Jeden hlodavec vládne všem – pohybům kurzoru na obrazovce. Přemýšlíte o obměně svých gamingových periferií nebo se jen pídíte po novinkách na trhu? Tak či tak vás možná bude zajímat přírůstek z portfolia MSI. V dnešní recenzi vám představíme herní myš MSI Clutch GM51 Lightweight v drátovém provedení.

Herní myš MSI Clutch GM51 Lightweight drátová

Provedení a proporce

Název Lightweight odkazující se na nízkou hmotnost svým způsobem předesílá první očekávání na konstrukci těla myši, nicméně nejde o žádný „děravý“ model s perforovaným krytem pod dlaní. Zkrátka před sebou jen máme tvarově celkem standardní myš pro hráče s plastovou konstrukci a rozměry 12,2 x 6,5 x 4,5 cm, která patří díky své hmotnosti tak nějak hraničně opravdu k lehčím a asi spíše drobnějším než větším kouskům. Nutno ale podotknout, že i přímo MSI má již ve svém portfoliu i lehčí modely, ale přesto označení Lightweight v názvu ponechává i zde.

Recenze GM51 MSI myš pro hráče

Sedne do ruky

Celkově je myš Clutch GM51 vybavena šesticí tlačítek – standardní dvojicí a kolečkem, dvěma doplňkovými na levé hraně a poslední najdete na spodní straně. Slouží totiž k přepínání profilů citlivosti snímače. Boční tlačítka jsou docela velká, ale dobře umístěná na ovládání palcem. Samozřejmě je nejen umístěním těchto dvou ovládacích prvků myš lehce ergonomicky tvarovaná pro praváky a levákům do ruky moc dobře sedět nebude. Jak už jsem naznačoval výše - mně osobně myš extrémně drobná nepřijde a myslím, že bude pohodlná jak pro plný úchop celou dlaní, tak i pro tzv. fingertip grip – tady úchop zejména v prstech ruky. Kabel je samozřejmě opletený a používá standardní konektor USB-A.

Herní myš MSI Clutch GM51 Lightweight drátová dojmy

Použité jsou zde spínače Omron s udávanou životností minimálně 60 milionů kliknutí. Plastové tělo je hladké, ale boční stěny se zdají být vytvořeny z rozdílného materiálu a získaly strukturovaný vzorek, díky kterému se myš opravdu dobře drží. V těchto místech myší také prosvítají zářivé RGB diody podsvícení (MSI těmto podsvíceným úchopovým částem říká MSI Diamond Lightgrips), které je samozřejmě plně nastavitelné dle vašich preferencí v aplikaci MSI Center.  Na horní straně nechybí zářící logo draka. Bez něj by možná myš vypadala lehce elegantněji, ale rozumím, že tady jde i o ikonu brandu.

Herní myš MSI Clutch GM51 Lightweight drátová

Senzor PixArt 3395

Oproti modelu GM41 je zde použitý optický senzor PixArt 3395 s podporou širšího spektra rozlišení DPI až do 24.000 a základní presety jsou nastaveny na 400/800/1.600/3.200/6.400. Podstatnější je velmi slušná přesnost trackingu 650 IPS a z jeho přesnosti velmi dobrý pocit na všech běžných typech povrchů (samozřejmě s výjimkou skla). Myš se taktéž umí hlásit s polling-rate až 8.000 Hz, což sice papírově znamená velmi nízkou latenci, ale reálně zůstávám k realistickému využití  těchto hodnot (i s ohledem na zbytečné zatížení) spíše rezervovaný.

Software MSI Center

Software MSI Center je relativně přehledný a najdete v něm asi všechny základní funkce včetně nastavení citlivosti vzdálenosti snímání senzoru od povrchu, polling rate a samozřejmě RGB animací a barev. Trochu zvláštní mi přišlo jeho rozložení s oddělením prvků podsvícení na úplně jinou záložku mimo zařízení, ale to je jen zvláštní styl rozložení layoutu. MSI nabízí i synchronizaci pro konkrétní herní tituly, což je sice něco navíc, ale konkrétně u myší je z mého pohledu využití této funkce opravdu velmi limitované. Najdete zde i možnost záznamu maker pro jednotlivá tlačítka.

MSI Clutch GM51 software MSI Center

Shrnutí

MSI Clutch GM51 Lightweight rozhodně zanechává pozitivní dojem. Svědčí jí kvalitní senzor, dobře zvolené materiály i boční úpravy pro jistý úchop. Skoro bych řekl, že při lehkém omezení výrazného RGB podsvícení třeba ve formě loga by myš zanechala ještě prémiovější dojem, a to i přes svou opravdu spíše lehčí konstrukci, která je zde ale samozřejmě žádoucí vzhledem k cílení do tohoto segmentu. Konstrukce je dobrá, úchop pohodlný a parametrově jde o zajímavý nesymetrický model. Software nabídne tak nějak vše, co byste očekávali. Zkrátka kompletní balíček. Nemyslím si, že by GM51 nabízela oproti konkurenci bůhvíco navíc, ale celkově jsem s jejím používáním nadmíru spokojený a MSI fandím, aby v segmentu herních periferií - resp. konkrétně myší dál přinášeli zajímavé kousky. O ceně pro český trh zatím nebudu spekulovat, ale podle dostupných informací na internetu je základní cenovka stanovena na 99 USD.

Shrnutí recenze MSI Clutch GM51 Lightweight drátová