Data v prvé řadě a zároveň s pořádnou rychlostí. Opět se s našimi recenzemi vracíme k SSD diskům, a to konkrétně k agresivnímu gamingovému brandu Viper od Patriotu. V redakci nám přistála „tyčinka“ s m.2 konektorem nesoucí název Patriot Viper VPN100 M.2 se solidní kapacitou 512 GB.

Pokud by vám půlka terabajtu nestačila, nebo byste chtěli ušetřit a vystačili si naopak i s málem, k zakoupení jsou k dispozici i varianty s 256 GB, 1 TB nebo dokonce 2 TB. A jak si vede?

Viper SSD

Malá černo-rudá krabička ukrývající recenzovaný model je jednoduchá, ale docela stylová s otevíracími dvířky na přední straně. Viper je prostě gamingová značka a Patriot tak nenechává nic v náhodě – minimálně tedy alespoň nezůstává ohledně designu obalu příliš konzervativní, jako tomu občas může být u některých jeho produktů mimo herní řadu. Uvnitř najdeme malý nosič dat uložený do klasického plastového pouzdra.

Viper SSD

Disk využívá rozhraní PCIe Gen3 a bleskové NVMe 1.3, které dokazuje, že SATA SSD jsou už přežitkem. Výrobce tak slibuje, že se dočkáme rychlostí sekvenčního čtení až 3.300 MB/s a sekvenčního zápisu 2.200 MB/s. Samozřejmě se instaluje do klasického m.2 slotu na základní desce. Jeho rozměry činí 2,2 x 8 x 1,05 cm.

Patriot si se svým Viperem dává pozor zejména na teploty a chlubí se tím, že do disku zabudoval přesný termální senzor, který má kontrolovat případné přehřívání (deklarovaná tolerance se pohybuje mezi 0 – 70 °C) a hlavně chladičem.

Viper SSD

Celou horní stranu pokrývá hliníkový heatshield, který teplo pomáhá odvádět. A jeho účinek je skutečně poznat. Zatímco Samsung 970 EVO Plus se při našem testování rychlosti zahříval až na 70 stupňů, Viper se drží hluboko pod šedesátkou.

Viper m.2

Test rychlosti

Samozřejmě jsme museli otestovat i rychlost ve skutečném provozu a výsledek vypadá následovně:

Rychlost Viper SSD

Při sekvenčním čtení disk předčil své specifikace a dostával se bez problémů na rychlost 3.465 MB/s. Co se týče zápisu, hodnoty jsou také více než solidní. Nicméně je potřeba zmínit, že třeba námi nedávno testovaný Samsung EVO Plus zkrátka v tomto ohledu dominuje. Hodnota 2.104 MB/s je ale stále více než slušná.

Srovnání rychlosti SSD

Samsung je také dražší a pro porovnání – vyšší cena o 10,4 % přináší sice jen 3% nárůst výkonu ve čtení, ale zároveň rovnou 55% nárůst rychlosti zápisu. Čísla jsou to k zamyšlení, zvlášť když se bavíme o částce kolem čtyř set korun. S konkurencí to tak nebude mít snadné.

Viper SSD

Patriot se tak chce se svým SSD diskem zaměřit především na hráče a také uživatele, kteří vysokorychlostní úložiště považují za prioritu. Sám také poskytuje na produkt solidní tříletou záruku. Chladič opravdu není jen na parádu a disk dosahuje v zátěži podstatně nižších teplot než někteří konkurenti, což mu přidává další plusové body. Životnost ve smyslu střední doby poruchy deklaruje výrobce na 2 miliony hodin.

Na českém trhu ceny disku v 512GB variantě startují těsně pod hranicí tří tisíc.

  • Účinný chladič
  • Solidní rychlost, především čtení
  • Kapacity až do 2 TB
  • Konkurence v blízké cenové kategorii