ViewSonic není na trhu s monitory žádným nováčkem. V portfoliu výrobce nalezneme desítky modelů s různým zaměřením od menších přenosných panelů až po velké herní monitory se špičkovými parametry. Náš testovaný model XG270QC jsme si nevybrali náhodou. Řadí se mezi nejvyšší modely výrobce a nabízí řadu vlastností, které hráči využijí za stále rozumnou cenovku. Jak tedy na nás 27palcový herní monitor po měsíci testování zapůsobil?

Prohnutá konstrukce

Úvodní sestavení monitoru zabere řádově pár minut. Monitor totiž dorazí rozložený na 3 díly. Samotná noha se k zadní části upevní zcela bez použití nářadí. Stojan se k noze připevní pomocí jednoho šroubu a sestavení je tak kompletní.

Celá konstrukce monitoru působí hodně povedeným a originálním dojmem. Může za to důraz na prohnutí, které výrobce zdůrazňuje prakticky na každém kroku. Zahnutý není totiž jen samotný panel, o něm se pobavíme později, ale i nohy a stojan. Obecně platí, že samotný stojan moc neuvidíte, přesto je při bočním pohledu jasně patrné jeho zahnutí. Stejně tak nohy monitoru zdobí lehké protažení do oblouku. Jde o malé detaily odlišující tento model od generické konkurence. Odklonění od ostrých přímých hran zapůsobilo sympaticky a hodí se k prohnutému monitoru.

Monitor navíc boduje kompatibilitou s VESA standardem a úpravou polohovatelnosti. Panel lze natočit do stran, naklonit i výškově posunout. Nechybí samozřejmě ani RGB podsvícení na spodní a zadní straně. Jeho provedení opět působí originálním dojmem. Jen je škoda, že zadní části dominuje lesklý černý plast, který působí celkem levně. Esteticky ovšem podsvícení elegantně doplňuje ladné křivky zadní části monitoru a stojanu.

Konektory jsou ukryty pod matným odnímatelným plastovým panelem. Monitor disponuje HDMI 2.0, DisplayPortem, USB vstupem a trojicí USB výstupů. Nechybí ani 3,5mm audio jack. Výbava rozhodně nijak nevybočuje nad standard, ale nic důležitého rozhodně nechybí.

QHD panel se 165 Hz

ViewSonic XG270QC jsme si vybrali kvůli velmi zajímavé kombinaci rozlišení a obnovovací frekvence. Na úhlopříčce 27 palců získáte dostatečně jemné rozlišení 2560x1440 pixelů. Jde o naprostý ideál pro práci i hraní a měsíc testování to jen potvrdil. Na této úhlopříčce by zkrátka QHD rozlišení mělo být standardem.

Druhým nosným bodem panelu je obnovovací frekvence 165 Hz. Tu doplňuje technologie FreeSync Premium Pro a podpora pro G-Sync. Pokud máte 120 Hz monitor pro porovnání, lze si rozdílu rozhodně všimnout. Musíte se na něj ovšem zaměřit. Porovnání se 144 Hz je už těžší. Obecně ovšem při hraní esport titulů 165 Hz oceníte. Reakce VA panelu je přitom velmi rychlá a nedochází vytváření žádných vizuálních artefaktů.

Pro hraní je panel naprosto skvělý. Doplňuje ho přitom zakřivení 1500 R. Jde o střední hodnotu zakřivení a ze zkušeností se k plochému panelu budete vracet jen těžko. Na 27 palcích má prohnutí opravdu smysl a požitek z her i filmů je o dost lepší.

HDR ospravedlňuje cenovku

Na trhu nalezneme celou řadu 27palcových monitorů s vysokou obnovovací frekvencí. ViewSonic ovšem nabízí jedno prémiovou a dobře provedenou funkci, totiž HDR. Panel se pyšní certifikací HDR 400 a maximálním jasem 500 cd/m2. Když HDR ve Windows prvně zapnete, možná vás překvapí malinko divné podání barev a celkově jiné odstíny. Tato skutečnost je mimo jiné daná implementací HDR ve Windows. Jde o zvyk i o správné nastavení.

Každopádně požitek z HDR obrazu při sledování videí a hraní her je skvělý. Rozhodně by vás tak neměl první dojem odradit. Už jen klasické video na YouTube s podporou HDR vypadá na monitoru o hodně lépe. Vysoký maximální jas tomu značně napomáhá a konzumace obsahu s vysokým kontrastem posouvá monitor do vyšší třídy. Barevné pokrytí 120 % sRGB prostoru a 90 % DCI P3 rovněž patří mezi lepší. Stále jde o herní monitor a barevná přesnost se tak nevyrovnává profesionálním monitorům. Přesto pro nenáročnou grafickou práci mezi hraním můžeme monitor doporučit. Monitor nabízí i řadu přednastavených barevných profilů a jistě si tak vyberete ten, který vám nejvíce vyhovuje.

Drobné vady na kráse

ViewSonic se bohužel nevyhnul pár drobným chybám. Menu monitoru je v češtině a ovládá se joystickem umístěným uprostřed spodní strany. Doplňují ho dvě tlačítka, která ale výrobce umístil do rohu. Oddělení vypínacího tlačítka by se dalo pochopit, ale druhé pro rychlý přístup zkrátka působí, že není na správném místě.

Rovněž musíme zmínit zavádějící obrázky na oficiálních stránkách výrobce. Monitor má relativně tenké rámečky po 3 stranách a klasickou bradu. Oficiální web ovšem rámečky po stranách na grafice značně zmenšuje. Nejedná se o nic hrozného, ale rozhodně tato skutečnost kazí dojem z jinak povedeného monitoru.

V dané cenové kategorii mohl výrobce nabídnout i malinko lepší reproduktory. Ačkoliv většina hráčů sáhne po sluchátkách, jen průměrný zvuk snižuje potenciál pro sledování filmů na jinak skvělé obrazovce.

Téměř perfektní

Po měsíci testování můžeme monitoru vytknout jen málo. VA panel pozitivně překvapil, zpracování stojanu je skvělé a obrazovka patří mezi špičku ve své třídě.

Cenovka 14 790 Kč na CZC v době psaní recenze je opodstatněná. Monitor se řadí mezi ty lepší svými herními vlastnostmi i vysokým jasem, podporou HDR a skvělým barevným podáním. Drobné vady v podobě průměrných reproduktorů a méně intuitivního ovládání lze přehlédnout, přesto ViewSonic ochuzují o perfektní hodnocení.