O velký rozruch ve světě League of Legends esport se postaral jeden jediný tweet, který přišel z účtu nejvyšší evropské soutěže. LEC je jednou z nejlepších lig na světě. Za poslední rok patří mezi absolutní špičku po boku čínské LPL. Divácký dosah patří mezi vrchol na poli celého esportu a liga je celosvětově v mnoha ohledech velmi uznávaná.


Aktualizace 30.7.

LEC po necelých 24 hodinách partnera NEOM odvolalo. Vedení evropské ligy se nechalo slyšet, že šlo o chybu. Partnerství bylo uzavřeno zbrkle a bez ohledu na komunitu, které si LEC velmi váží.


Původní článek

Za poslední 2 roky LEC sehnalo mnoho sponzorů. Jde o automobilky, výrobce herního příslušenství a mnoho dalších. Na Twitteru se objevilo oznámení o dalším partnerství, tentokrát se společností NEOM. Jedná se o firmu ze Saudské Arábie. A v tom je ten problém.

Členové LGBT komunity mají v Saudské Arábii prakticky nulová práva. Jakákoliv sexualita ke stejnému pohlaví, včetně například nevhodného oblékání je okamžitě trestána.

Anglická verze

V určitých případech tedy hrozí až trest smrti. Práva žen na tom nejsou o moc lépe. Froskurinn, známá komentátorka v LEC se k celému partnerství, které vedení LEC oznámilo, vyjádřila následovně.

Froskurinn je podle svých slov velmi zklamaná, protože v LEC pracuje a jde o její srdeční záležitost. Zná osobně své spolupracovníky, včetně těch, kteří za rozhodnutím stojí. Přijde si umlčená tímto rozhodnutím.

Celá situace je o to bolestnější, protože minulý týden v Berlíně, kde se LEC odehrává, probíhal pride víkend. Tento víkend LEC hrdě podporovalo. Zmínky o pride víkendu padly při vysílání i na sociálních sítích. Dosud má LEC změněné duhové logo. Froskurinn navíc patří do LGBT komunity.

Většina dalších členů vysílání LEC ligy je rovněž dost zklamáno z tohoto rozhodnutí, které vedení bez jejich vědomí provedlo. Včetně těch, kteří s LGBT komunitou nemají nic společného.