Když nám občas do hPodu přijde dotaz na to, jakou konzoli v této generaci zvolit, zpravidla se z diskuze zrodí celá řada argumentů pro to či ono zařízení. Jedním z nepřekvapivě důležitých je i pohodlné používání gamepadu, který ke konzoli dostanete. Čím dále častěji se ale setkáváme s vylepšenými verzemi ovladačů, které mají uživateli poskytnout nejen větší komfort, ale také mu dopomoci k lepším herním výsledkům. Microsoft na letošní E3 představil novou verzi svého Elite ovladače, zatímco konkurenční společnost Sony se v tomto ohledu spoléhá spíše na výrobce třetích stran. Jedním z nich je i Nacon, který na trh uvedl gamepad s neskromným názvem Revolution Unlimited Pro. Jak ale naše testování ukázalo, ovladač si tenhle název skutečně zaslouží.

Design na jedničku

Hned po vybalení z krabice je totiž jasné, že časům, kdy ovladače třetích stran na konzolích znamenaly kvalitativní kompromis, definitivně odzvonilo. Revolution Unlimited Pro je totiž na první pohled skutečně prémiovým kouskem hardware, který na stole dělá parádu. Svým uhlazeným designem zahanbuje třeba i ještě o chlup dražší Razer Raiju Ultimate, namísto divokého RGB osvětlení se spoléhá na elegantní tmavě šedou barvu, kterou rozráží jen několik kontrolek připojení a míry nabití ovladače, spolu s akcentem v podobě svítícího kruhu kolem pravé analogové páčky, jenž znázorňuje právě využívaný profil.

Ovladač může dobře posloužit těm, kteří na PlayStation 4 přešli z Xboxu a jsou tedy zvyklí na tamní asymetrické rozložení analogů. Pogumovaná „madla“ se dobře drží a pokud (jako já) patříte k jedincům, kterým se při hraní potí ruce, oceníte, že vám v nich gamepad nebude tolik klouzat. Velmi příjemným a důmyslným prvkem je možnost přidání závaží, díky níž si můžete přesně nastavit, jak těžký má gamepad být. Jinak gamepad oplývá stejnými prvky, jako běžný DualShock 4, s výjimkou implementovaného repráčku. Poněkud nešťastná je ovšem nemožnost použít Revolution Unlimited Pro k zapnutí/probuzení konzole, skvělý ovladač tato na první pohled marginální chyba poměrně dost sráží.

Elitní nastavení

S ohledem na to, že se bavíme o ovladači, který si klade za cíl přímo konkurovat Elite controlleru na Xboxu, není to samozřejmě jediná možnost úprav. V praktickém přenosném pouzdře na gamepad najdete také sadu vyměnitelných dílů, na výběr tedy máte ze dvou párů analogových páček (buď konvexní, nebo konkávní) a vyměnitelné šachty pro analogové páčky s rozličnými amplitudami (30, 38 a 46 stupňů). Kromě toho gamepad obsahuje také čtyři programovatelná tlačítka, která navíc můžete programovat i přímo na samotném ovladači rovnou za chodu. Bohužel jsou tato tlačítka poměrně nevhodně umístěna tak, aby je hráč ovládal malíčky, a tak je jejich přesné využívání záležitostí delšího tréninku a často se vám bude stávat, že budete mačkat něco úplně jiného, než byste chtěli.

Gamepad můžete ke konzoli připojit buď kabelem, nebo bezdrátově za pomoci donglu, který je na můj vkus až zbytečně velký a nepůsobí v konzoli příliš esteticky. Kromě PlayStation můžete gamepad využívat také pro hraní na PC. Ovladač má vlastní aplikaci, v níž lze provádět rozličná nastavení jednotlivých profilů, citlivosti, síly vibrací nebo variant podsvícení kruhu kolem pravého analogu. Aplikace je velmi intuitivní a rovnou umožňuje jednotlivá nastavení otestovat.

Vyplatí se?

Nacon Revolution Unlimited Pro je velmi příjemným kusem hardware, dost možná nejlepším gamepadem, který si pro hraní na PlayStation 4 můžete pořídit. Jak už jsem zmínil, svým dílenským zpracováním i kvalitou strká do kapsy dražší konkurenci od Razeru, během zhruba týdenního využívání při hraní rozličných žánrů jsem nenarazil na žádné komplikace (které se například konkurenci nevyhnuly, viz občasně nefunkční pravý analog a podobně). Na druhou stranu se při cenovce, která se pohybuje kolem čtyř a půl tisíce korun, jedná o drahou záležitost, jejíž nákup si drtivá většina běžných hráčů bude jen složitě odůvodňovat, protože zlepšení ve hrách díky tomuto ovladači je jen těžko měřitelné, a pokud nepatříte mezi skutečně profesionální hráče, budou pro vás jeho výhody obtížně využitelné. Pokud ale netrpíte nedostatkem peněz, chcete opravdu skvělý gamepad se širokou škálou možností úprav a pro PlayStation netradičním rozložením analogů, pak je Revolution Unlimited Pro určitě skvělou volbou.

Autor textu: Pavel Makal (hrej.cz)