V dnešní recenzi si představíme rovnou tři drobné produkty, které by se vám mohli zalíbit, pokud jsou pro vás audio zážitky stěžejní, a to nejen při hraní her. Výrobce Sharkoon, kterého důvěrně známe zejména jako třeba výrobce počítačových skříní, se totiž pustil do vytváření vlastních digitálních audio převodníků.

Zvuková karta mobil PC Sharkoon

Máme tady k otestování připravené rovnou tři – hlavní Sharkoon Gaming DAC PRO S sloužící jako typická drobná USB zvuková karta primárně pro váš desktop nebo notebook, Sharkoon Mobile DAC jako jednoduchá verze pro USB-C telefony a na závěr rozměrnější Sharkoon Mobile DAC PD, který disponuje navíc i dalším samičím portem USB-C pro souběžné nabíjení.

Sharkoon Mobile DAC

Mobilní digitální převodník ocení hlavně uživatelé telefonů s operačním systémem Android a potažmo konektorem USB-C, nicméně kompatibilní je i s Windows nebo macOS. Zařízení je to opravdu jednoduché – opletený kabel má koncovku s obyčejným 3,5“ TRRS jackem (můžete tedy využít i připojení sluchátek s mikrofonem přes jeden konektor) a samotný DAC na konci je vybaven také hardwarovým ekvalizérem, který má přednastaveny tři různé profily. Přepínat mezi nimi můžete mačkáním nenápadného tlačítka.

Sharkoon DAC Mobile pro mobilní telefon

Mobile DAC nabídne vyšší rozlišení samplovaných frekvencí až 96 kHz/24 bit, impedanci v intervalu 16 – 250 ohmů a přitom se vejde do rozměrů 3 x 1,4 x 0,7 cm. Délka kabelu činí 9 cm.

Po zvukové stránce mi zvuk přišel výrazně plnější a pestřejší oproti klasickému výstupu z telefonu Xiaomi Mi 8. Přepínání mezi profily ekvalizéru je poměrně znatelné – poměrně hojně jsem využil zesílení basů, které v základu trošku chybí. Ostatní presety jsem ale nechal spíše nedotčené. Přepínání je naprosto intuitivní – stačí k němu jediné tlačítko.

Sharkoon Mobile DAC PD

Mobile DAC PD je mohutnějším bratrem předchozího člena rodiny a kromě připojení 3,5“ jacku umožňuje souběžně přes implementovaný USB-C vstup zároveň vaše zařízení nabíjet. I v tomto případě dokáže přehrávat audio v rozlišení až 96 kHz/24 biz, vhodné hodnoty impedance se taktéž pohybují na škále 16 – 250 ohmů a i v tomto případě jsou zde 3 presety hardwarového ekvalizéru.

Sharkoon DAC USB-C

Zvuková charakteristika byla velmi podobná předchozímu Sharkoon Mobile DAC. Přijde mi jen mírně hlasitější (při stejné úrovni hlasitosti zdroje), ale obecně jsem měl z používání verze PD podobný pozitivní dojem. Spektrum je plnější hlavně napříč basovými a středovými frekvencemi.

Sharkoon Gaming DAC Pro S

A teď konečně hlava rodiny. Sharkoon Gaming DAC Pro S je už plnohodnotnou externí zvukovou kartou, respektive digitálním audio konvertorem určeným primárně pro použití s počítačem. Jde o klasickou USB-A tyčinku velikosti průměrného flash disku, kterou stačí připojit do volného portu. Vybaven je TRRS konektorem pro 3,5“ jack, takže jeho prostřednictvím můžete klidně připojit i kombinovaný headset s mikrofonem. I v tomto případě nechybí vysoké rozlišení 96 kHz/24bit, impedance 16 - 300 ohmů a celková podpora Windows, Linuxu, macOS i systému Android. Kompatibilní je dokonce i s konzolí Playstation 4.

Sharkoon DAC pro hráče USB PC

Překvapila mě opravdu poměrně razantní síla zesilovače – hlasitost je při stejné úrovni výrazně vyšší. Spokojený jsem potom byl s frekvenčním vyvážením. I v tomto případě se Sharkoonu podařilo dobře vybalancovat výraznost basů a zároveň vyvážený přechod do spektra středů. Zvuk je plný a výsledný dojem velmi dobrý - navíc s přihlédnutím k ceně opravdu nadstandardní.

Jistě – i tento DAC má své limity, ale pro použití s klasickými reproduktory či headsetem je pro mě opravdu příjemným překvapením. Oproti integrované zvukové kartě v mé základní desce předvedl výrazně lepší výkon a troufám si tvrdit, že se může rovnat minimálně z pohledu kvality výstupu s kdejakým modelem od etablovaných značek audio výrobců. Nebudete k němu potřebovat ani žádný sofistikovanější software - doplňkové nastavení jako například posílení basů, virtualizaci sluchátek nebo normalizaci hlasitosti můžete měnit přímo v prostředí nastavení zvuku ve Windows. Je to ale na druhou stranu možná trochu škoda - softwarově by se z tyčinky možná dalo vytřískat ještě něco navíc. Minimálně třeba nastavení ekvalizéru.

Sharkoon zvuková karta externí

Shrnutí

K testované sadě DAC produktů od výrobce Sharkoon jsem byl zpočátku poměrně skeptický. Sharkoon Gaming DAC Pro S mě ale definitivně přesvědčil o tom, že se i mezi levnými produkty mohou najít zajímavá kompaktní řešení s nadprůměrnou kvalitou.

Pochvalu si zaslouží i mobilní varianty, které taktéž seženete za rozumný peníz a na rozdíl od obyčejných redukcí z USB-C na 3,5“ jack vám navíc umožní pracovat s ekvalizérem a taktéž výsledek reprodukce trochu zakulatí k lepší kvalitě.

Sharkoon Gaming DAC Pro S můžete zakoupit v českých eshopech za přívětivých cca 943 Kč. Sharkoon Mobile DAC PD je potom výrazně levnější – stojí cca 647 Kč. A pokud zatoužíte po menší kabelové verzi bez dalšího USB-C konektoru, Sharkoon Mobile DAC najdete už za 476 Kč. Ještě o něco málo levněji se dají sehnat třeba na německém Amazonu.

Sharkoon recenze zvukové karty DAC