Ikonickým produktem mezi All-in-one sety chlazení je bezpochyby Kraken od výrobce NZXT. K jeho oblibě přispěl nejen stylový jednoduchý design ozvláštněný s využitím „nekonečného zrcadla“, ale především také opravdu dobré provozní vlastnosti.

NZXT Kraken X63 vodní chlazení levné

Vodní chlazení s ikonickým vzhledem

NZXT svou kolonii Krakenů rozšiřuje o nové inovované přírůstky X63 a X53. Na první pohled se od svých starších kolegů neliší nijak zásadně, ale novinek je tu hned několik. Konstrukce vychází z osvědčené kombinace radiátoru osazeného ventilátory a pumpy kombinované s CPU blokem, která se chlubí efektním RGB podsvícením prstence a loga výrobce uprostřed. Právě podsvícený prstenec je u nových modelů o 10 % větší a zároveň je nyní víko s logem otočné, takže můžete orientaci loga snadno měnit i po instalaci.

Recenze NZXT Kraken X63 vodní chlazení

My jsme měli možnost otestovat model X63, který disponuje radiátorem osazeným dvěma nepodsvícenými Aer P140 ventilátory s rozměry 140 x 140 mm. Důvěrně je znám už z dříve testovaného modelu X52 – tam ale samozřejmě v menším dvanácticentimetrovém provedení. Ventilátory jsou to opravdu tiché a potvrdil nám to i provoz inovovaného modelu. Hlučnost je udávána na 21 – 38 dBA. Nejsou nijak podsvícené, operují v rozmezí 500 – 1 800 otáček za minutu a průtokem vzduchu až 98,17 kubických stop za minutu.

Snadná instalace, dobrá konstrukce

Radiátor zůstává hliníkový a jeho celkové rozměry činí 14,3 x 31,5 x 3 cm. Gumové hadice jsou mírně polohovatelné a chráněné nylonovým povlakem. Pumpa zvládá rozpětí 800 – 2.800 otáček za vteřinu. Blok je hliníkový, nicméně i tentokrát je na místě připomenout, že v případě all in one chladičů je míchání kovů zcela běžné a galvanická koroze by měla být zažehnána aditivy, která jsou součástí bezúdržbové kapaliny uvnitř.

Recenze NZXT Kraken X63 vodní chlazení

Instalace vás asi ničím zásadním nezaskočí. NZXT má u svým Krakenů docela jednoduše vyřešené jak uchycení bloku k základní desce, tak i instalace radiátoru, kabeláže a ovládání RGB podsvícení. CPU blok s pumpou osadíte prstencem, který vyhovuje vaší platformě – v našem případě šlo o socket AM4. Přiložený návod je intuitivní a nečeká vás nic technicky náročného. Pokud nemáte k dispozici vlastní teplovodivou pastu, využít můžete nanesenou vrstvu přímo na bloku.

Připojení rovnou do USB na desce

Systémově je ovládání řešeno přes připojení pumpy přímo na USB konektor základní desky. Je to elegantní řešení, díky kterému nemusíte složitě řešit další zapojování RGB konektorů a podobně. Dále už stačí jen připojit pumpu k základní desce a nezapomeňte hlavně na SATA napájení. Nově zde najdete ještě konektor pro propojení s HUE 2 podsvícenými doplňky – ventilátory nebo LED pásky.

Recenze NZXT Kraken X63 vodní chlazení

NZXT Cam

K softwarovému ovládání potom slouží důvěrně známý software NZXT CAM, který si vysloužil za svou dobu existence i jistou kritiku. Sám z dlouhodobého používání mám zkušenost, že například jednou za čas může přestat načítat přednastavené profily podsvícení a občas s novým updatem přišel i nějaký ten bug. Postupně se ale všechno zlepšuje, takže jsem na něj úplně nezanevřel a zároveň mu nejde upřít docela příjemné uživatelské prostředí, komplexní informace o stavu systému a pestrou škálu barevných efektů, kterými si můžete svou sestavu zkrášlit. Nejspíš i zarytí odpůrci RGB světýlek uznají, že minimalistický vzhled Krakena v kombinaci s nápaditými animačními efekty zrcadlenými přímo na CPU bloku vypadají prostě více než dobře.

NZXT Kraken software CAM

Výkon a hlučnost v praxi

Stejně jako v posledních testech jsme využili sestavu s procesorem Ryzen 1600X v otevřeném prostředí. Testováno je maximální vytížení procesoru při 700 otáčkách ventilátorů za minutu po dobu 60 minut kvůli teplotní kapacitě vody. Následuje přetaktování procesoru při stejné zátěži na 4.0 GHz všech jader záměrně s mírně vyšším napětím 1,3875 V a běh po 30 minut. Poté probíhá také test maximálního chladícího výkonu - využití maximálních otáček ventilátorů. Sledování probíhá pomocí aplikace CPUID HWMonitor, stress test procesoru zajišťuje OCCT 4.5.1 a overclocking procesoru AMD Ryzen 1600X byl pro komfortnější přepínání profilů prováděn pomocí Ryzen Master.

Recenze vodní chlazení NZXT Kraken teploty

Nutno podotknout, že konkurence v našem testu byla na rozdíl od Krakena X63 vybavena menším radiátorem osazeným pouze dvěma 120mm ventilátory. Větší plocha žebrování zřejmě pomohla k dosažení zajímavějších výsledků - nakonec posuďte sami. NZXT Kraken X63 si vedl opravdu výtečně. Rozdíly v hluku jsou zcela marginální - připomínám pro jistotu, že jsme opět měřili v otevřeném prostředí.

Hlučnost vodní chlazení NZXT Kraken X63

Shrnutí

Ne nadarmo si NZXT se svou řadou Krakenů vysloužilo skvělou reputaci. Novinka X63 dostala do vínku ještě pár vychytávek navíc a přitom jí zůstávají veškeré přednosti - krásný vzhled, jednoduchá instalace, perfektní funkčnost. Dostanete na něj navíc i šestiletou záruku, což je také velký nadstandard. Mrzet někoho může snad jen mírně vyšší cenovka - 3.899 Kč v době psaní recenze na CZC.cz není úplně málo, ale na druhou stranu dostanete podle mého názoru jedno z nejlepších all-in-one řešení na trhu.

Hodnocení NZXT Kraken X63 recenze