Nvidia dnešním dnem povolila recenzentům a médiím zveřejnit všechny naměřené testy získané pomocí founders edic RTX 3080. Grafiky měla média na testování okolo týdne.

Hned pro začátek většina recenzentů mírní nadšení. RTX 3080 nedosahuje ve hrách dvojnásobného výkonu jako RTX 2080. Tedy alespoň ne všude. Pouze Minecraft RTX a Quake s podporou RTX a DLSS využívají hned na začátku plný potenciál přidaných Tensor a Ray-Tracing jader.

FullHD nejméně profituje z vyššího výkonu. Hraní v tomto rozlišení totiž poměrně hodně zatěžuje i procesor. Pokud ovšem máte QHD monitor, nebo dokonce 4K, začíná se pořízení RTX 3080 opravdu vyplácet.

RTX 3080 navíc nabízí zhruba dvakrát tolik snímků za sekundu v přepočtu na dolar než RTX 2080 Ti.

Co se chlazení týče, design Nvidie podle všeho opravdu dává smysl. Ačkoliv průchodný konec grafiky zvyšuje okolní teploty vzduchu o 10°C, je tomu tak i u minulé generace grafik. Navíc je proud vzduchu v počítačové skříni o něco lepší, právě díky většímu a přímějšímu průtoku. Teploty jsou víceméně srovnatelné s minulou generací. Jenže RTX 3080 má o dost větší příkon. Nové chlazení je tím pádem efektivnější než u předchůdců.

Velký náskok Nvidia získává také kvůli DLSS. Zapnutí RTX tentokrát nemá takový vliv na FPS oproti RTX 2000 grafikám. Obě technologie tím pádem začínají dávat smysl. Co se týče produktivity a syntetických testů, zde se Nvidia opravdu blíží dvojnásobku výkonu oproti RTX 2080.

Ve výsledku RTX 3080 vypadá opravdu povedeně. Koupě se jistě vyplatí především vlastníkům Pascal grafik, které o moc nezaostávaly za Touring generací. Upgrade z RTX 2080 a novějších je otázkou. Pokud hrajete ve FullHD rozlišení, moc se nevyplatí. Vlastníci QHD a 4K monitorů by ale neměli váhat.

Co se videí a recenzí týče, doporučit můžeme JayzTwoCents a LinusTechTips pokud máte raději kratší formát. Podrobnější recenzi potom přichystal kanál Gamers Nexus.

Grafické karty RTX 3080 jdou do prodeje 17. září a cenovka by se měla pohybovat od 18 999 Kč.