Není žádným tajemstvím, že velký počet GeForce grafik končí v rukou těžařů kryptoměn. Nvidia si je toho vědoma a přichází s rázným krokem. Od 25. února, tedy okamžitě v moment vydání grafiky, omezí těžící výkon RTX 3060 na polovinu. Firma vzkazuje, že GeForce grafiky patří hráčům.

Nvidia na svém blogu zveřejnila plán pro omezení výkonu RTX 3060 pomocí softwaru, konkrétně ovladačů. Ty odhalí, zda karta těží kryptoměny jako Ethereum a sníží hash rate a celkovou efektivitu těžby o polovinu.

Ve zprávě společnost sděluje jasné poselství. Grafické karty řady GeForce patří do rukou hráčů, ačkoliv se dají využít i jinak. Pro těžaře proto Nvidia připravuje úplně novou řadu s označením CMP.

Specifikace připravovaných CMP karet.

CMP je zkratka pro Cryptocurrency Mining Processor a mělo by jít o grafické karty, které se budou hodit na těžbu. Výroba a dostupnost GeForce karet přitom neklesne na úkor CMP. Těžařské karty totiž budou vyrobené z kusů, které nesplňují požadavky herní série GeForce.

Nvidia zatím plánuje uvést 4 CMP modely v první polovině letošního roku. Zatím není jasné, zda se snížení efektivity těžby rozšíří i na další modely.