Western Digital ve své řadě WD_BLACK nabízí dnes už skutečně různorodé disky, které svým zaměřením míří vstříc právě převážně hráčům. A to nejen těm počítačovým, ale i konzolovým. V dnešní recenzi se podíváme na jeden z těch nejzajímavějších modelů. Představuje se nám WD_BLACK P50 – herní externí SSD disk, který má skutečně obří ambice minimálně co se týče dosahovaných rychlostí přenosu dat.

Externí herní disk WD Black P50

Rychlý disk pro hráče - a přitom externě

Idea řady WD_BLACK stojí hlavně na stále narůstající potřebě většího a většího úložiště – konkrétně zejména poptávky u konzolových hráčů, kde je přidání dalšího disku mnohem obtížnější než relativně jednoduchý upgrade stolního počítače. Externí SSD nesoucí označení P50 přitom využívá maxima rychlostí díky podpoře rozhraní USB 3.2 Gen 2x2. Námi testovaná varianta má nejvyšší možnou kapacitu. Vměstnají se do něj celé 2 TB dat.

Disk je nepřekvapivě v klasickém černočerném pevném designovém těle, které má rozměry 6,2 x 11,8 x 1,4 cm. Váží pouhých 115 gramů. Na spodní hraně najdete indikační diodu a připojovací konektor. No – a to je vlastně vše. Mimo to, že uvnitř samozřejmě tepe rychlé SSD, jehož přenosové rychlosti mají dle výrobce dosáhnout až na 2.000 MB/s (při zápisu i čtení).

Externí herní disk WD Black P50

Odbočka k USB aneb které je vlastně které?

Jak že je to vlastně dnes s těmi USB standardy? Inu – abychom to měli všechno složitější, původní označení se v podstatě postupně transformovaly do názvů USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 a USB 3.2 Gen 2x2 ve stejném pořadí. Nejvyšší z těchto standardů dokáže přenášet data rychlostí až 20 Gb/s a podporuje pouze konektor USB-C. Předchozí USB 3.2 Gen 2 potom zvládá „jen“ až 10 Gb/s.  Zkrátka musíte pozorně načíst specifikace vašeho zařízení či základní desky a ujasnit si, jaké standardy vlastně jednotlivé porty podporují.

Předbíhá aktuální dobu

WD_BLACK P50 je proto dodáván rovnou se dvěma kabely – jednak klasickým USB-A, se kterým ale využijete maximálně teoretickou rychlost 10 Gb/s, a dále také USB-C, díky kterému můžete využít plné rychlosti, kterou nabízí USB 3.2 Gen 2x2. Problém je, že toto rozhraní i např. u spousty dnešních moderních základních desek ještě nenajdete – a to ani v případě těch lepších. Kupříkladu ani moje běžně používaná ASUS PRIME X570-P není výjimkou a tento standard ve výbavě nemá.

Externí herní disk WD Black P50

Rozšíření tohoto řešení je tak zatím hudbou budoucnosti. Stejně tak je tomu samozřejmě u konzolí. I Playstation Pro podporuje USB 3.2 Gen 1. Plný potenciál disku tedy zatím může být využíván spíš omezeně. Na druhou stranu jde rozhodně o perspektivní model do budoucna a potvrzují to i naměřené rychlosti.

I při využití rozhraní USB 3.2 Gen 2 s přenosovou rychlostí 10 Gb/s jsme totiž naměřili velmi pěkné výsledky a disk se ani nestačil zadýchat. Hravě překonává běžné SATA SSD a přenosové rychlosti jsou více než slušné. Jak už jsem zmínil - v dnešní době je stále ještě obtížné vyzkoušet s vlastními komponentami kýžené rozhraní USB 3.2 Gen 2x2, nicméně s přihlédnutím k tomu, že většina uživatelů bude v podobné situaci, jako jsem teď já, ponechávám výsledky jako naprosto relevantní pro mainstream.

Test rychlosti WD Black externí disk SSD

Jak můžete vidět z měření, při sekvenčním čtení jsme se nepřekvapivě dostaly k hodnotě velmi slušných 983,35 MB/s, což odpovídá cca 937.799 IOPS. Ostatní čísla i při náhodném čtení a zápisu najdete v tabulce výše. Předpokládáme, že při dvojnásobné průchozí rychlosti USB by výsledek dostál informacím o disku a dostali bychom se i k přenosové rychlosti 2 GB/s.

Shrnutí

WD_BLACK P50 je opravdu high-endový produkt ve svém segmentu - a to především kvůli své kompatibilitě s nejrychlejší variantou USB přenosu, na jejíž mainstreamové rozšíření si budeme ještě muset počkat. Je samozřejmě potřeba položit si otázku, zda takto rychlý externí disk skutečně využijete. Na běžné ukládání a zálohy jsou tady zcela jiné produkty, nicméně tam, kde je zkrátka potřeba maximální rychlost (a bude tomu tak skutečně i tehdy, pokud na něj budete chtít ukládat hry a bazírujete na jejich rychlém načítání), vám poslouží naprosto bez kompromisů. Výrobce na něj taktéž poskytuje pětiletou záruku.

Externí herní disk WD Black P50

Disk je k dispozici s kapacitami 500 GB, 1 TB nebo dokonce 2 TB. Ceny jsou ovšem astronomické. Variantu s kapacitou 1 TB jsem v českých eshopech dohledal za cenu kolem 7.000 kč. Poloviční nejnižší verze s 500 GB je potom k dispozici kolem 5.000 kč a nejvyšší model naopak s dvojnásobkem je k zakoupení cca za více než 13.500 kč. Podrobnější informace o discích najdete na stránkách výrobce.

Recenze WD Black P50 review