V dnešní netradiční recenzi se podíváme na poměrně specifický produkt, který by ale ve vaší sestavě rozhodně chybět neměl. Řeč bude o teplovodivých pastách, které slouží k efektivnímu předávání tepla mezi procesorem (či jiným zdrojem) a chladícími komponentami. Správné aplikování pasty počítač, respektive procesor, pomůže uchránit před přehříváním – tedy za předpokladu, že využíváte správně dimenzovaný chladič pro váš konkrétní procesor.

Teplovodivá pasta evolveo na procesor

O kvalitě teplovodivých past se samozřejmě vedou rozsáhlé diskuse. Bouřlivě je tomu tak i při tématu delidu procesorů bez pájeného tepelného převaděče – tedy „odvíčkování“ některých procesorů za účelem zpřístupnění samotného čipu a nanesení lepší teplovodivé pasty oproti té, která je původně používána z výroby. My se ale zaměříme výhradně na klasické použití mezi chladičem a CPU.

Teplovodivá pasta evolveo na procesor

Konkrétně se budeme věnovat nedávno uvedené pastě EVOLVEO Ptero TC1, která se chlubí tepelnou vodivostí 13,4 W/mK (wattů na metr a kelvin). Čím vyšší toto číslo je, tím by pasta měla mít lepší předpoklad teplo vést od zdroje pryč a odevzdávat jej chladiči. Pro porovnání – velmi oblíbená pasta Arctic Cooling MX-4 má ve svých specifikacích uvedenou vodivost 8,5 W/mk. Cooler Master Master Gel Pro je na tom velmi podobně.

K vlastnostem pasty asi není třeba více dodávat - podstatné jsou výsledky, které vidíte v grafickém znázornění níže.

Teplovodivá pasta evolveo na procesor

Měření jsme prováděli při 100% vytížení procesoru AMD Ryzen 3600 s osazeným chladičem Arctic Freezer 34 eSports Duo. Porovnávali jsme výsledky se výsledky tří výše uvedených teplovodivých past a rozuzlení je z následujícího grafu zřejmé. Nebo spíš - vlastně ani moc není co komentovat.

Teplovodivá pasta EVOLVEO Ptero

EVOLVEO Ptero TC1 dosáhlo téměř na identický výsledek, jako tomu bylo u konkurentů, což je samozřejmě pozitivní z hlediska konkurenceschopnosti. Mezi oblíbenou Arctic MX-4 a námi testovaným zástupcem vznikají rozdíly v podstatě na úrovni statistické odchylky. Jednoduše řečeno - můžeme konstatovat, že EVOLVEO Ptero TC1 není vůbec marnou volbou a bez obav si ji můžete vyzkoušet.

Zřejmě tedy bude záležet na ceně. EVOLVEO Ptero TC 1 nyní v době psaní recenze zakoupíte za 199 Kč na CZC.cz.

Teplovodivá pasta EVOLVEO Ptero

 


Hardware a periferie testujeme na naší grunexácké testovací sestavě: