Několik dní zpět nám SilentiumPC ukázalo, jaké barevné eso skrývalo v rukávu pro trh all-in-one vodních chlazení a nyní máme možnost se na novinku podívat pěkně zblízka. Představujeme vám čerstvou novinku – AiO systém SilentiumPC Navis RGB, který už podle názvu rozzáří vaše sestavy všemi barvami RGB spektra.

Od sousedů

SilentiumPC je v našich končinách známý brand. Společnost byla založena už v roce 2007 u našich sousedů v Polsku a na kontě má celou řadu různých produktů – počítačových skříní, zdrojů, různých typů chlazení a ventilátorů a mnoha dalších doplňků.

SilentiumPC Navis RPG

Navis už tu s námi ale taktéž nějaký ten pátek je a nejde o novou produktovou řadu. Modely Navis Pro sice na první pohled nezaujaly vzhledem, ale slušné renomé si vybudovaly díky poměrně slušnému chladícímu výkonu (navíc s přívětivou cenou). Sám jsem je neměl možnost vyzkoušet, nicméně o to více se těším na duhovou novinku.

Triumvirát

Vydány byly hned tři rozměrové typy – trpaslík se 120mm radiátorem, námi testovaná střední 240mm varianta a do třetice největší 280mm model. Samozřejmostí je kompatibilita s běžně používanými sockety. Použít je můžete s procesory do patice Intel 115X, LGA 2066, 2011-3 i 2011, 1336 i postarší 775. Pokud fandíte červenému týmu, i zde se dočkáte podpory pro socket AM4, TR4, AM3, AM2, FM2 i FM1 včetně existujících plusových variant.

SilentiumPC Navis RPG

Hned na začátek musím výrobci dát alespoň malé bezvýznamné plus za nápadité nápisy a také detailní specifikaci modelu na krabici. „Věděli jste, že se lidský mozek tvoří ze 70 % voda? Nákupem chlazení od SilentiumPC jste udělali chytrou volbu. Během vývoje tohoto produktu nebylo ublíženo žádnému procesoru.“ No, uvidíme sami.

Blok, pumpa, radiátor a hadice

Základ konstrukce nás ničím výrazným nepřekvapí. Hranatý CPU blok je vyrobený z mědi a na vnitřní straně disponuje vlásečnicovým reliéfem pro efektivnější odvod tepla. K dispozici je už v balení teplovodivá pasta Pactum PT-2.

SilentiumPC Navis RPG

Blok je kombinovaný s pumpou, která operuje přibližně rychlostí 2.500 RPM. Její povrch tvoří i v tomto případě plasty, které působí trochu levnějším dojmem, nicméně po uvedení do provozu rázem zaujmou hlavně podsvícené průsvitné plochy na horní straně, které dominuje písmeno „S“ jednom z rohů, a svítící rámeček okolo.

Materiál radiátoru je zřejmý už podle hmotnosti. Jako u většiny konkurenčních AiO chlazení je vyrobený z hliníku a výrobce tedy používá v kapalině aditiva, která zabrání galvanické korozi kvůli mixování kovů.

SilentiumPC Navis RGB

Radiátor je osazený ventilátory Sigma HP RGB 120 mm uzpůsobenými pro statický tlak s rozsahem 800 – 2.300 otáček za minutu. Samosebou nesmí chybět jasné diody. Kapalinové propojení radiátoru a CPU bloku s pumpu zajišťují pogumované hadice dlouhé 380 mm, které jsou pevné ale poddajné a bez větších problémů se přizpůsobí požadovanému vedení chladícího systému.

Instalace a montáž

Vyzkoušel jsem si montáž na obě procesorové platformy a musím říct, že mě trochu zklamal systém držení backplatu. Podpůrné sloupky se nijak neutahují - pouze musíte udržet jejich hranatou hlavici v kolejích, aby se neprotáčely při montáži CPU bloku. Bohužel toto řešení není úplně komfortní, protože mají tendenci vypadávat. Přehlédnout se to dá, ale už jsem se setkal i s lepším a jednodušším řešením.

SilentiumPC Navis RGB

Pumpu nezapojíte do desky, ale přímo do napájecího SATA konektoru. S deskou potom propojíte ventilátory a zároveň můžete vyřešit i systém podsvícení. Pokud máte základní desku podporující RGB efekty, můžete vše propojit přímo s příslušným konektorem.

Máte-li ale starší model a přesto byste se chtěli kochat barvami, není to problém. Výrobce dodává v balení malý ovladač, pomocí kterého snadno nastavíte požadovanou barvu a několik jednoduchých efektů s možností úprav rychlosti. Zapojení je snadné. Když už tady ale máme RGB, je škoda, že ovladač neumí vykouzlit i nějaké sofistikovanější efekty.

SilentiumPC Navis RGB

Software

Software výrobce nevydává, budete se tedy muset spolehnout na nastavení biosu či softwaru třetích stran. Pro změny typu a rychlosti podsvícení můžete použít software vašeho výrobce základní desky nebo přiložený ovladač RGB.

Chladící výkon

Jak demonstrují grafy níže, ani nový Navis RGB od SilentiumPC nezaostal příliš za konkurencí a v našem testu svedl rovnocenný boj se svými soupeři. Opět byla dodržena naše metodika testování. Navis se umístil průměrně mezi ostatními modely - absolutně jde o opravdu nízký rozdíl.

Teploty vodní chlazení srovnání

Doplním snad jen, že je systém trochu hlučnější - minimálně tedy oproti všem ostatním konkurentům. Nejde ani tak o samotnou pumpu, ale spíše ventilátory. Samozřejmě si můžete pohrát s nastavením jejich křivek podle teploty, ale obecně vycházejí ze srovnání trochu hůře.

Hlučnost

Shrnutí

SilentiumPC je etablovaným subjektem na trhu. Řada Navis sice navazuje na svého jednoduchého předchůdce, ale přesto nabídne mírné odlišnou konstrukci, blikající světélka a ovladač RGB podsvícení v balení. I přes svou nižší cenu se stal více než důstojným soupeřem námi dříve testovaných modelů. Na CZC.cz jej v době psaní recenze zakoupíte za pouhých 1.699 Kč a nechybí ani pětiletá záruka. Bohužel zamrzí jen malinko vyšší hlučnost. Pokud ale nechcete do vodního chlazení investovat mnoho, může být skvělou volbou a vstupenkou do světa, kde už vzduch "nestačí".

  • Slušný chladící výkon
  • Bezvýznamné plus za balení
  • Poměr ceny a výkonu
  • Univerzálnost použití ve vztahu k podsvícení
  • Dobré renomé z původní řady zůstává
  • Ne úplně komfortní montáž
  • Bez softwaru, manuální ovládání
  • Trochu hlučnější