Gigabyte si značkou Aorus hýčká své příznivce především z řad hráčů a hardwarových nadšenců. V dnešní recenzi se podíváme na luxusní základní desku Gigabyte Z390 AORUS XTREME pro procesory Intel osmé a deváté generace, kterou můžeme směle označit jako high-end mezi deskami se spotřebitelskými chipsety.

Vrchol platformy 1151

Aby taky ne. Gigabyte totiž svou gamingovou řadu desek rozdělil názvoslovím do kategorií pyramidy reprezentující vybavenost desek a jejich využití a modely XTREME společně s řadou MASTER najdete na samotném vrcholu. Bohatá výbava a precizní zpracování se u tohoto modelu snoubí s RGB prvky a masivními prvky chlazení. Hádáte správně.

Gigabyte Z390 XTREME

Deska mimo jiné míří i do oblasti overclockingu a lze předpokládat, že si s vysokými frekvencemi procesoru a pamětí poradí levou zadní.

Jde o desku s rozměrem velkého E-ATX formátu s pevným plátem na zadní straně, což ve výsledku znamená rozměry 30,5 x 27,1 cm. Socket LGA 1151 samozřejmě bude podporovat všechny klasické procesory Intelu od Celeronu až po Core i9. Ale ruku na srdce – kdo by do téhle krasavice, která v době psaní recenze stojí necelých 15.000 Kč, osazoval dvoujádrová Pentia?

Gigabyte Z390

Napájecí kaskáda až na prvním místě

Deska nabídne napájecí kaskádu s šestnácti fázemi, 8+8 Pin pro napájení CPU a masivními chladícími prvky. Gigabyte na rovinu prohlašuje, že můžete při přetaktování očekávat prolomení magických 5 GHz se všemi jádry procesoru. My jsme do socketu posadili Intel Core i7 9700K.

Co se týče pamětí, osadit můžeme DDR4 moduly do čtyř slotů, přičemž by deska měla s některými zvládat i frekvenci 4400 MHz. Konkrétně na webu uvádí příklad modulu od Corsairu, se kterým se lze dostat na 4333 MHz při časování 19-26-26-46 a napětím 1.5v.

Gigabyte Z390

Dále nechybí rovnou tři m.2 konektory s podporou PCIe x4/x2 ukryté pod pasivy s RGB podsvícením. Dva z nich podporují také rozhraní SATA. Celkově na desce objevíte 6 SATA konektorů. Z dalších konektorů asi nenajdete nic významného, co by chybělo. Nechybí dva USB-C s podporou USB 3.1 druhé generace, čtyři USB 3.1 druhé generace, čtyři USB 3.1 první generace (z toho 2 přes header) a celkem šest USB 2.0 (z toho 4 přes header).

Maximální výbava

Na zadní straně najdete také dva konektory pro SMA antény. Deska je vybavena WiFi modulem Intel CNVi s podporou 2.4 i 5 GHz pásma a také technologií Bluetooth 5. Jsou zde i dvě síťové karty – Aquantia 10Gbit a Intel 1Gbit. Celkově má deska klasický počet PCI-e linek pro platformu Z390, takže z tohoto pohledu trochu ztrácí na „vyšší dívčí“ v podobě skutečně high-endových čipsetů. Přičemž není potřeba opakovat, že cena je opravdu výrazná.

Gigabyte Z390

Přestože tedy nabídne celkem 3x PCIE x16 a 2x PCIe x1, linky se mezi sloty dělí a musíte také počítat se sdílením např. s M.2 SSD. Všechna sdílení jsou ale jednoduše vysvětlena, takže si můžete snadno udělat obrázek o tom, jak moc linky vytížíte s vašimi zařízeními.

Kromě toho všeho se ještě musím alespoň zmínit o slušné zvukové kartě založené na Realtek ALC1220-VB s podporou 7.1 zvuku, možností využít jak NVIDIA SLI, tak i AMD CrossFire technologie zapojení více grafických karet, širokou škálu konektorů pro zapojení ventilátorů, RGB prvků (s headery pro adresovatelné LED a možností využití RGB Fusion), front panelu, bohatých prvků podsvícení přímo do desky… No a nechybí ani přehledný duální BIOS, segmentový displej a spousta dalších vychytávek.

Gigabyte Z390

Testy

Teď už ale praxe. Přetaktování CPU fungovalo naprosto v pořádku. Intel Core i7 9700K bez problémů dosáhlo až na frekvenci 5,1 GHz při 1,33v napětí na vcore. Teplota CPU Package už stoupla při 100% zatížení se vzduchovým chladičem Arctic Freezer eSports DUO na poměrně vysokých 87°C a lépe by procesoru slušel alespoň AiO set vodního chlazení. Teplota VRM se ale držela pod 60°C, což považuji za skvělý výsledek.

Frekvence a teploty CPU

CPUZ

Cinebench R15

Cinebench

Přetaktování RAM

Bohužel horší to bylo s přetaktováním pamětí RAM. Vyzkoušel jsem 2x8 GB KIT od Patriotu (Viper Steel Series), který by měl zvládat až 4.400 MHz. Bohužel jej deska nebyla schopna utáhnout na více než 3.800 MHz s časováním 16-18-18-35.

Ram CPUZ

AIDA64 RAM test

RAM

Cinebench R15 test různých frekvencí RAM

Cinebench

Konkurenční model od Asusu paměťové moduly zvládl přetaktovat dle XMP profilu bez problémů. Na druhou stranu se ale bavíme o kompatibilitě vysokofrekvenčních modulů, která je vždy trochu nejistá a pro výrobce možná trochu běh na delší trať.

Shrnutí

Gigabyte Aorus Z390 XTREME je skutečně TOP deskou ve své kategorii. V luxusním provedení vám nabídne téměř vše, po čem byste jako hráči mohli toužit. Jak už název napovídá, jde skutečně o extrémní provedení pro platformu Z390 a z desky tak můžete vytěžit maximum s procesory jako Core i7 9700K nebo dokonce Core i9 9900K. Těžko hledat něco chybějícího. Gigabyte prostě do světa vystřelil maximalistický model.

Gigabyte Z390

Je ale jasné, že tohle všechno něco stojí. Tahle deska prostě není pro každého a dovolí si ji nejspíš pouze hardwaroví a gamingoví nadšenci. Otázkou potom je, zda se potenciální kupci nepoohlédnou spíše v segmentu X399, ale ve výsledku je prostě Gigabyte Aorus Z390 XTREME přesně tím, čím má být. Nelze jí ani vytýkat velké rozměry a váhu. S tím se v tomto segmentu zkrátka musí počítat. Zakoupit si tuhle krásku můžete na Czc.cz za 14.292 Kč v době psaní recenze.

  • Maximální výbava
  • Excelentní chlazení a řešení napájecí kaskády
  • Design a zpracování
  • Extra doplňky - 10 Gb síťová karta, RGB modul a další
  • Cena

Za zapůjčení základní desky a procesoru děkujeme společnosti Gigabyte.

Galerie