Nedávno se nám pod ruce dostala high-endová klávesnice Corsair K100 RGB, ale pokud se sháníte spíše po něčem za rozumnou cenu, řešením by mohl být nový model K60 RGB PRO, který Corsair uvádí jako další čerstvou novinku.

Herní mechanická klávesnice Corsair K60 RGB Pro

Standardní provedení, ale se vším všudy

Designově je tentokrát mnohem klasičtější, ale nechybí jí plně mechanické provedení, hliníkový rám, do kterého jsou usazeny spínače Cherry, které jsou taktéž novinkou na trhu, a ani zásadní vlastnosti jako n-key rollover, možnost uzamčení tlačítka Windows, kombinace pro ovládání multimedií nebo dynamické RGB podsvícení na úrovni jednotlivých kláves. Rozměry jsou obyčejné – 44,1 x 13,7 x 3,5 cm. Na spodní straně najdete protiskluzové podložky, nožky pro nadzvednutí a do horní hrany je ukotvený USB kabel dlouhý 1,8 m. Jinak tu asi mnoho zvláštností nenajdete. V pravé horní části najdeme indikační diody Num/Caps/Scroll Lock a uzamčení klávesy Windows a nenápadné lesklé logo Corsairu.

Herní klávesnice Corsair RGB

Mechanické spínače Cherry Viola

Spínače Cherry Viola jsou vlastně horkou novinkou, která byla na trh uvedena pro levnější zařízení, takže se jim budu věnovat trochu podrobněji. Na první pohled se od klasických Cherry MX spínačů liší jiným plastovým povedením, ale typický kotvicí křížek zůstává. Horní část je vytvořena z plastového polymeru a do průsvitné základny je osazena osmi vodícími lištami dostatečně pevně, takže dojem ze stisku je poměrně stabilní. Kontakt zajišťuje bronzový V-Shape systém, díky kterému je lineární stisk v podstatě dvoufázový. Vlastnosti jako celková trajektorie 4 mm a aktivační bod 2 mm se zdají být identické s obyčejnou červenou verzí spínačů minimálně do bodu aktivace, nicméně po uražení této vzdálenosti se potřebná síla na domáčknutí zvýší na 75 cN z původních 45 cN. Proto ho Cherry nazývá jako „Crosslinear“.

Spínače Cherry Viola mechanické Corsair

Spínače byly navrženy primárně za účelem snížení výrobních nákladů, ale na druhou stranu jim jednoduchá průsvitná konstrukce přidává na barevných efektech RGB podsvícení. Oproti nim jsou i malinko tišší, ale na druhou stranu zanechávají jakousi slyšitelnou ozvěnu ze zmáčknutí pružiny uvnitř spínače, která není hlasitá, ale působí zvláštně nepřirozeně.

Klávesy a dojmy z používání

Samotné klávesy jsou nízkoprofilové ale samozřejmě usazeny poměrně vysoko s ohledem na konstrukci spínače. Jsou plastové (ABS) a jde o levnější jednovrstvou obarvenou variantu. Povrch je příjemně hladký, jinak jde ale o velmi obyčejné řešení.

Herní klávesnice Corsair Cherry Viola

Dojem z používání je v mnoha ohledech dobrý. Spíše se stále pozastavuji nad zvláštním dozníváním pružiny. Levnější materiály konstrukce vlastně na první pohled nevadí a jak jsem zmínil výše, přinesly i spoustu výhod.

Software

Není žádným překvapením, že i Corsair K60 RGB PRO zůstává plně kompatibilní se softwareme iCUE, který Corsair používá k ovládání většiny svých produktů. Opět jen zopakuji, že jde z mého pohledu o přehledný a intuitivní nástroj, který snadno využijete k nastavování maker, ovládání a úpravám podsvícení a dalším vychytávkám. Měl jsem možnost jej využívat už mnohokrát a nikdy jsem neobjevil v jeho prostředí zásadní nedostatky.

K60 Corsair iCUE software herní klávesnice

Shrnutí

Obrovskou výhodou klávesnice Corsair K60 RGB PRO je to, že ji výrobce nikterak neokleštil ve smyslu softwarových úprav, dynamického podsvícení na úrovni jednotlivých spínačů a zůstaly i alespoň základní multimediální funkce kláves. Na druhou stranu byla ale doporučená maloobchodní cena stanovena na 129,99 EUR, což činí prostým přepočtem něco kolem 3.500 Kč. A to opravdu není zase tak málo. Například konkurenčních modely některých výrobců nabídnou ve stejné kategorii i třeba perfektní spínače Cherry MX Low Profile Red.

Corsair K60 PRO RGB

Obecně jde tedy o zajímavou klávesnici, které v zásadě nic nechybí. Máme tady levnější, ale stále slušné spínače, dobré softwarové zázemí, obvyklý design a hezké podsvícení. Otázkou je, jestli toho jinde nenajdete ještě malinko víc a dokonce by se možná dalo ušetřit. Pak už jako motivace zůstává spíš jen unifikované prostředí Corsair iCUE.

Recenze klávesnice Corsair K60 RGB Pro