V dnešní recenzi si představíme letos uvedený router TP-Link Archer AX90, který se pyšní skutečně bohatou výbavou. Hned na první pohled naznáte, že tohle není obyčejná krabička s jednou anténou. Archer AX90 je komplexním a robustním prémiovým řešením nejen pro rozsáhlejší domácí sítě.

Archer AX90 unboxing recenze

Proporce a konektivita

Před sebou máme opravdu pořádný kus hardwaru s rozměry 31,1 x 20,7 x 17,4 cm. Futuristický design mohutného těla routeru je lemován dokonce osmi individuálně polohovatelnými anténami.  Jak je na tom konektivita? V prvé řadě router podporuje rychlý standard Wi-Fi 6. Funguje třípásmově – z toho dvakrát v pásmu 5 GHz a jednou v 2,4 GHz. Maximální rychlosti činí až 4.804 Mb/s a 1.201 Mb/s a pro poslední zmíněnou variantu 574 Mb/s. Agregovaná propustnost je tedy opravdu velká, byť samozřejmě existují i ještě silnější alternativy.

Recenze router high end Archer

WAN/LAN porty zde najdete dva – s rychlostmi 2,5, resp. 1 Gb/s. Smyslem je samozřejmě maximální využití vysokorychlostních optických linek. V základu router sám rozřazuje připojená zařízení na jednotlivé kanály dle potřeby – vy se svým zařízením zkrátka uvidíte jediné SSID sítě. Nezapomínejme ale ani na dráty. Celkem zde najdete tři gigabitové LAN porty a rovnou dva USB konektory pro přímé připojení zařízení.

TP Link Tether aplikace Archer

Nastavení routeru funguje poměrně dobře přes mobilní aplikaci Tether od TP-Linku. Umožněná by měla být i webová administrativa, ale samotné nastavení přes mobilní telefon mi přišlo pohodlnější. Základní nastavení zvládnete dát dohromady během chviličky a celkově je používání aplikace naprosto intuitivní a plynulé. Router ale samozřejmě disponuje spoustou pokročilých funkcí. Pojďme si je alespoň rámcově představit.

Archer AX90 router recenze

Sada užitečných technologií

OneMesh je technologie, prostřednictvím které je koordinováno připojení vašich zařízení napříč širší skupinou kompatibilních routerů. Ve zkratce se vám tak nebude stávat, že by zařízení poté, co přejdete na druhou stranu domu, zůstalo připojené se slabým signálem k původnímu routeru. Tuto funkci jsem sám neměl možnost vyzkoušet, ale její efekt je jednoznačný – zkrátka větší komfort s dostupným signálem napříč pokrytou oblastí.

Archer AX90 zkušenosti TP LINK

HomeShield je další technologií, která slouží už podle názvu jako ochrana před bezpečnostními hrozbami. Jejím prostřednictvím dokážete skenovat provoz domácí sítě a detekovat potenciální hrozby. Klasickou funkcí je potom i technologie řízení síťového provozu, jejímž prostřednictvím můžete korigovat prioritní provoz pro jednotlivé klienty a zařízení. Nechybí ani nastavení rodičovské kontroly. O celkovém stavu vás budou informovat ucelené reporty. Ostrá profesionální verze je ale bohužel placená, což je při celkové ceně zařízení trochu škoda. Za zmínku stojí ale určitě i podpora šifrování WPA3, která navazuje na standard WPA2.

Tp Link Archer AX 90 dojmy

Provoz

Pokrytí routeru je opravdu výborné. V rámci rodinného domu byl signál velmi dobrý a pokrytí stoprocentní. Propad běžných rychlostí v rámci sítě napříč dvěma zděnými příčkami jsem zaznamenal cca 18% propad. Běžná propustnost v blízkosti zařízení činila na 5 GHz Wi-Fi 6 připojení 1.303 Mbps. Wi-Fi 5 klienti se dostávali blízko hranice 900 Mbps.

Shrnutí

Celkově je router TP-Link Archer AX90 opravdu zajímavým síťovým prvkem, zvažujete-li tvorbu robustnější sítě s vyššími požadavky na standardy jednotlivých technologií i celkového pokrytí. Leckomu určitě vystačí i třeba AX50 jako levnější alternativa. Tp-Link Archer AX90 je v době psaní recenze na CZC.cz k dispozici za 6.289 Kč.

Recenze Router TP Link Archer AX90