V dnešní recenzi zůstaneme u úložišť a tentokrát se budeme věnovat bleskovému SSD disku WD_BLACK SN 850, který si bez pochyb klade za cíl uspokojit i ty nejnáročnější uživatele. Western Digital řadu WD_BLACK promuje často jako úložiště určená pro hráče, ale obecně jde zkrátka o vyšší třídu, která slibuje nadstandardní rychlosti. SN850 je prostě vlajkovou lodí.

Recenze WD_BLACK SN850

Vlajková loď Western Digital

WD_BLACK SN850 je dnes již klasickým M.2 diskem ve standardním formátu 2280 - tedy s rozměry 22 x 80 mm. K dispozici je rovnou v šesti variantách, které se liší kapacitou (500 GB, 1 TB nebo 2 TB) a přítomností předinstalovaného chladiče. Varianta s chladičem by měla mít na výšku 8,8 mm. K nám do redakce připutoval model s půlterabajtovým prostorem bez chladiče.

Extrémně rychlé SSD

Disky využívají rozhraní PCI-e čtvrté generace, což znamená extrémní rychlosti sekvenčního čtení. Ta je deklarována až na 7.000 MB/s u všech variant. Sekvenční rychlosti zápisu se potom liší dle jednotlivých modelů - 500 GB varianta zvládá 4.100 MB/s, 1TB varianta 5.300 MB/s a 2TB 5.100 MB/s. Počítat můžete samozřejmě se zpětnou kompatibilitou na dřívější generace PCI-e, nicméně v takovém případě disk samozřejmě ztrácí na svém potenciálu.

Herní SSD WD_BLACK rychlý

Běžné provozní teploty jsou nastaveny na rozsah 0 - 70 °C. Chladič nemá u příslušných variant nikterak netradiční rozměry a svým provedením nezapře typický kontejnerový design řady WD_BLACK. Na vrchní hraně navíc najdete podsvícený pásek, který je přizpůsobitelný v RGB spektru. My jsme se museli obejít bez světýlek, ale ty koneckonců výkon nedefinují a právě o něj jde (až) v prvé řadě.

Měření rychlosti

Disk nepřekvapivě v sekvenčním čtení opravdu splnil to, co slibuje – tedy dosažení rychlosti čtení přesahující 7.000 MB/s a působivě se předvedl i se zápisem, kde došlo na cifru 5.185 MB/s. Čtení i zápis v testu náhodného čtení malých souborů se potom odvíjelo dle očekávání – tady už disk pomalu nabíral určitou konkurenci v modelu Patriot Viper VP4100, ale přesto zůstává jasným vítězem.

Srovnání rychlosti WD_BLACK SN

Bohužel s velkou rychlostí přichází i vysoká teplota a naše verze bez chladiče se při absolvování testů dost zapotila. V zátěži se postupně teplota vyšplhala až na 90°C, což samozřejmě přináší vzhledem k běžné provozní teploty i propad výkonu. Není se do jisté míry čemu divit – výkon je skutečně extrémní a není divu, že při nasazení disk teplo generuje. Chladič tady ale opravdu nebude na škodu.

WD_BLACK SN 850 recenze test

Shrnutí

Disk WD_BLACK SN850 je špičkovou vlajkovou lodí, která prahne po maximálních rychlostech. Poslouží především těm nejnáročnějším uživatelům, kteří budou ochotni si za disk připlatit. Podle stránek výrobce námi testovaná 500GB varianta vyjde na 4.225 Kč bez chladiče nebo 4.975 Kč s chladičem. 1TB verze potom začíná na 7.019 Kč a 2TB dokonce 15.510 Kč. Nechybí pětiletá záruka. Nabídku na CZC.cz najdete ZDE.

Recenze WD_BLACK SN850 SSD 500GB