Po delší době se vracíme v recenzích k segmentu externích disků a dokonce i tam se dají najít zástupci, kteří mají blízko ke gamingu. Řeč je samozřejmě o řadě WD_BLACK od Western Digital, která se už na trhu etablovala mimo jiné právě s produkty, kterými lze externě řešit nedostatek úložiště - třeba při hraní na konzolích.

Recenze WD_BLACK Call of Duty

WD_BLACK P10 pro fanoušky Call of Duty

Dnes tady máme WD_BLACK P10, externí disk, ve speciální Call of Duty: Black Ops Cold War edici. Designově si jej samozřejmě ihned do produktové řady zasadíte díky klasickému kontejnerovému provedení těla. Tentokrát na něm ale v tomto speciálním provedení najdete ilustraci a logo zmíněné hry.

WD_BLACK P10 Call of Duty Black Ops recenze

V základu jde stále o běžný plotnový 2,5" disk s 5.400 otáčkami za minutu a kapacitou 2 TB. Udávaná rychlost činí až 140 MB/s a disk funguje na rozhraní USB 3.2 (kabel má klasický konektor USB-A). Kompatibilní je s Windows, macOS, ale především s již zmíněnými konzolemi - Xbox One nebo Series X/S i Playstation 5 či starší čtyřkou (upřesňujeme, že s PS 5 lze na disk hry pouze ukládat, čtyřka z něj umí hry i přímo spouštět). Právě zde se nabízí největší využití disku pro herní účely. Externí úložiště je docela snadný způsob, jak přijít k výrazně vyšší kapacitě, než jakou konzole v základu nabízejí. Zkrátka s nároky na vyšší grafické detaily roste i velikost textur a třeba půlterabajtové konzole zkrátka nemusí komfortně dostačovat.

Disk externí herní WD_BLACK CoD

Body na Battle Pass

Rozměry jsou docela standardní - 11,8 x 8,8 x 1,3 cm. Na spodní straně najdete protiskluzové gumové nožičky, takže se nemusíte bát, že by vám disk klouzal po stole. Ptáte-li se, v čem je tato Call of Duty edice speciální, odpovědí je zejména přibalení 1.100 bodů do této hry, za které si můžete nakoupit třeba herní Battle Pass a rozšířit si herní virtuální výbavu. Je to samozřejmě spíše drobná pozornost, ale fanoušci CoD budou jistě rádi a bonus ve hře aktivují. K disku samotnému toho už moc nenapovídáme, snad jen, že na něj výrobce poskytuje tříletou záruku. Pojďme se proto podívat na výsledky měření.

WD_BLACK CoD externí disk recenze

Test rychlosti

WD_BLACK P10 se nijak zásadně neodlišoval od základní verze. Rychlost se držela v průměru při sekvenčním čtení na 136 MB/s a při zápisu jsme se dostali na 131 MB/s. Další testy menších souborů s náhodným zápisem můžete vidět níže. V podstatě tak splnil naše očekávání. Budete-li toužit po bleskovém načítání, samozřejmě se nabízejí i možnosti externích SSD, ale WD_BLACK disky jdou obecně rychlejší než základní externí disky stejného výrobce. Například WD Elements bývá přibližně o 25 % pomalejší ve čtení a o 12 % při zápisu.

Rychlost externí disk WD_BLACK P10

Shrnutí

WD_BLACK P10 Call of Duty edition se nijak zásadně neliší od základní verze. Těžko soudit, zda CoD série přitáhne mnoho příznivců k tomuto konkrétnímu modelu, ale nakonec proč ne. Bez ohledu na vaše herní preference jsou tyto disky vhodné samozřejmě hlavně pro konzolové hráče, kde nacházejí největší uplatnění. Přenosné úložiště pro desktopy nedává příliš velký smysl pro instalace her, ale nakonec využití může být opravdu variabilní. Otázkou spíš je, zda se vám bude chtít připlácet za logo hry. Na některých e-shopech je nyní standardní edice nabízena za 2.399 Kč a CoD verze zůstává daleko s cenovkou 2.999 Kč.

Pokud vás externí disk zaujal, můžete se podívat na nabízené portfolio WD_BLACK disků na czc.cz.

Recenze WD Western Digital P10