Ať už jste tvůrcem jakéhokoliv audiovizuálního obsahu, konkurence je vysoká a tlak na kvalitu produkce stále vyšší. Čistý zvukový záznam se tak stává alfou a omegou nejen u mluveného slova a podcastů, ale samozřejmě také, pokud se chystáte streamovat nebo tvořit jakýkoliv videoobsah s komentářem. No a při komunikaci ve hrách se lepší kvalita taky neztratí.

Elgato WAVE:3 mikrofon pro streamery a hráče

Elgato Project Wave – mikrofony nejen pro streamery a hráče

Výrobce samozřejmě na poptávku reagují a na trhu je dnes dostupná velká spousta řešení –od profesionálních mikrofonů etablovaných audiovýrobců po produkty, které míří konkrétně na hráče a streamery. Do druhé z těchto kategorií můžeme zařadit čerstvou novinku od Elgato – společnosti, kterou pod svá křídla převzal Corsair. Ve spojitosti se streamováním tento název není leckomu vůbec cizí. Elgato totiž vyvíjí široké portfolio komponent pro profesionální studiovou streamerskou tvorbu. Nechybí záznamové karty, ovládací panely pro přepínání scén nebo třeba zelené plátno. A nyní došlo i na mikrofony z nového projektu Wave, který byl teasovaný už v lednu.

Elgato WAVE:3 mikrofon pro streamery a hráče

Elgato WAVE:3

Dnes testovaný Elgato WAVE:3 se představuje jako kondenzátorový mikrofon s integrovaným pop filtrem a frekvenčním rozsahem 70 – 20.000 Hz. Snímá v kardiodní (ledvinové) směrové charakteristice, takže potlačuje zvuky ze zadní části, což je pro streamování vhodné řešení oproti úzké směrovosti. Připojuje se přes USB-C a zároveň umožňuje sluchátkový monitoring díky přímému výstupu (3,5“ jack). Oba tyto konektory najdete na zadní straně.

Elgato WAVE:3 mikrofon pro streamery a hráče

V balení najdete samotný mikrofon, připojovací USB-C/ USB-A kabel, základnu, kterou můžete zkombinovat i s polohovatelnou paží (která není součástí balení), velmi bytelný kovový stojánek s pogumovanou spodní stranou a návod k použití. Konstrukce mikrofonu působí prémiovým dojmem i přesto, že je tělo plastové. Vše hezky lícuje, části jsou pevné a zároveň dobře polohovatelné.

Elgato WAVE:3 mikrofon pro streamery a hráče

Na horní straně najdete dotykové tlačítko pro ztišení. V dolní přední části je potom tlačítko sloužící k nastavování citlivosti, hlasitosti odposlechu kanálů  a zároveň mixu mezi přímým odposlechem a přehrávaným obsahem.

Mixovací software, který je opravdu užitečný

Vzhledem k USB připojení mikrofon nebudete kombinovat se zvukovou kartou, ale hned druhým dechem dodávám, že se Elgato postaralo o to, abyste měli k dispozici komplexní mixovací software nejen pro streamování. Jmenuje se WaveLink a byť byste mohli argumentovat, že samozřejmě existuje spousta profesionálních řešení nebo možnost mixování zvuků jednotlivých aplikací přímo při nahrávání, rozhodně mu nejde upřít intuitivní funkčnost.

Mikrofon pro hráče Elgato

Zkrátka vám vytvoří několik virtuálních výstupů, do kterých si můžete přímo z Windows směřovat jednotlivé aplikace, a ve WaveLinku jim mixovat hlasitost pro výsledný celistvý výstup a zvlášť také pro monitoring, resp. odposlech.  Zaručena je i kompatibilita se softwarem Stream Deck.

Mikrofon s velmi dobrou kvalitou záznamu

A jaký je výsledný dojem? Velmi dobrý. WAVE:3 dobře snímá vyšší frekvence a mluvené slovo je zcela zřetelné, ale zároveň s přičiněním integrovaného pop-filtru eliminuje přehnané sykavky a nárazy vzduchu. Zvuk je vyvážený, nebál bych se mikrofon používat třeba i pro amatérské nahrávky zpěvu nebo záznam akustických nástrojů (byť zde samozřejmě už narážíme na ne úplně vhodnou směrovou charakteristiku).

 

Svůj hlavní účel – zajištění kvalitního záznamu pro streamery a tvůrce videoobsahu či podcastů ale zvládne skvěle. Ukázku ze záznamu pořízenou v programu Studio One s využitím mixovacího softwaru WaveLink (proto i hudba v pozadí) najdete níže.

Shrnutí

Elgato WAVE:3 je rozhodně zajímavým a nebojím se říct profesionálním mikrofonem, který je samozřejmě na míru navržen pro streamery, ale využitelný bude bezpochyby i mnohem univerzálněji. Doporučená maloobchodní cena byla stanovena na 169.99 EUR, což je při současném horším kurzu něco kolem 4.600 Kč. Je to už poměrně vyšší položka, ale zároveň znovu opakuji, že před sebou máme řešení, které konkuruje etablovaným audio značkám.

Elgato Mikrofon

Dostupná je také verze Elgato WAVE:1, která je ochuzena o několik vlastností – konkrétně dotykové tlačítko na utlumení, ovládání citlivosti a také možnost ovládání hlasitosti přímého odposlechu. Tato verze má doporučenou cenovku 139.99 EUR – tedy asi 3.800 Kč prostým přepočtem. Dostupné je i příslušenství v podobě externího pop filtru a základny na usazení na paži.

Doplňky elgato mikrofon

Oba modely vycházejí dnes. Z interních zdrojů z Corsairu máme potvrzeno, že pro střední Evropu by měly být na pultech obchodů do konce měsíce.

Shrnutí recenze mikrofon elgato