V recenzi se stručně podíváme na externí disk od Western Digital, který je určený pro PlayStation 4. Samozřejmě ale bude fungovat s jakýmkoliv dalším zařízením, které podporuje externí disky, stačí ho vhodně naformátovat.

Já jsem disk samozřejmě testoval s PlayStation 4 (Pro verze), když už je pro konzoli určený. Po připojení stačilo disk v nastavení naformátovat a byl připraven k použití.

Možná si říkáte, proč vůbec u konzole řešit externí disk. Přece jen moje PS4 disponuje vnitřní pamětí 1 TB, což není úplně málo. Stačí si ale nainstalovat pár velkých her a zjistíte, že to je docela málo. Takový Battlefield V dosahuje někam k 80 GB, podobně velké je třeba Destiny 2 a obecně málokdy najdete novou hru, které stačí méně než 45 GB místa.

Zrovna když jsem disk začínal testovat mi docházelo místo a nemohl jsem nainstalovat celkem malý Titanfall 2… Moje varianta WD Gaming Drive nabízí 2 TB, což už je slušná porce místa, když vezmete v potaz ještě interní disk konzole. Koupit se dá také 4TB varianta.

U několika her jsem se rozhodl změřit délku načtení nejdříve z interního disku a potom z externího WD Gaming Drive. Stopoval jsem vždy od spuštění hry po zobrazení úvodní obrazovky (takové ty, které po vás chtějí zmáčknout “x” nebo “Options” pro pokračování). Battlefield V je disková verze, jinak jsou všechny hry digitální. Výsledky můžete vidět níže v tabulce. Prakticky jsem významné rozdíly nenašel.

Hra Interní disk WD Gaming Drive
Battlefield V 40 sekund 41 sekund
Apex Legends 20 sekund 21 sekund
Shadow of the Tomb Raider 33 sekund 30 sekund
Rayman Legends 23 sekund 23 sekund

U externího disku pro konzoli vidím také výhodu v tom, že interní disk není tolik využíván a teoreticky by tak mohl vydržet nezanedbatelně déle. To samozřejmě není možné otestovat…

Kvalita zpracování WD Gaming Drive mi přišla velmi bytelná, design zase oživuje tradiční “PlayStation modrá”, kterou výrobce použil i na kabel. 

Externí disk WD Gaming Drive by se u nás měl začít prodávat velmi brzo. 2TB varianta přijde asi na 2700 Kč, vyšší 4TB by potom měla stát okolo 4000 Kč.