Společně s nedávno recenzovaným externím SSD WD_BLACK P50 k nám do redakce zavítal i jeho mnohem rozměrnější sourozenec, který bude hlavním tématem dnešní recenze. Pojďme si představit WD_BLACK D10 Game Drive – velký externí disk s obří kapacitou, aktivním chlazením a typickým designem této gamingové řady od Western Digital.

Western Digital Black recenze D10 herní externí disk

Kapacita pro hráče - konzolisty a teoreticky i ty počítačové

I v tomto případě připomenu, že výrobce sází zejména na potřebu zákazníků vyplývající ze stále se rozrůstajících objemů kapacity, které dnes hry vyžadují. Problém je to zejména u konzolistů, kde je rozšíření úložiště výrazně omezenější oproti klasickým počítačům - pc zkrátka stačí osadit dalším diskem a máte klid.

WD_BLACK D10 je skutečně maximalistickým řešením. Ve své schránce ukrývá klasický plotnový disk s 7.200 otáčkami za minut, kapacitou 8 TB u a myslelo se i na systém aktivního chlazení. Doplním ještě, že na pultech obchodů objevíte i disk D10 s kapacitou 12 TB – tato verze je ovšem výrobcem brandována jako disk určený specificky pro konzoli Xbox One. My se tedy budeme věnovat osmiterabajtové klasice.

Western Digital Black recenze D10 herní externí disk

Pořádný kontejner na data

Při svých robustních rozměrech 19,5 x 12,5 x 4,4 cm už tohoto společníka na stole jen tak nepřehlédnete. Přímo na boční straně najdete vedle sebe jednak konektor pro připojení datového USB kabelu a napájecí konektor pro zapojení adaptéru, ale navrch ještě dva USB-A konektory, které slouží k nabíjení příslušenství. Na zadní straně jsou v rozích osazeny gumové nožičky, takže disk můžete bez problémů pokládat horizontálně, ale zároveň je v balení i stojánek, který ho udrží ve vertikální poloze.

Jde samozřejmě o mechanický disk – navíc se zmíněným aktivním chlazením, takže počítejte s určitými vibracemi. Při běžném provozu není hluk nijak zásadní, ale disk samozřejmě vzhledem ke svým fyzickým charakteristikám vydává brum.

Western Digital Black recenze D10 herní externí disk

Rychlost

Velká kapacita úložiště bude ale více než dostatečná. Navíc disk deklaruje rychlost až 250 MB/s – samozřejmě bude ale těchto rychlostí dosahováno při sekvenčním čtení či zápisu větších souborů, což nám koneckonců potvrzuje hned následující screenshot testu v CrystalDiskMark.  Samozřejmě je pochopitelné, že disk využijete hlavně tehdy, kdy si budete chtít ponechávat ve své konzoli bohatou předinstalovanou knihovnu her. Disk lze jednoduše provozovat i s počítačem, ale upřímně mi stále připadá vhodnější zvolit v této situaci spíše interní disk, zvlášť pokud si můžete vybírat i v SSD segmentu.

Rychlost WD_BLACK externí disk pro hráče konzole

Rychlost WD_BLACK externí disk pro hráče konzole

Testy ale potvrdily deklarovanou rychlost přenosu při přesouvání větších souborů a sekvenčních testech. Disk se vyšplhal až na 268 MB/s při čtení a 266 MB/s při zápisu. Propady při práci s malými soubory nejsou žádným překvapením, ale obecně si disk i v reálných testech vedl dobře. Třeba menší model P10, který jsme testovali před pár měsíci se v průměru dostával cca na sekvenční rychlosti kolem 136 MB/s čtení, resp. 132 MB/s zápisu. Jde ale samozřejmě o pomalejší disk s 5.200 otáčkami za vteřinu.

Western Digital Black recenze D10 herní externí disk

Shrnutí

Western Digital chce prostřednictvím modelu D10 nabídnout hráčům skutečně obrovský prostor a zároveň ve srovnání s jinými mechanickými externími disky i slušnou rychlost. Primárně je ale smysluplný především k využití přesně tak, jak výrobce disk branduje - tedy jako rozšiřující prostor pro hráče, kteří chtějí mít knihovnou plnou předinstalovaných her - a to zejména s využitím u konzolí. Na PC dává stále větší smysl raději upgrade interního úložiště a omrknutí SSD modelů. Na běžné zálohování či přenášení souborů (což tady už z principu moc nepřichází v úvahu jako komfortní řešení) vám zase budou stačit spíše základní modely typu WD Elements Desktop nebo úložiště NAS.

Western Digital Black recenze D10 herní externí disk

Svůj okruh zájemců si jistě i WD_BLACK D10 najde, přestože jde o produkt ryze specifický. Aktuálně se na CZC.cz prodává za 7.299 Kč.

Western Digital Black recenze D10 herní externí disk