Mezi herními sluchátky je velká konkurence. Zavedené značky prodávají léty osvědčené modely, které vyjdou v řádu tisícovek korun. Mezi nejlevnějšími modely je zase veliký výběr. Niceboy cílí “mezi” a přináší za málo peněz hodně muziky, doslova. Námi recenzovaný model ORYX X300 patří k vůbec nejprodávanějším sluchátkům za cenu okolo jednoho tisíce korun. Otázkou je, zda oprávněně.

Robustní konstrukce

Už při vybalení sluchátek lze poznat, jakým směrem se Niceboy s tímto modelem vydal. Jde o kombinaci jednoduchého designu a efektních doplňků. Velmi pevný hlavový most a celková bytelná konstrukce je předností, ale lehce také slabinou. Celek působí i přes plastové provedení velmi robustním dojmem a z ORYX X300 máte pocit, že vydrží opravdu dlouho. Horší to je při prvním nasazení. Headset je relativně tuhý a na hlavě sedí zejména kvůli přítlaku náušníků. Ty jsou naštěstí celkem pohodlné a po pár dnech nošení sluchátka naštěstí trochu povolí.

Co se přizpůsobení týče, můžete si hlavový most prodloužit v celkem standardním rozsahu. Na levém náušníku se pak nachází výklopný mikrofon. Jeho provedení nelze za danou cenu moc vytknout. Úhel vyklopení je dostatečný a délka samotného ramena taktéž. V zadní části levého náušníku pak je schované kolečko pro regulaci hlasitosti. To představuje jediný ovládací prvek na sluchátkách.


USB jen kvůli podsvícení

ORYX X300 disponují 2 metry dlouhým pleteným kabelem, který se bohužel nedá ze strany sluchátek odpojit. Na druhou stranu mu není co vytknout. Je lehký a poddajný, zároveň se však nezamotává. Na jeho konci najdeme hned 3 konektory. Jack pro sluchátka, mikrofon a USB. Pokud máte například notebook s kombinovaným 3,5mm jackem, můžete využít přibalené redukce.

USB je zde jen pro podsvícení a sluchátka můžete používat i bez připojení tohoto konektoru. Co se podsvícení týče, nedá se jakkoliv upravovat. Můžete si jen vybrat, zda USB zapojíte a sluchátka tak rozsvítíte do ruda, nebo nikoliv. Na druhou stranu je podsvícení velmi hezké a bude se vyjímat do většiny herních koutků.

Zvuk dělaný pro hráče

Dostáváme se ke zvuku. Výrobce se chlubí prostorovým 7.1 zvukem s výraznými basy. Samozřejmě vám headset s touto cenou nenahradí zvukovou 7.1 soustavu, ale prostorový efekt je tu znát i přes zapojení pouze pomocí 3,5mm jacku. Při hraní tak máte pocit, jako by se děj opravdu odehrával všude kolem vás a zároveň vždy víte, odkud pochází. Nestává se tak, že by prostorové pojetí zvuku mátlo.

Samotné zvukové podání zalichotí nejvíce hráčům. Basy jsou znatelně silnější než u většiny neherních sluchátek. Celkový rozsah zvuku ale působí malinko tlumeným dojmem. Jako byste poslouchali zvuk z kvalitního zdroje, ale za tenkou stěnou, nebo přes polštář.

Na zvuk si tak musíte zvyknout a 40mm měniče celkově ostudu neudělaly. O studiová sluchátka se konec konců nejedná a pro hraní a nenáročný poslech hudby se hodí dostatečně.

Co se mikrofonu týče, nemusíte se bát, že vám spoluhráči nebudou rozumět. Záznam zvuku je zde nadprůměrný vzhledem k nízké ceně. Vytknout by se dalo jen téměř nulové potlačení okolního ruchu. Pokud vlastníte hlasitou klávesnici, bude trochu slyšet.

Trefa do červeno-černého

Niceboy prodává hned čtveřici sluchátek řady ORYX. Model X300 nacenil na 999 Kč a za tu cenu headset nabízí kvalitní konstrukci, stylové podsvícení a dobré zvukové podání. Člověk musí hledat opravdu maličkosti, aby měl co kritizovat. Což představuje u headsetu pod tisíc korun úspěch.