MSI, které má periferie spíše jako vedlejší hobby, se s novou klávesnici GK80 pustilo do souboje s tou nejdražší konkurencí. Klávesnice po stránce designu sází na minimalistické zpracování, kde vyniknou hlavně výrazné spínače a také kovová základna. Další prvky budete na klávesnici hledat těžko, s výjimkou pravého horního rohu.

Právě v tomto místě jsem rovněž našel jediná negativa klávesnice. V první řadě je to čtveřice multimediálních tlačítek. Jsou sice chytře schované a dobře působí při stisku, ale popisky jsou orientovány na opačnou stranu, takže si je prostě musíte zapamatovat. V momentě, kdy podobné klávesy používáte pouze občas, to může být docela otrava. Vedle tlačítek je ještě užitečný USB port třeba pro připojení flashdisku (já ho ocenil při nabíjení bluetooth sluchátek). Posledním nedostatkem v tomto místě jsou velmi slabé indikátory caps locku a numlocku. Musíte se fakt soustředit, abyste je viděli.

Testoval jsem model se spínači Cherry MX Silver a po dlouhé době se mi povedlo poznat rozdíl od zavedené klasiky (ať už Cherry MX Red nebo Logitech Romer-G). Silver jsou měkčí a z počátku se mi stávalo, že jsem se často překlepl, protože jsem byl zvyklý na vyšší sílu potřebnou ke stisku. Pokud skutečně nevíte, že chcete Silver, určitě bych sáhl po modelu s Red.

Ke klávesnici dostanete také několik vyměnitelných kláves. Konkrétně WASD můžete mít ve speciální vyztužené “herní” variantě a v balení dostanete ještě několik kláves se vzorem, po kterých se tak neklouže prst - mezerník, Shift a několik nepopsaných standardní velikosti. Nechybí samozřejmě nástroj pro snadnou výměnu.

Když jsme tu toho příslušenství, tak se hodí zmínit robustní kovová opěrka dlaní, kterou dostanete v balení. Díky váze a gumovým nožkám pevně drží na stole a nikam necestuje.

RGB podsvícení lze samozřejmě nastavit pro jednotlivé klávesy a MSI také nabízí řadu připravených efektů. Vedle klasiky jako barevná vlna, dýchání a podobné nechybí také řada neotřelejších či jednoduše podsvícení kláves, které potřebujete při hraní CS nebo DOTA.

Velkou část si navíc nastavíte bez software, stačí k tomu Fn klávesa označena známým MSI drakem a kombinace vyznačených kláves. Takto přepnete efekty, jas podsvícení a další. Pokud máte MSI základní desku nebo grafiku, můžete na klávesnici snadno přepnout například přetaktování. Pomocí stejné klávesy také zamknete Windows klávesu, aby se nepletla při hraní.

U klávesnice ještě svítí oba horní rohy, zatím ale není možné toto podsvícení nastavit (nikde jsem to v MSI Gaming Software - nejnovější verze - nenašel). S přednastavenými efekty od výrobce se ale mění. Dále si nastavíte několik profilů, makra. No zkrátka vše, co byste u klávesnice s vysokou cenovkou čekali. U software je sice znát, že MSI nemá za sebou ještě tolik klávesnic, na druhou stranu ale oproti konkurenci neztrácí tolik, aby se jednalo o zápor.

Mechanickou klávesnici MSI Vigor GK80 koupíte na CZC.cz, stejně jako model GK70, který se liší absencí numerické části.