombinuje Intel procesor a grafické jádro od AMD. Nové procesory jsou nakonec dva a podle očekávání cílí hlavně na tenké notebooky (Intel zmiňuje až 17mm těla).

Nižší model je Intel Core i5 osmé generace s grafikou RX Vega M GL. Pokud vás zajímá oficiální název od Intelu: 8th Gen Intel Core Processor with Radeon RX Vega M GL Graphics. Asi chápete, proč se nám nechce používat.

Tento „balíček“ obsahuje procesor se 4 jádry, taktem až k 4,1 GHz a pamětí 8 MB. Grafická část tiká na 931/1011 MHz (standard a boost) a disponuje 20 výpočetními jednotkami. Paměťová část typu HBM2 dostala kapacitu 4 GB a protože s grafikou komunikuje pomocí nového můstku EMIB, tak se chlubí propustností 179 GB/s. Celé si to řekne o zhruba 65W TDP. Podle výrobce je procesor vhodný na hraní, Windows MR (Mixed Reality) či pokročilou tvorbu obsahu (náročné grafické programy apod.)

Výkonnější z nových čipů je postavený na Core i7, opět nabízí 4 jádra a takt až 4,2 GHz + zase 8 MB cache. Grafická karta nese označení RX Vega M GH a jádro tiká na frekvencích 1063/1190 MHz s 24 výpočetními jednotkami. Opět 4 GB paměť typu HBM2 má díky vyšším frekvencím propustnost 204 GB/s. Čip si vezme okolo 100W TDP. Intel tvrdí, že toto řešení zvládne tradiční VR a má odemčené takty CPU i GPU.

Níže najdete oficiální testy výkonu, kde Intel porovnává nové čipy se staršími řešeními v notebooku, mimo jiné třeba s GTX 1060 Max-Q.