Spekulace ohledně představení grafických karet RTX 3080 Ti a RTX 3070 Ti od Nvidie se blíží ke konci. Dlouho odkládané odhalení má nejspíše konečně pevně stanovený termín. Nvidia by měla nové high-end grafiky představit 31. května.

Web videocardz.com obdržel potvrzení od několika zdrojů, že se finální termín odhalení stanovil na datum 31. května. V ten den by Nvidia měla představit nejen RTX 3080 Ti, ale také RTX 3070 Ti. Půjde o dvojici špičkových herních grafických karet, které dle spekulací obdrží oproti svým "non-Ti" protějškům více výpočetních CUDA jader i speciální RT jader zajišťujících Ray Tracing. Odhadované specifikace si můžete prohlédnout níže.

Oficiální ceny zatím stále nejsou známy. Vyšší model RTX 3080 Ti by mohl stát okolo tisíce dolarů. Vzhledem k uměle navýšeným cenám z důvodu nedostatku tuto grafiku seženete za mnohem vyšší sumu. RTX 3070 Ti by mohla stát okolo 600 dolarů. Také tuto cenu berte s odstupem.

Recenzenti a zpravodajské weby dostanou grafické karty s předstihem za účelem testování. Embargo na testy RTX 3080 Ti by mělo padnout 2. června, v případě RTX 3070 Ti 9. června. Obě grafiky půjdou do prodeje nejspíše krátce poté. Nvidia má ve zvyku vydávat grafické karty den po zveřejnění recenzí.

Otázkou je samozřejmě dostupnost. Dá se očekávat, že několik desítek modelů od každého partnerského vendora bude dostupných v den zahájení prodeje. Přesto poptávka daleko převýší nabídku a ceny vystoupají o několik tisíc korun. Pokud máte o grafiky zájem, obrňte se trpělivostí. Zájem totiž budou mít nejen hráči, ale i těžaři a překupníci.