Ač už si trh začíná v B2B segmentu zvykat na novou svěží značku Kioxia, v hlavě každého z nás asi primárně zůstává zakořeněn legendární brand Toshiba, který se paměťovým médiím a úložištím věnuje po dlouhá léta. V dnešní recenzi si vyzkoušíme práci s nedávno uvedeným SSD, které stále ještě pluje pod vlajkami Toshiby a spotřebitelům nabízí mimo jiné i 3D BiCS paměťové moduly s 96 vrstvami TLC buněk. Seznamte se – tohle je TOSHIBA RC 500.

Toshiba RC 500 SSD 500 GB

SSD jako cibule

Zahuštěná vícevrstvá směs byla v době uvedení hlavním lákadlem společně s relativně příznivou cenou k daným kapacitám disku. Náš testovací model disponuje prostorem pro 500 GB dat. Prodává se ale i s poloviční kapacitou 250 GB. Jde opět o SSD určené do slotu M.2 s využitím rozhraní PCI Express třetí generace, konkrétně využívajícího čtyř linek. Udávané maximální přenosové rychlosti při sekvenčním čtení činí 1.700 MB/s a při zápisu 1.600 MB/s.

Toshiba RC500 m.2 SSD úložiště

Formátově jde i v tomto případě o klasický model 2280 – tedy 22 x 80 mm. SSD nedisponuje žádným implementovaným chladičem – jde zkrátka o zcela základní model. Stejně tak toto SSD nemá ambice soupeřit s čerstvými novinkami využívajícími nové rozhraní PCI-Express 4. generace. Nemáme před sebou zdaleka žádný přelomový model – naopak spíše základní jednotku, která může zrychlit vaši sestavu.

Výdrž disku je udávána na 200 zapsaných terabajtů dat. Maximální operační teplota je 85°C. Škoda, že se nedostalo i na modely s vyšší vnitřní kapacitou úložiště, ale co se dá dělat - dále už musíte sáhnout po řadě RD. A o té si povíme až někdy příště.

Toshiba SSD RC500 500 GB

Těžký boj s konkurencí

Bohužel zde trochu hapruje už na první pohled porovnání s konkurencí. Jen pro představu – námi nedávno testované SSD WD Blue SN550 v 500 GB kapacitě s je přibližně o 700 Kč levnější, a přitom nabídne stejnou kapacitu, výrazně rychlejší přenosovou rychlost, a i v českých podmínkách přímou pětiletou záruku. V případě Toshiby oficiální web taktéž udává možnost využití záruky až po dobu pěti let - vše bude ale zprostředkováno zřejmě přes oficiální support v angličtině.

Toshiba RC500 m.2 SSD úložiště

A jak jsou na tom testy rychlosti? Zřejmě žádná velká překvapení - sekvenční rychlosti zůstaly dodrženy dle předpokladů, které udává výrobce. Náhodné čtení je v podstatě odpovídající konkurenčním diskům s mírnou odchylkou taktéž spíše dolů. Při reálném testování si disk vede docela dobře, k propadům postupně začíná docházet se zatížením cache, ale nejsou příliš dramatické.

Toshiba SSD RC500 500 GB

Toshiba RC 500 SSD rychlost

Shrnutí

Toshiba RC 500 je tak trochu rozporuplné SSD. Samotnými parametry úplně neocení - ať už se bavíme o rychlosti zápisu i čtení nebo o předpokládaném množství zápisu dat 200 TB, který je ale přesto více než dostatečný - když zapíšete denně 40 GB, disk vám vydrží 14 let. Na druhou stranu tady máme pokročilejší zahuštění buněk a od výrobce prodlouženou záruku na 5 let (přímo od výrobce máme potvrzenu delší platnost záruky, přestože ji v některých případech eshopy uvádějí pouze jako dvouletou). V neprospěch disku mluví bohužel cena - o tom jsme si už napsali něco málo výše. Aktuálně disk na CZC.cz zakoupíte v době psaní recenze za 2.727 Kč. A výběr máte skutečně objemný.

  • 96vrstvé BiCS
  • Prodloužená záruka od výrobce
  • Akceptovatelné výsledky
  • Otázka poměru ceny a kapacity
  • Konkurenční tlak

Toshiba RC 500 SSD

 


Hardware a periferie testujeme na naší grunexácké testovací sestavě: