V dnešní recenzi se zblízka podíváme na staronovou počítačovou skříň Sharkoon TG5 Pro RGB. Jako staronovou ji označuji záměrně, protože už název evokuje, že by mělo jít v podstatě o inovovaný starší model TG5 mimo jiné vybavený RGB podsvícením u ventilátorů.

Sharkoon TG5 Pro RGB case PC

Mainstreamový midi tower

To je sice do jisté míry pravda, ale bohatší adresovatelné barevné efekty rozhodně nejsou tím jediným updatem, který TG5 RGB Pro do vínku dostala. Ale nepředbíhejme.

Pokud jejího předchůdce neznáte, pojďme se rovnou seznámit s testovaným modelem. Jde o klasickou Midi Tower skříň, která je kompatibilní s běžnými formáty základních desek – tedy ATX, mATX a ITX. Se svými rozměry 45,2 x 21,5 x 46,5 cm nijak zásadně nevyčnívá z mainstreamu. Váží solidních 8,5 kg, k čemuž přispívá i bytelné tvrzené sklo vsazené do levé bočnice.

Sharkoon TG5 Pro RGB case PC

Prosklené provedení s drobnými úpravami

Oproti starší TG5 už ale sklo není ukotveno pomocí čtyř otvorů přímo v něm – místo toho je ukotvené přímo do bočnice, ta se zasouvá do těla skříně a k zadní části je potom uchycena pomocí dvou šroubků. Sám nemám problém s žádným z těchto řešení. Pozitivní je, že se skříň zkrátka snadno dá otevřít a s oběma bočnicemi jde jednoduše manipulovat. Pravá kovová strana je překládaná pro zvýšenou pevnost a působí robustním dojmem – nemusíte se bát žádného nežádoucího ohýbání.

Sharkoon TG5 Pro RGB case PC

Prosklená je taktéž přední část s otvory po stranách, díky kterým mohou osazené ventilátory nasávat vzduch dovnitř skříně. Sklo je mírně zatmavené a opět bytelné – sám jsem se o tom přesvědčil i díky své nešikovnosti, když mi vysazená přední část spadla čelem na stůl mezi šroubky.

Sharkoon TG5 Pro RGB case PC

Nové ventilátory s průhlednými rámečky dobře zapadají do designu a po rozsvícení hrají všemi možnými barvami. Primárně jsou napájeny hromadným připojením přes molex.

Interiér se snadno přístupným ukotvením základní desky

Interiér skříně je docela prostorný. Nad tunel, ve kterém se ukryje váš zdroj a případně i 3,5“ pevné disky, přibyly dva šuplíky na SSD. Výřez v přední části umožňuje instalaci radiátorů vodního chlazení osazených až třemi 120mm ventilátory (maximální šířka činí 5,2 cm). Na strop skříně můžete velkoryse uchytit rovněž 3x120mm nebo případně 2x140mm konfigurace. Samozřejmě nechybí patřičné prachové filtry, a to včetně dolní strany pod zdrojem, který tahá vzduch dovnitř zespodu.

Sharkoon TG5 Pro RGB case PC

Základní deska má velmi snadno přístupný backplate procesoru díky poměrně rozměrnému výřezu v oblasti usazení základní desky, v zadní části skříně se najde poměrně dost prostoru pro cable management a dole v tunelu najdete již zmíněné šuplíky pro osazení plotnových pevných disků. Bohužel si ukrojily docela značné místo z potenciálního úložiště nepotřebných kabelů (za předpokladu, že nepoužijete modulární zdroj), nicméně nějakou cenu za možnost osazení trojventilátorového radiátoru v přední části bylo nutno zaplatit.

Sharkoon TG5 Pro RGB case PC

ARGB a přední panel

Skříň obsahuje také modul pro připojení ARGB kabelů. Celkem nabídne osm portů a pokud náhodou vaše základní deska nebude sama disponovat ovládáním adresovatelných RGB diod, můžete k tomu využít 20 přednastavených efektů integrovaných přímo v tomto modulu. Přepínají se malým tlačítkem na předním panelu. Tam mimochodem najdete i čtyři USB-A (z toho dvakrát 3.0), klasické 3,5“ jacky pro mikrofon a sluchátka no a samozřejmě tlačítko na zapínání.

Sharkoon TG5 Pro RGB case PC

Osazování jednotlivých komponent jde docela hladce, nikde jsem nenarazil na zásadní problém. Dovnitř se vejde grafická karta s délkou až 40 cm, výška chladiče procesoru může činit až 16,7 cm a i pro samotný zdroj je dole v tunelu dostatek místa.

Cable management jde řešit taktéž poměrně komfortně. Přiznávám, že mám rád styl, jakým k těmto účelům přizpůsobují své skříně například značky jako NZXT nebo Fractal Designed, ale prostoru je zkrátka dost, míst na uchycení taktéž a díky dostatku otvorů k vedení si můžete se zapojením a ukrytím kabelů dostatečně vyhrát.

Sharkoon TG5 Pro RGB case PC

Shrnutí

Skříň TG5 Pro RGB se Sharkoonu povedla. Sám jsem nějakou dobu používal právě jejího předchůdce, který byl celkově vyváženou skříní s pěkným designem, dobrými konstrukčními vlastnostmi. Jistě – rozhodně nebude patřit k nejtišším (především kvůli téměř naplno otevřené horní straně s prachovým filtrem, nicméně pro případné řešení airflow poskytuje skutečně velikou variabilitu.

Nově poupravné detaily a vychytávky určitě nejsou na škodu a skříň tak zase dorovnává skóre v aktuální střední třídě s konkurencí (které není málo…). Na českých eshopech aktuálně cena začíná na 2.355 Kč.

Recenze Sharkoon TG5 Pro RGB