Zase o kus dál. Western Digital má na pultech obchodů opět inovovanou řadu interních SSD WD_BLACK. Dnes se naše světla upřou na model SN850X – majestátní vlajkovou loď, která pluje po trajektorii předchůdce SN850 ze stejné gamingově orientované řady. Rychlost úložiště opět o kus překonává stanovenou laťku.

WD_BLACK SN 850X recenze dojmy zkušenosti

WD_BLACK SN850X je dnes již klasickým M.2 NVMe SSD úložištěm ve standardním velikostním formátu 2280, které využívá rozhraní sběrnice PCI-Express 4.0. Disk je nabízen s kapacitami 1 TB, 2 TB nebo dokonce 4 TB. Zvolit si můžete verzi s osazeným chladičem, ale i bez něj (pozor – model s kapacitou 4 TB je k dispozici pouze bez heatsinku). Pro účely této recenze se budu věnovat prostřednímu 2TB modelu bez chladiče, který nám výrobce poskytl.

WD_BLACK SN850X recenze SSD úložiště

Parametry SSD WD_BLACK SN850X

Parametry testovaného disku jsou jedním slovem „ambiciózní“. Rychlost sekvenčního čtení až 7.300 MB/s, což je posun o cca 4,2 % oproti SN850 a zápis až 6.600 MB/s (v případě 1 TB varianty platí 6.300 MB/s). Řada WD_BLACK se zkrátka pere o vrchol na trhu. 3D NAND paměťové buňky BiCS 5 se 112 vrstvami vznikly v kooperaci Western Digital a bývalé Toshiby (dnes Kioxia) v jejich joint-venture projektu a jsou hlavním zprostředkovatelem vysoké kapacity, ale i extrémní rychlosti.  Odolnost testovaného SSD je výrobcem udávána na zápis 1.200 TB dat. Modely s heatsinkem jsou kompatibilní s konzolí PlayStation 5 (hodí se připomenout, že WD se Sony kooperuje úzce a uvedlo i oficiálně certifikovanou PlayStation edici disku SN850, neboť konzole jako taková vyžaduje skutečně striktní rychlostní limity).

WD_BLACK SN850X recenze SSD

Test rychlosti

No - pojďme rovnou k tomu nejzajímavějšímu. Jak vypadají testy rychlosti? Začínáme standardně klasickým CrystalDiskMark 8.0 benchmarkem. Disk skutečně při sekvenčním čtení přesahuje kulatou hranici 7.300 MB/S a finálně se dostával v průměru k 7.317 MB/s. Zápis se rovněž dostal na očekávanou hodnotu 6.682 MB/s.

CrystalDiskMark WD_BLACK SN850X

Srovnání rychlosti WD_BLACK SN850X

Software

Western Digital nabízí pro své SSD i dashboardovou aplikaci, prostřednictvím které můžete disk monitorovat a nastavovat. Nechybí měřič teploty, grafické zobrazení výkonu ve čtení a zápisu, struktura úložiště a využítí rozhraní PCIe. Nahlédnout na WD_Dashboard můžete níže. Prostředí je intuitivní a vše funguje plynule.

WD Dashboard recenze SSD WD_BLACK

Game Mode 2.0

Tématem u disku je i tzv. Game Mode 2.0, který má za úkol prediktivně alokovat výkon do herních aktivit a minimalizovat tzv. low power stavy se sníženým výkonem. Kromě toho přizpůsobuje i management teploty. Při reálném hraní jsem nijak zásadně velký vliv při zapnutí tohoto režimu nepocítil. Samozřejmě záleží primárně na objemu načítaných dat, přesto jsem ale přínos vnímal obecně spíš omezeně.

Shrnutí

Výborné SSD s velmi nadstandardními rychlostmi - to je WD_BLACK SN850X. V reálu dnes potkává malé množství konkurentů, kteří by jej překonávali (např. SK  Hynix Platinum P41 je často těžkým soupeřem). Disk najdete ve všech kapacitách k zakoupení třeba na eshopu CZC.cz. Kapacitu 2 TB bez heatsinku tak v tomto provedení můžete zakoupit v době psaní recenze za 6.946 Kč. Verze s chladičem je potom asi o 400 Kč dražší.

WD_BLACK SN850X dojmy recenze hodnocení