Pokud se náhodou sháníte po novém úložišti, v dnešní recenzi najdete hodně specifické zařízení, které tak úplně nezapadá mezi dnes klasické m.2 SSD, případně obyčejnější 2,5“ formáty se SATA rozhraním. Tento článek pojednává o novince Western Digital WD_BLACK AN1500 – úložišti určeného pro zapojení do PCI-Express slotu, které pod oboustranným hliníkovým heatsinkem ukrývá hned dvojici disků SN730 s rozhraním NVMe v režimu RAID 0.

Recenze WD Black AN1500 SSD PCI Express

PCIe karta se dvěma SSD v RAID0

WD_BLACK AN1500 samozřejmě najdete na trhu hned ve třech variantách s různou kapacitou. My jsme měli možnost otestovat 2TB model, ale k dispozici je i menší s kapacitou 1 TB a větší, který pojme rovnou 4 TB dat. Délka celé PCIe karty je přibližně 17,8 cm, což se přibližuje grafickým kartám s jediným ventilátorem a výškově obsadí přibližně tři čtvrtiny jednoho slotu.

WD BLACK Western Digital RGB

Disk je samozřejmě součástí rodiny produktů, které do značné míry cílí na hráče a tomu je uzpůsobený i design. Celé lemování boční strany je průsvitné a RGB podsvícení zkrátka nemohlo chybět. Vybrat si můžete z různých vzorů, které se jednoduše nastavují prostřednictvím aplikace WD Dashboard. Každopádně musím uznat, že je to docela stylovka a ve skříni se skleněnou bočnicí se disk bude pod grafickou kartou vyjímat.

Recenze SSD PCIe WD Black AN1500

Alternativa k PCIe 4.0 NVMe

Pojďme ale k tomu stěžejnímu. Ne každý se hned pouští do nákupu pevných disků do PCI-Express slotu, ale v tomto případě hraje roli rychlost. Zkrátka pokud jsou mezi vámi tací, kteří touží po maximálních přenosových rychlostech (minimálně v syntetických benchmarcích), ale zároveň nemají k dispozici základní desku s PCI-e rozhraním 4.0, toto je řešení. Tedy – může být. Pokud máte na desce k dispozici slot s požadovaným počtem linek. Úložiště totiž funguje ve standardu PCI-Express 3.0 v osmilinkovém zapojení, které umožňuje jednosměrnou přenosovou propustnost až 8 GB/s.

WD Black recenze SSD PCIe

Náš dnešní zástupce je potom opravdu rychlík a prostor se snaží využít maximálně. Deklarované rychlosti čtení a zápisu jsou 6.500 MB/s a 4.100 MB/s. Konkrétně jsme naměřili 6.617 MB/s při sekvenčním čtení a 4.512 MB/s při sekvenčním zápisu. Problém samozřejmě může nastat, pokud vaše deska nedisponuje dalším dostatečně rychlým slotem, ale i při využití čtyřlinkového připojení, kde nás limituje propustnost, jsme tedy naměřili 3.280 MB/s, respektive 3.251 MB/s.

Recenze RGB SSD úložiště WD_BLACK

Co se týče teploty, ta se při vytížení pohybovala přibližně kolem hodnoty 64°C. Disk je samozřejmě na dotek poměrně horký, ale heatsink je poměrně rozsáhlý teplo rozprostírá do relativně velké plochy. Limitování výkonu se při testu na základě teplot nijak neprojevilo a předpokládám, že provoz minimálně do nějakých cca 70°C by měl probíhat bez omezování výkonu. Při testování jsme se ale k této hodnotě nepřiblížili.

Recenze WD Black AN1500 RGB SSD

Výkonnost je tedy opravdu velmi slušná. Vzhledem ke kombinaci disků v RAID 0 zde existuje riziko selhání rovnou dvou jednotek, což je samozřejmě určitá nevýhoda. Disky využívají BiCS4 TLC NAND flash buňky, výrobce poskytuje garanci na slušných 5 let. Otazníkem pak ale zůstává také cena. Jde o poměrně specifické zařízení, které bude imponovat zřejmě hlavně těm, kteří se zatím nedostali k PCIe 4.0 a možná ještě menší skupině těch, kterým se prostě bude zařízení líbit designově.

WD BLACK AN1500 2TB

Shrnutí

Na druhé straně jsou tu ale praktické věci, jako rychlost, kapacita, nutnost obsazení slotu základní desky a poměr k ceně. V dnešní nabídce PCIe 4.0 SSD disků využívajícího NVMe se začínají postupně objevovat modely, které disponují i vyšší rychlostí. Jde tedy opravdu o specifický produkt, který využije zřejmě spíše omezené množství uživatelů. Na druhou stranu je to ale stylovka a nastavenou hranici rychlosti splňuje s rezervou. Samozřejmě při běžném provozu musíme počítat s omezenějším výkonem, ale i přesto si WD_BLACK AN1500 vede velmi dobře. Doporučená cena 2TB varianty činí 538,99 EUR. Levnější 1TB verze vychází na 272,99 EUR a nejobjemnější 4TB model potom už astronomických 1.055,99 EUR.

WD_BLACK AN1500 recenze RGB SSD