S dnešní recenzí se opět vracíme do vod mechanických klávesnic a tentokrát tu máme opět zajímavý kousek. Do redakce k nám totiž doputoval opět jeden malinkatý zástupce 60% klávesnic. Řeč bude o Ducky One 2 Mini.

Recenze Ducky One 2 Mini klávesnice

Jsme rádi, že se k nám tenhle model dostal, protože je dnes v České republice běžně dostupný. Výrobky Ducky najdete běžně třeba na CZC.cz, což se o spoustě jinak populárních malých mechanických klávesnic říci zatím nedá, protože jde přeci jen zřejmě o trochu okrajový segment.

Malá 60% klávesnice se spínači Cherry MX

O to větším lákadlem ale může být pro všechny, kteří kouzlu mechanických klávesnic podlehly a zároveň si libují v opravdu kompaktním zařízení, nicméně s velmi kvalitním zpracováním. Ducky One 2 Mini má rozměry 30,2 x 10,8 x 4 cm a váží 590 gramů. Nabízena je výrobcem v mnoha verzích, ale na CZC běžně naleznete bílou a černou variantu v kombinaci s různými spínači – Cherry MX Silent Red, Cherry MX Speed Silver, Cherry MX Red, Cherry MX Black, Cherry MX Blue a konečně i Cherry  MX Brown, kterými je vybavený i náš vzorek.

Ducky One 2 malá klávesnice Cherry

Konstrukce klávesnice je bytelná a působí velmi dobře, přestože je základna tvořena hladkým lesklým plastem.  Nechybí podlouhlé gumové protiskluzové pásky ve všech rozích a také dvojité nožky umožňující pozvednutí horní části klávesnice. V pravé části najdeme také čtveřici přepínačů, o jejichž funkcích si budeme povídat později. Vlevo na horní hraně je umístěn USB-C konektor pro připojení propojovacího kabelu.

Kvalitní konstrukce

Rám je taktéž plastový, ale dostatečně pevný. Jednotlivé spínače jsou usazeny stabilně do základny a jsou osazeny kvalitními klávesami, které mají částečnou dvojitou vrstvu – tedy druhou vrstvu průsvitného plastu, které vyplňuje horní část včetně znaku. Jejich životnost, respektive odolnost vůči opotřebení by měla být mnohem vyšší, než jak je tomu u (bohužel) spousty mainstreamových výrobců. Vzhledem k tomu, že se bavíme o miniaturní klávesnici, je samozřejmě jasné, že nás čeká spousta klávesových zkratek pro běžné používání, a na klávesách tedy nechybí ani popisky v dolní části, které indikují funkci v kombinaci s tlačítkem Fn.

Klávesnice herní malá Ducky recenze

V balení najdete také několik zajímavých doplňků. Především je to náhradní sada barevně odlišných několika kláves včetně mezerníku s motivem čínského zvěrokruhu a také kleště na vytahování kláves ze spínačů. Varianta s Cherry MX Brown mi veskrze vyhovuje a jejich nelineární průběh mi nikterak nevadí. Osobně bych volil primárně variantu s Cherry MX Silent Red, ale obecně lze říci, že Cherry spínače si stále drží rozumnou úroveň kvality a neuděláte s nimi chybu. Z jejich používání jsem nenabyl žádný dojem zvýšené nestability nebo zvláštnosti ve smyslu neadekvátní hlučnosti. Doplním jen, že jde tedy o klasické vysokoprofilové spínače s celkovou trajektorií dohmatu 4 mm a aktivačním bodem po 2 mm.

Intuitivní ovládání klávesovými zkratkami

Klávesnici můžete přepínat mezi režimem podporujícím N-key rollover nebo 6-Key rollover. A věřte, že bez souběžného mačkání kláves to s 60% modely skutečně nejde. Samotné používání klávesových zkratek i pro jinak běžně používané klávesy (např. šipky nebo delete) jsou ale intuitivní a dá se na ně rychle zvyknout. Osobně stále preferuji využití klávesy Caps Lock jako alternativního Fn. Potom lze s klávesnicí manipulovat velice dobře a v podstatě funguje naprosto plnohodnotně. Stačí tomu dát chvíli cviku.

Ducky One 2 mini RGB klávesnice mechanická

V portfoliu výrobce je trošku těžké se vyznat a manuál ke svému modelu jsem si musel dohledat na jejich webu mezi spoustu dalších modelů klávesnic. Dejte si pozor, ať čtete správný návod ke správnému modelu. Funkce spodních DIP switchů se mohou lišit a vy se při obezřetném dohledání správného čísla modelu alespoň nezaseknete u nastavování a dohledávání přepínání funkce klávesy Fn na Caps Lock na tak dlouhou dobu jako já.

Nesmí chybět RGB podsvícení

Zbývá doplnit, že jde samozřejmě o RGB variantu klávesnice. Samotné nastavování barev a efektů probíhá nakonec taktéž docela intuitivně, byť jej vlastně programujete rovněž přímo na klávesnici. Stejně tak lze poměrně dobře řešit nahrávání maker a podobně. V podstatě se dá říct, že mě v tomto ohledu klávesnice nijak nepřekvapila oproti např. Pok3r RGB, kterou jsem testoval v minulosti. Principy u těchto malinkatých modelů zůstávají povětšinou stejné.

Ducky One 2 Mini mechanika 60 %

Shrnutí

Ducky One 2 Mini je opravdu povedeným kouskem, který můžu směle doporučit. Kvalitativní zpracování je nadstandardní, je dobře dostupná na českém trhu, má solidní klávesy, veliký výběr spínačů a nepřekvapivé intuitivní principy používání klávesových zkratek. Škoda toho manuálu. Ale to je jen malá daň za jinak velmi povedený produkt. Na CZC.cz si tuhle malou krásku můžete dopřát v době psaní recenze za 2.990 Kč. Vzhledem ke kvalitě spínačů, kláves i celkové konstrukce je to cena podle mě adekvátní a možná i mnohem více opodstatněná, než jako tomu může být u některých mainstreamových výrobců.

Recenze dojmy zkušenost Ducky One 2 Mini RGB