Ikonické vodní chlazení NZXT Kraken není třeba sáhodlouze představovat. Obecně se tato populární série vyznačovala v našich recenzích dlouhodobě výbornými provozními vlastnostmi a zároveň jde i o opravdu populární produkt z hlediska jeho designu. A právě hlavně v této oblasti vykročilo NZXT opět o kousek dál a představilo nám vypuštěného Krakena – považte – v bílém kabátu.

NZXT Kraken vodní chlazení bílé Z63

280mm all-in-one set v bílém provedení

Dnes testovaný model NZXT Kraken Z63 je dost možná tím nejuniverzálnějším modelem, na které se můžete zaměřit. Radiátor odpovídá 280mm osazení dvěma RGB ventilátory, které jsou samozřejmě součástí balení, a jde o variantu s přizpůsobitelným displejem na CPU bloku. Ten vám přehraje opravdu téměř cokoliv (ve formě GIF animace), co si budete přát. Jistě – zatím se stále bavíme spíše o designových prvcích, ale nebojte, k výkonu se dostaneme záhy.

Vodní chlazení NZXT Kraken RGB White

Pojďme si tedy rychle projít technické specifikace. Rozměry radiátoru činí 14,3 x 31,5 x 3 cm. Vyrobený je tradičně z lehkého hliníku. S CPU blokem kombinovaným s pumpou a zmíněným 2,36“ LCD displejem s rozlišením 320 x 320 obrazových bodů ho propojují 40 cm dlouhé trubice obalené nylonovým pouzdrem. Osazený je dvěma ventilátory AER RGB 2 140 mm, které operují při rychlostech 500 – 1.500 otáček za minutu. Celkově tak zajišťují solidní průchod 30,39 – 91,19 kubických stop za minutu.

Montáž Kraken NZXT Z63 radiátor 280 mm

Montáž

Montáž chladiče není tradičně komplikovaná. Stačí vybrat správný prstenec pro uchycení CPU bloku na správný socket, usadit si radiátor s ventilátory do skříně a následně vše přišroubovat a propojit. Procesorový blok primárně komunikuje s počítačem přes přímé propojení do USB konektoru na základní desce, což stále vnímám jako šikovné řešení bez zbytečných komplikací. Kabeláže není extrémně moc a zkrátka musíte jen propojit ventilátory a samozřejmě také podsvícení.

NZXT Kraken vodní chlazení Z63 displej dojmy

Software

Veškeré nastavení poté budete upravovat v aplikaci NZXT CAM. Aplikace měla historicky pár škraloupů týkajících se stability, uchovávání nastavení v paměti apod. Na druhou stranu ale můžu z vlastní zkušenosti říct, že poslední verze už funguje velice dobře a není s ní žádný problém. Celkově je uživatelsky příjemná a většina prvků nastavení je přehledně a logicky umístěná (kromě záležitostí jako třeba otáčení displeje).

Displej Kraken Z63 NZXT zkušenosti

Výsledky měření

I v tomto případě Kraken nezklamal a dosáhl na velmi příznivé výsledky z hlediska hlučnosti i teplot při různých vytíženích. Výsledky můžete vidět níže.

Recenze teploty Kraken Z63 NZXT RGB výkon

Hlučnost vodní chlazení NZXT Kraken Z63 RGB

Pro rekapitulaci uvádím, že stále používáme starší sestavu s procesorem Ryzen 1600X v otevřeném prostředí, aby výsledky zůstávaly konzistentní. Procesor jsme stresovali při 700-800 otáčkách za minutu po dobu jedné hodiny (s ohledem na teplotní kapacitu vody). Následně došlo k přetaktování na 4.0 GHz na úrovni všech jader s napětím 1,3875 V a běh po dobu půl hodiny. Poslední fází je test maximálního chladícího výkonu – využití otáček ventilátorů na maximum. Monitoring probíhá přes CPUID HWMonitor, stress test přes OCCT 4.5.1 a overclocking provádíme zjednodušeně přes Ryzen Master.

NZXT Kraken recenze bilá 280 mm Z63 RGB

Shrnutí

NZXT Kraken Z63 nijak nevybočuje z nastavené linie svými předchůdci. Opět jde o komplexní all-in-one chlazení s dobrým zpracováním, jednoduchou montáží, dobrými výsledky v porovnání s konkurencí. Řada Z samozřejmě zůstává kvůli integrovanému displeji dražší, což bude asi hlavní faktor ke zvážení. Cena je výrobcem stanovena na 279,99 dolarů. Stejný model z řady X (s klasickým CPU blokem se základními RGB efekty) je výrazně levnější – cena činí 189,99 dolarů. Vše je ovšem v dnešních dnech otázkou dostupnosti. Aktuální cena NZXT Kraken X63 RGB tam v době psaní recenze činí 4.999 Kč. Námi testovaný model Z63 RGB zatím k dispozici nemají. Celé portfolio v nabídce najdete zde.

NZXT Kraken recenze RGB Z63 dojmy shrnutí