V dnešní recenzi se vrhneme do trochu netradičního segmentu, nicméně s náběhem další vlny coronavirových opatření a omezování fyzického kontaktu věřím, že webové kamery začínají opět nabírat na popularitě. Dnes se nám do redakce dostala kamera Creative LIVE! Cam SYNC 1080P. Pojďme se na ni mrknout.

Webkamera skype homeoffice streamování

Základní FullHD webkamera pro Zoom i Discord

Bavíme se o poměrně vyváženém modelu, který nabídne na dnešní poměry v podstatě všechny základní funkce, které byste mohli pro běžné využití, ale klidně i třeba velmi základní streaming požadovat. Nativní rozlišení kamery je 1080p, tedy FullHD, přičemž kamera zvládá zachycovat obraz při snímkové frekvenci 30 FPS. Stejnou hodnotu očekávejte i při snížení rozlišení na 720p.

Webkamera recenze Creative Live Cam

Jistě - někomu by to i dnes mohlo být málo, ale na druhou stranu jde spíše o kamerku střední třídy. Zároveň zvládá ale snímat v širším úhlu až 77 stupňů, je horizontálně i vertikálně polohovatelná (protočit ji můžete o 360°) a disponuje také vestavěným duálním mikrofonem. Konstrukce kamery je plastová a lehká, nicméně pochválit musím dobře polohovatelný a stabilní klip, díky kterému ji můžete připevnit k monitoru, a také implementovanou gumovou krytku čočky.

Obraz je uspokojivý, ale zázraky nečekejte

Světelnost čočky f/2,4 není nic převratného, ale snímky v denním světle jsou poměrně slušné a plynulost záběrů solidní. Kontrast je na poměr levných webkamer dobrý a barevnost taktéž ucházející. Se snižujícím se světlem lze pozorovat zrnění obrazu a hrany jsou stále znatelněji přeostřené. Plynulost ale zůstává zachována a obecně je stále potřeba pamatovat, že jde o základní webkameru, která pro účely komunikace s přáteli v karanténě či kolegy na homeoffice poslouží nadmíru dostatečně.

Webkamera levná Creative

Webkamera Creative recenze FullHD

Creative Live Cam SYNC 1080p recenze

Webka s mikrofonem

Co se týče implementovaného dvojitého mikrofonu, přijde mi, že možná zbytečně výrazně snímá basové frekvence, což pro primární snímání běžného mluveného slova není úplně ideální, ale přesvědčit se koneckonců můžete sami v následující nahrávce. Zvuk je opět použitelný, neočekávejte žádné zázraky, nicméně alespoň šum je pouze minimální a váš hlas zůstává dobře zřetelný. Kvalitu bych přirovnal k lepšímu integrovanému mikrofonu u některých notebooků.

Shrnutí

Celkově kameru hodnotím jako uspokojivou a s přihlédnutím k její cenovce, která byla na webu Creative stanovena na 49,99 EUR (tedy prostým přepočtem něco kolem 1.350 Kč), pozitivně hodnotím plynulost záběru, FullHD rozlišení a i relativně slušnou kvalitu videa za dobrých světelných podmínek. Mikrofon by sice mohl být lepší, ale na druhou stranu věřím, že v mnoha případech uživatelé k záznamu hlasu stejně využívají jiná zařízení.

Webkamera Creative recenze SYNC 1080p

Je potřeba poznamenat, že webkamery jako takové dlouho stagnovaly a ještě donedávna se na trhu objevovalo jen minimum inovovaných modelů. Bohužel tomu podle mého názoru přispívalo velké rozšiřování videohovorů realizovaných přes telefon či běžná integrace kamer do notebooků. Na druhou stranu s náběhem pandemie se webky staly zajímavým artiklem a nyní v podstatě pozorujeme jejich malou renesanci – často právě v cenové kategorii kolem tisícovky. Creative LIVE! Cam SYNC 1080P ale podle mě naplní veškeré základní potřeby běžných uživatelů a například oproti levnějším Genius QCam 6000 nebo A4tech PK-910H nabídne mnohem plynulejší obraz a také lepší kontrast. Na druhou stranu velkým protivníkem může být třeba Trust Tyro, která má sice mírně horší obraz, ale solidní mikrofon a i funkci automatického ostření.

Recenze webkamery Creative