V recenzi, kterou právě začínáte číst, se vypravíme do luxusního zákoutí trhu mechanických klávesnic. Corsair totiž právě dnešním dnem na trh uvádí zbrusu nový high-endový model s prostým a strohým označením K100 RGB. Měli jsme možnost se na něj podívat těsně před vydáním a následující řádky vám tuhle robustní klávesnici představí.

Herní mechanická klávesnice Corsair K100 RGB

High-endová herní klávesnice

Corsair K100 RGB si žádá pozornosti celou paletou různých pokročilých funkcí, takže si je pojďme představit hezky popořadě a začít můžeme u konstrukce. Masivní základnu obepíná hliníkový rám s broušenou matnou úpravou, do kterého jsou usazeny jednotlivé mechanické spínače CherryMX Speed. Klávesy nejsou nijak ohraničeny.

Herní mechanická klávesnice Corsair K100 RGB

Pouze horní hrana má zvýšený profil, neboť je do ní usazeno hned několik speciálních ovládacích prvků – na pravé straně klasický roller k ovládání hlasitosti a tlačítko pro utlumení zvuku, na levé straně speciální kolečko k ovládání specifických funkcí, tlačítko pro změny profilů nastavení a také tlačítko pro zamčení vybraných nežádoucích kláves či klávesových zkratek při hraní. A prostřední část tvoří lesklý panel s logem výrobce a indikačními ikonami kláves num/scroll/caps-lock, utlumením zvuku, uzamčením kláves či aktivací makra.

Makro klávesy navíc

Na boční straně najdete šest makro kláves nad rámec běžného rozložení, které můžete využít dle libosti, a to i s přímou integrací se streamovacím zařízením Elgato Stream Deck (které má Corsair také na svědomí). Osobně si na toto rozložení u levého kraje klávesnic vždy obtížně zvykám, protože jsem zvyklý na Esc v nejzazším rohu, ale na druhou stranu variabilita spojená s těmito klávesami je velký plus pro příznivce maker, kteří je nechtějí složitě nastavovat na běžně používané klávesy.

Klávesnice pro hráče Corsair K100 RGB

Kvalitní konstrukce a spínače CherryMX Speed

Pochvalu si zaslouží i konstrukce samotných kláves. Jsou vyrobeny kvalitně jako dvouvrstvé, což by mělo vést k nižšímu vizuálnímu opotřebení, než jak tomu je u levných jednovrstvých barvených kláves. Povrch mají mírně zdrsněný a výškový profil zůstal klasický. Spínače CherryMX Speed jsou přeci jen opravdu o poznání lehčí na domáčknutí oproti klasikám typu Red nebo Brown. Přestože je odpor spínače totožný jako u červené varianty, celková trajektorie dohmatu je o 0,6 mm kratší (tedy 3.4 mm) a aktivace je rozpoznána už po domáčknutí o 1.2 mm (narozdíl od běžných 2 mm). CherryMX Speed patří zároveň mezi poměrně tiché spínače – nemusíte se bát, že by byla klávesnice extrémně hlasitá.

Herní klávesnice recenze CherryMX Speed

Všechny klávesy včetně multimediálních disponují individuálním RGB podsvícením. Nad rámec toho je klávesnice navíc podsvícena tenkými liniemi na horní straně a také obou bočních hranách – dohromady nabídnou dalších 44 individuálních RGB zón. Milovníci barevných efektů tak budou naprosto spokojeni a zároveň musím uznat, že je toto podsvícení přesto stylové a lze jej nastavit i dostatečně decentně. Z horní hrany potom vede masivní opletený kabel se dvěma USB koncovkami, neboť i přímo v těle klávesnice máte dostupný jeden USB port pro operativní připojení dalšího zařízení.

Mechanická klávesnice herní USB

Vypíchnout ještě musím i opravdu velmi pohodlnou a kvalitně zpracovanou podložku pod zápěstí, kterou rovněž najdete v balení. Má v sobě paměťovou pěnu a její povrch tvoří jemný koženkový povrch.

Dojmy z používání

Na používání klávesnice jsem si zvykl během chvilky a pro potřeby běžného psaní i hraní mi vyhovuje. Sice jsem nedávno přišel na chuť spíše nízkoprofilovým spínačům CherryMX, ale kombinace klasické výšky kláves a kratší trajektorie dohmatu u varianty Speed taktéž není úplně k zahození a věřím, že ji lze vnímat jako dostatečně univerzální, i když někomu možná může připadat, že je psaní trochu „klouzavé“. Hráčům ale nejspíš rychlá odezva bude vyhovovat maximálně.

Herní mechanická klávesnice Corsair K100 RGB

Přizpůsobování nastavení probíhá v softwaru Corsair iCUE, se kterým jsme se střetli už mnohokrát. Opět k němu nemám výhrady – je dostatečně přehledný a zároveň pokrývá nastavení všeho, co je potřeba. Vrátím se ještě ke kolečku na levé straně. To v základu slouží hned k několika účelům, které v softwaru umožníte aktivovat. Můžete jeho prostřednictvím třeba přetáčet písničky, používat horizontální i vertikální scrollování, upravovat intenzitu podsvícení nebo třeba i přeskakovat mezi jednotlivými aplikacemi. Je toho skutečně hodně – jsou to spíše drobnosti, ale na druhou stranu je asi dobře, že high-endová klávesnice nabízí tyto vychytávky navíc, přestože nejde o žádné zásadní faktory.

Hyper processing a polling rate až 4.000 Hz

Jednou z hlavních výhod, kterou  Corsair u tohoto modelu prezentuje, je technologie hyper-processingu Corsair AXON. V podstatě jde o extrémně rychlý polling-rate při nativní frekvenci 4.000 Hz souběžně s ovládáním barevných efektů podsvícení. Na rovinu přiznávám, že nejsem schopen rozpoznat rozdíl oproti standardnímu nastavení na 1.000 Hz. Míra četnosti hlášení USB zařízení samozřejmě taktéž směřuje k minimalizování zpoždění reakcí, ale jakákoliv změna na tisícovku je pro mě obtížně hodnotitelná.

Corsair K100 RGB podsvícená klávesnice

Shrnutí

Klávesnice Corsair K100 RGB si nehraje na high-end. Zkrátka jím opravdu je. Konečně dostanete nad rámec hezkých barviček i kvalitní klávesy, velmi dobré spínače, celkově robustní konstrukci a k tomu všemu navíc i další vychytávky jako USB port navíc, sadu makro kláves nebo univerzální kolečko jako další ovládací prvek nad rámec těch klasických. Trochu se divám, že se Corsair u tohoto modelu nevydal i třeba k interaktivnímu displeji (jako to dělá třeba SteelSeries), ale to taktéž není nic víc než další drobnost navíc.

Celkově jde o velmi kvalitní klávesnici, která svou hodnotu skutečně má. Otázkou potom ovšem je, zda si jí takto budou cenit i spotřebitelé. Cena je totiž zřejmě jediným negativem. Klávesnice má od výrobce doporučenou cenovku 249.99 EUR, což prostým přepočtem činí něco kolem 6.780 Kč.

Corsair K100 RGB herní klávesnice recenze