Po dlouhé době nám do redakce doputovala sluchátka, která si za svou cílovku nevybírají vyloženě hráče, ale zkrátka směřují k velmi univerzálnímu používání. Řeč je o špuntech Creative SXFI Trio. Ano – Creative se svou technologií holografického zvuku nešetří a do početné rodiny přidává tento model pojmenovaný podle tří měničů, který se mimo jiné vrací ke klasickému drátovému provedení a konkrétně dřívějšímu modelu Aurvana Trio.

Špuntová sluchátka Creative Trio SXFI

USB-C a variabilita

Přesto ale tentokrát zapomeňte na klasický 3,5“ jack. SXFI Trio se připojuje přes USB-C, ale samozřejmě si poradíte i s USB-A díky přibalené redukci. Design si troufnu označit za velmi stylový a sluchátkům nejde upřít docela prémiový punc, byť jde o obyčejné špunty s oblými liniemi. Kabel dlouhý 1,2 m je vyztužený kevlarem a opletení je dostatečně pevné i poddajné.

Creative SXFI Trio recenze

Součástí balení je sada pěti párů různých velikostí špuntů od 10 mm po 16 mm a také malé pogumované pouzdro, kterému ale bohužel musím vytknout náchylnost na přichytávání nečistot a prachu. To je ale vedlejší – pojďme k samotným sluchátkům a jejich zvuku. Přímo na kabelu najdete ovládací panel SXFI sloužící primárně ke korigování hlasitosti, pozastavení skladeb a především speciálním tlačítkem můžete aktivovat velebený holografický zvukový profil.

Super X-Fi holografický zvuk opět zasahuje

Tuto technologii se sluší připomenout – zkrátka si na základě vašich fotografií tvaru obličeje a uší necháte od umělé inteligence na míru ušít zvuk, který vyhodnotí jako nejvíce vyhovující analyzovaným proporcím. Tento zvukový profil si potom můžete nahrát přímo do sluchátek a jednoduše jej aktivovat.

holografický zvuk Creative SXFI

Budu se už poněkolikáté opakovat, ale osobně v Super X-Fi vidím spíše něco podobného virtuálnímu prostorovému zvuku. Jsou skladby či situace ve hrách, ve kterých může být zajímavým zpestřením. Jemnější tóny v něm vyniknou zajímavě, deathcore ale s tímto profilem raději rovnou vynechte – zvuk se potom dost zvláštně prolíná a působí plochým dojmem (tedy alespoň s mým vygenerovaným profilem).

Creative SXFI recenze špunty

Obecně nadstandardní dojem ze zvuku

Na druhou stranu můžu tradičně pochválit běžnou reprodukci zvuku. Ta je opravdu vyvážená, středy i výšky jsou jasně rozpoznatelné a kulaté basy je doprovází v adekvátní míře. Těžko zde něco zásadního vytýkat. Klíčem k takto vyváženému zvuku je zmíněný systém tří měničů, které právě generují zvuky jednotlivých frekvenčních pásem separátně. Prostřednictvím aplikace si můžete „vytunit“ i ekvalizér, ale sám jsem žádné zásadní korekce vůbec nepotřeboval provádět. Doplním ještě, že součástí sluchátek je i mikrofon, který můžete používat ke komunikaci. K tomuto účelu poslouží víc než dobře a jeho zvuk je poměrně čistý.

Super XFI Creative Trio

Shrnutí

Celkově můžu Creative SXFI Trio pochválit za opravdu dobrý klasický zvuk s krásně rozpoznatelnými frekvencemi napříč celým spektrem. A to je koneckonců primární funkce. Doplňkové SXFI je z mého pohledu spíš jen zajímavým doplňkem, ale nikoliv plnohodnotným režimem, který byste používali na denní bázi. I když kdoví – koneckonců vygenerované profily by měly být dost individuální záležitostí.

Cena na webu výrobce byla stanovena na 129,99 EUR, což činí prostým přepočtem cca 3.400 Kč. Cena je to relativně vysoká a konkurence tak bude poměrně značná (a to dost možná i při zvažování bezdrátových variant). Pozici na trhu tak SXFI Trio nemusí mít úplně jednoduchou, ale můžete se minimálně spolehnout, že zvuk dostanete opravdu kvalitní.

Recenze Creative SXFI Trio