Pokud je pro vás kvalita hudební reprodukce tou největší prioritou a vášní, je jasné, že se asi v prvé řadě budete poohlížet po periferiích osvědčených audio brandů. Přeci jen musím přiznat, že v naprosté většině případů jsem měl s produkty etablovaných audio značek (které se třeba i vydali nakouknout do gamingové sféry) mnohem pozitivnější zkušenost než s produkty gamingových značek, které se vydaly cestou audio periferií.

Creative SXFI Theater

Zkušenosti jdou zkrátka znát a Creative je jednou ze společností, které do této kategorie směle řadím. V dnešní recenzi si představíme luxusní bezdrátová sluchátka Creative SXFI Theater. Jak už název napovídá, určeny jsou pro domácí použití – především právě pro sledování filmů. Kompatibilní jsou ale nejen s PC. Použít je můžete i s MAX OS, PS 4 a také konzolí Nintendo Switch.

O luxus dál

Hned po vybalení vám bude jasné, že tohle je ještě o kus preciznější a prémiovější produkt, než nedávno uvedené SXFI Air. Tělo je téměř identické, zachovány zůstaly jednoduché oblé hrany, ale ozvláštnění drobným reliéfem se dočkaly kryty náušníků. U náušníků se zastavme – tentokrát už nejsou textilní. Místo toho je použita tzv. proteinová kůže. Ta je opravdu velmi pohodlná, a přestože je syntetická, měla by být velmi odolná.

Creative SXFI Theater

Uvnitř se ukrývají 50 mm neodymové měniče, které se starají o reprodukci zvuku. Nechybí ani klasický mikrofon, který se k tělu sluchátek připojuje přes 3,5“ jack ukrytý v levém náušníku. Na stejné straně najdeme spoustu dalších ovládacích prvků – tlačítko napájení, nabíjecí USB-C konektor, 3,5“ jack jako vstup, tlačítko pro ztlumení mikrofonu, ovladač hlasitosti, a hlavně také přepínač technologie Super X-Fi. Okolo nechybí podsvícený pruh s podporou RGB spektra.

Celkově váží sluchátka 339 g bez mikrofonu, resp. 346 g s mikrofonem. Nejsou tedy nijak přehnaně těžká, ale přeci jen je na hlavě ucítíte. Polstrování hlavového mostu by tak mohlo být možná i trochu pohodlnější, ale jako výrazné negativum to nevnímám.

Creative SXFI Theater

Bezdrátově přes USB

Připojení je zprostředkováno přes USB tyčinku velikosti trochu větší flashky. Po zapojení můžete sluchátka spárovat a těšit se kvalitní reprodukci vycházející z 50mm neodymových měničů s rozsahem 20 Hz – 20 kHz. Bezdrátový signál má mít dosah až 10 m. Záleží samozřejmě na překážkách, ale stabilita signálu mě příjemně překvapila. I při provozu přes zeď byl přenos stabilní a mnohem konzistentnější například oproti high-end headsetu Razer Nari. V balení najdete i USB prodlužovací dok, do kterého můžete tyčinku umístit a položit třeba na stůl. Důraz je kladen i na co nejnižší latenci. V praxi jsem žádnou zpožděnou odezvu vůbec nezaznamenal. Vše funguje, jak má.

A jak hrají? Opravdu velmi dobře. Pamatuju-li si své dojmy z SXFI Air správně, mohu směle říct, že Theater jsou ještě kousíček dál. Rekalibroval jsem i svůj zvukový Super X-Fi profil, který umělá inteligence Creative vytvoří podle tří fotografií vaší hlavy, a tentokrát jsem i této technologii přišel více na chuť.

Creative SXFI Theater

Super X-Fi v nejlepší parádě

Jen pro připomenutí: Super X-Fi je nedávno uvedená technologie „holografického“ zvuku, za kterou si Creative přepsal obrovské množství ocenění. Tlačení zvuku ze sluchátek přímo do uší je dle výrobce nepřirozené, a proto vyvinul umělou inteligenci, která vyhodnotí z fotografií tvaru vaší tváře a uší, jaký zvukový profil by měl vyhovovat právě vám na míru tak, abyste zvuk vnímali komplexně jako při reprodukci v prostoru okolo vás. Nejde ale o klasický virtuální prostorový zvuk. Spíše celkovou úpravu frekvenčního spektra.

Creative SXFI Theater

Stále platí, že je při její aktivace zvláštně potlačena část spektra středů, ale pokud si trochu vyhrajete s ekvalizérem, s trochou šikovnosti dokážete ze sluchátek dostat opravdu skvělý zvuk – nejen pro filmy, ale také pro pravidelný poslech hudby ve vysoké kvalitě. Netvrdím, že je Super X-Fi vhodné ke každému žánru a každé písničce, nicméně tam, kde dokážete doladit zmíněnou úpravu středů a trochu si vyhrát i s nižšími frekvencemi, bude zajímavým zpestřením, které se možná naučíte používat pravidelně.

Intuitivní aplikace

Veškeré nastavení je prováděno v aplikaci SXFI Control, která se postará o vše od úprav ekvalizéru přes načítání SXFI profilů až po podsvícení. Vše funguje intuitivně a jsou zde všechny potřebné funkce.

SXFI Control Creative

SXFI Control Creative

Shrnutí

Headset Creative SXFI Theater by rozhodně bylo škoda používat pouze ke sledování filmů, kde ale samozřejmě také odvede skvělou práci. Stačí si trochu pohrát s ekvalizérem, vyzkoušet si SXFI profily a pravděpodobně se dostanete k opravdu prémiovému zvuku, který vás pohltí a hudbu či filmy si vychutnáte skutečně plnými doušky. Vytknout sluchátkům nelze téměř nic. Snad až na cenu. Za kvalitu se platí a v tomto případě byla cena na webu Creative stanovena na 299 SGD, což dělá prostým přepočtem něco kolem 5.000 Kč. V českých e-shopech zatím sluchátka nejsou k dispozici.

  • Kvalitní zpracování
  • Velmi pohodlné náušníky
  • Zcela nadstandardní kvalita reprodukce zvuku
  • Intuitivní a funkční aplikace s možností úprav ekvalizéru
  • Super X-Fi v kombinaci s úpravami zvuku
  • Mírně vyšší (ovšem opodstatněná) cena