Společnost WD dneska v Praze představila a uvedla své nové super-výkonné NVMe SSD pro náročné hráče. Tiskovka proběhla stylově v Muzeum her, takže jsme si při čekání mohli zabojovat třeba v Tekken 3. Mimochodem slovo dostal také majitel muzea a překvapilo mě, že celodenní vstupenka přijde pouze na 250 Kč. Prostory pro prezentaci nových disků to zkrátka byly super, navíc jsme seděli na pohodlných DX Racer židlích.

Skvělá byla možnost pobavit se se zástupci WD pro celou Evropu nejen o nových SSD. Snažil jsem se zjistit, kdy konečně odzvoní tradičním HDD, ale zatím se k tomu zřejmě neschyluje, jelikož WD i s tradičními HDD do budoucna počítá.

Uvedené SSD nese kompletní označení WD Black SN750 NVMe (formát M.2 2280) a bude se prodávat v kapacitách 250 GB, 500 GB, 1 TB a konečně 2 TB. Zástupci z Western Digital při prezentaci upozorňovali hlavně na obří rychlosti zápisu až 3470 MB/s v případě 500GB a 1TB modelu, zbylé jsou o kapku pomalejší.

Bohužel ještě nemáme přesné české cenovky, jelikož se disky právě teď dostávají do prodeje. Každopádně česká cena za 1TB model se pohybuje v rozmezí 6500-7000 Kč u e-shopů, které už cenu zveřejnily. Jakmile se disky začnou prodávat, určitě o tom budeme informovat v novince.

Nové disky doplňuje softwarová aplikace WD Black SSD Dashboard, která umožňuje sledovat celkový stav disku či třeba zapnout herní režim. Ten zakáže úspory spotřeby a neumožní, aby se disk při hraní třeba “flákal”. Program jsem viděl pouze z dálky, ale po stránce designu a funkcí vypadal promyšleně.

WD chystá ještě variantu disku s pasivním chladičem, kterou jsme si na místě mohli osahat a také jsem se ji pokusil co nejlépe vyfotit. Do prodeje se celosvětově dostane v březnu a s výjimkou nejmenšího 250GB modelu budou v této variantě dostupné všechny kapacity. Důvod pro pasivní chladič je předejití tzv. throttlingu při maximálním využití disku, kdy vysoké teploty způsobí ztrátu výkonu. Vzhledem k rychlostem a výkonu nových WD Black disků se ale budete muset velmi snažit, abyste jim dali zabrat.

Novinku WD Black SN750 NVMe jsme dostali v 1TB variantě na testování, takže se můžete těšit na recenzi, včetně samozřejmě testů výkonu.